بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1402/05/10 - 12:19
  • - تعداد بازدید: 27
  • - تعداد بازدیدکننده: 27
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس بنیاد ملی نخبگان:

نوآوری صرفا مربوط به دانشگاه، پژوهشگاه و نخبگان نیست

دهقانی با بیان اینکه نوآوری صرفا مربوط به دانشگاه، پژوهشگاه و نخبگان نیست، گفت: حوزه صنایع خلاق به توسعه نوآوری‌های اجتماعی کمک می‌کند و زمینه‌ساز نقش‌آفرین کردن مردم در عرصه نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ روح الله دهقانی رییس‌بنیاد ملی نخبگان، در رونمایی از دو محصول خلاق شرکت های مستقر در خانه خلاق و نوآوری ستاپ با اشاره به انگیزه و تلاش ارزنده فعالان حوزه خلاق و نوآوری گفت: چنین مجموعه هایی اگرچه خیلی بزرگ نیستند اما دیدن تلاش‌ها و انگیزه‌های سرشار آنان امیدبخش است. نهاد دولتی یا عمومی این هوشمندی را یافته است که متوجه شود فرزند زمان بودن به چه معناست و این که جریان نوآوری را در دل خود رسوخ می‌دهد امیدبخش است.

وی افزود: خانه‌های خلاق و نوآوری، بر اساس میزان رشد و عملکردشان مورد حمایت قرار می‌گیرند و برون‌دادهای این خانه‌ها ارزیابی می‌شود. ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق در معاونت علمی، زمینه را برای رشد و بالندگی شرکت‌های خلاق و شتابدهی کسب و کارهای این حوزه به کمک خانه‌های خلاق و نوآوری فراهم می‌کند. رسیدن به عدد پانصد گروه خلاق در پنج سال توسط این خانه خلاق و نوآوری ممکن است به صورت تصاعدی صورت بگیرد. در گام نخست حمایت 20 میلیارد ریال برای افزوده شدن ۱۰ تیم تخصیص خواهد یافت و نیمی از این مبلغ نیز به عنوان حمایت پژوهانه به این مجموعه تخصیص خواهد یافت.

رییس‌ بنیاد ملی نخبگان، شرکت‌های خلاق و خانه‌های خلاق و نوآوری را الگوی موفقی از مردمی سازی اقتصاد دانش‌بنیان و مولدسازی سرمایه‌ها و زیرساخت‌ها دانست و ادامه داد: نهادهایی که می‌خواهند حمایتگری کنند الگوهای موفق و ارزشمندی در دست دارند. بهره‌مندی از زیرساخت‌ها و امکانات برای کسب و کارهای نوآور از جمله کسب و کارهای خلاق یا دانش‌بنیان همان مولدسازی دارایی ها و امکانات و تسهیلات است.

دهقانی با بیان این‌که خلاقیت پررنگ‌تر از فناوری، زمینه‌ساز شکل‌گیری شرکت‌های خلاق است، ادامه داد: آن‌چه که امروز به آن احتیاج داریم، نوآوری است و تمام تلاش ها در مسیر تحقق نوآوری صورت می‌گیرد. نوآوری، دو بال خلاقیت و فناوری دارد که اگر شکل گیری نوآوری، به فناوری وابسته باشد، شرکت، محصول یا خدمت دانش‌بنیان شکل می‌گیرد که دستاوردهای این نوآوری، عمدتاً محدود به جامعه خاصی از جمله نخبگان است.

وی ادامه داد: اما در مقابل نوآوری‌هایی داریم که متکی به بال خلاقیت هستند؛ این نوع نوآوری ها عمومی‌تر و مردمی‌تر بوده و قشر گسترده‌تری از جامعه را درگیر می‌کنند بنابراین، حوزه صنایع خلاق به توسعه نوآوری‌های اجتماعی کمک می کند و به مردم این موضوع را می‌رساند که نوآوری صرفا مربوط به دانشگاه و پژوهشگاه و نخبگان نیست بنابراین صنایع خلاق، زمینه‌ساز نقش آفرین کردن مردم در عرصه و نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌روند.

***
ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس 
bmnirann@ دنبال کنید.

برای اطلاع از طرح‌های بنیاد ملی نخبگان اینجا 
کلیک کنید.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 166686
کلمات کلیدی
مدیر کردستان
خبرنگار

مدیر کردستان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید