بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/12/13 - 13:32
  • - تعداد بازدید: 21
  • - تعداد بازدیدکننده: 19
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
خیاطیان در نشست خبری تشریح آئین‌نامه «بسته حمایتی از نخبگان ایرانی» مطرح کرد:

دولت سیزدهم اهتمام جدی به حمایت از نخبگان دارد

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: دولت سیزدهم اهتمام جدی به حمایت از نخبگان دارد و همواره به این مهم تاکید کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نشست خبری روح‌الله دهقانی فیروزآبادی رئیس و ناصر باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با موضوع «بسته حمایتی از نخبگان ایرانی» و با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

در این نشست،محمدصادق خیاطیان؛ رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع نخبگان و لزوم حمایت از آنان، گفت: موضوع حمایت از نخبگان همواره مورد توجه مسئولان کشور به ویژه رهبر معظم انقلاب بوده است.

وی افزود: ارتباط بین نخبگان و جامعه یکی از موضوعات مهم در جامعه‌شناسی است و این امر در جامعه ایرانی که در آن مردم نقش آفرینی بالایی در حکمرانی و سیاستگذاری دارند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. در واقع، در انقلاب اسلامی به دلیل نقش آفرینی ویژه مردم در حکمرانی و توسعه، ارتباط نخبگان و جامعه باید بیش از جوامع دیگر مورد توجه قرار بگیرد.

خیاطیان ادامه داد: از اول انقلاب توجه به نخبگان و دانشگاهیان به عنوان یک رویکرد اساسی در بین مسئولان وجود داشت و در هر دوره مسئولان تلاش کردند بنا به اقتضائات جامعه و نیازهای موجود، موضوع حمایت از نخبگان و زمینه‌سازی برای اثرگذاری آنان را در جامعه مورد توجه قرار دهند و برنامه های منطبق با شرایط همان زمان را طراحی و اجرا کنند.

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اضافه کرد: به عنوان نمونه در دوران دفاع مقدس گرچه حمایت مالی جدی از جامعه نخبگانی صورت نمی پذیرفت اما نخبگان و دانشگاهیان تلاش کردند در حوزه دفاع مقدس با انگیزه های الهی و غیر مادی اثرگذاری بهینه داشته باشند. این اثرگذاری در دوره سازندگی و دوران بعد نیز ادامه یافت.

خیاطیان اظهار داشت: تاثیرگذاری نخبگان مهمترین دلیل رشد علمی کشور در سال های بعد از انقلاب بود. فراموش نکنید کشور در سال‌های ابتدای انقلاب برای تقویت نیروی متخصص نیز با مشکلات متعددی مواجه بود و بعضاً مجبور به اعزام نیرو به خارج از کشور می‌شد اما با توسعه تحصیلات تکمیلی و همچنین توسعه رشته ها بنا بر نیازهای موجود کشور، امروزه رشد علمی ایران بر هیچکس پوشیده نیست. این موفقیت‌ها مرهون تلاش‌های نخبگان است.

وی یادآور شد: در دوره کرونا نیز علیرغم تمام تحریم ها و محدودیت های موجود در برخورداری از امکانات و تجهیزات روز پزشکی و حوزه سلامت، نخبگان توانستند با همت و تلاش مضاعف و انگیزه‌های معنوی و نیازهای کشور را در اکثر موارد رفع کنند و با تولید واکسن های پیشرفته، مشکلات  را نیز به حداقل برسانند.

وی با اشاره به نقش مهم نخبگان در توسعه یافتگی کشور، تصریح کرد: کشور امروز درگیر جنگ های ترکیبی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است که برای موفقیت در آنها و تحقق اهداف از پیش تعیین شده، نقش‌آفرینی ویژه نخبگان یک ضرورت است.

خیاطیان گفت: دولت سیزدهم اهتمام جدی به حمایت از نخبگان دارد و همواره به این مهم تاکید کرده است. حتی در دوره انتخابات نیز در محفل های گوناگون و در نشست‌های مختلف، حمایت از نخبگان به عنوان مهمترین رویکرد این دولت بیان شد.


***
ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 164685
کلمات کلیدی
مدیر کردستان
خبرنگار

مدیر کردستان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید