یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

آیین تکریم و معارفه رئیس بنیاد نخبگان کردستان برگزار شد.

آیین تکریم و معارفه رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان با حضور دکتر ترکستانی معاونت محترم توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نخبگان، آقای امیری مقدم مدیرکل محترم امور اداری و پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر نصراللهی زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیران دستگاههای اجرایی، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، نخبگان و استعدادهای برتر و همچنین جمعی از مخترعان و مبتکران استان روز شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه 98 در سالن همایش مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه بودجه استان کردستان برگزار شد.

دکتر ترکستانی در مراسم تکریم و معارفه رئیس بنیاد نخبگان کردستان اظهار داشت: فعالیت های این بنیاد در حوزه های دانش آموزی، دانشجویی، فارغ التحصیلان و بازگشت نخبگان به کشور متمرکز است. وی اضافه کرد: برنامه مفصلی با وزارت آموزش و پرورش با عنوان طرح ملی شهاب داریم که امسال چهارمین سال اجرای آن است.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان افزود : در حوزه دانشجویی که عنوان آن آینده سازان است اصلی ترین کار بنیاد اعطای جوایز تحصیلی است.
دکتر ترکستانی گفت: از ابتدای امسال تسهیلات حوزه دانشجویی 60 درصدی افزایش داشته که مقرری ماهیانه دانشجویانی که پروژه های هدفمند در حال اجرا دارند نیز شامل آن است. وی به برنامه بازگشت نخبگان از یکصد دانشگاه برتر دنیا به کشور اشاره کرد و یادآور شد: طی سالیان گذشته توانستیم یک هزار نفر را به کشور برگردانیم که با مجوز بنیاد 200 نفر از آنها به عنوان عضو هیت علمی در دانشگاه های کشور مشغول بکار شدند.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: سال گذشته مجوز استخدام 200 نفر از دانش آموختگان داخل کشور را در قالب جایزه شهید آشتیانی اخذ شده است. وی با بیان اینکه تا زمانی که اقتصاد ومدیریت رانتی وجود داشته باشد است بسیاری از تلاش های جامعه همانند آب در هاون کوبیدن است افزود: معتقدم تنگناهایی که امروز کشور با آن مواجه شده فرصتی است که در نتیجه آن با میدان دادن به افراد با فکر و ایده متفاوت می توان تحولات و تاثیرات چشمگیری را شاهد باشیم.
دکتر رحمت صادقی رئیس سابق بنیاد نخبگان استان کردستان در این مراسم با اشاره به اینکه نخبگان موتور محرکه و پیشران توسعه پایدار هر منطقه‌ای هستند، اظهار داشت: نخبگان ارزنده‌ترین و باارزشترین سرمایه یک جامعه هستند و هرجا که به این سرمایه تکیه شد، آن ملت موفق شده است.
رحمت صادقی افزود: هنوز ما نتوانیستیم جذابیت و شرایطی را در کشور فراهم سازیم که نیروهای نخبه و ارزشی ما ماندن در کشور را به مهاجرت ترجیح دهند.
وی با بیان اینکه بنیاد نخبگان دارای دو رسالت شناسایی، حمایت و بکارگیری آنها در کنار تعامل هم‌افزا و ایجاد شرایط مطلوب برای توسعه فعالیت آنان است، گفت: در بنیاد نخبگان استان کردستان علاوه بر این دو رسالت تلاش شد تا با بومی‌سازی برخی فعالیت‌ها، گستره اقدامات بنیاد نخبگان را توسعه داد.
در ادامه مراسم رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان اظهار کرد: تلاش سازمان مدیریت و برنامه ریزی فراهم کردن پل ارتباطی بین دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی کردستان است. وی با اشاره به تدوین برنامه های توسعه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در کردستان افزود: هزینه های زیادی برای توسعه در جامعه داده ایم اما کمتر کسی از روند توسعه ابراز رضایت دارد . 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان تصریح کرد: مهمترین سرمایه برای توسعه، نیروی انسانی توسعه گرا است که با وجود این مهم به راحتی می توانیم به توسعه دلخواه خود در کشور برسیم. وی با بیان اینکه کردستان نیروی انسانی خوش فکر و خلاق زیادی داراست که باید ارتباط میان نخبگان، دانشگاه ها، دستگاه های اجرایی و جامعه به وجود آید عنوان کرد: خوشبختانه نرخ مشارکت اقتصادی استان از میانگین کشوری بالاتر است که می توان از این پویایی جوانان در راستای توسعه استان استفاده کرد . 

در ادامه جلسه دکتر امیرعلی صادقی رئیس جدید بنیاد نخبگان استان ضمن خیرمقدم به مهمانان حاضر در جلسه، عنوان کرد: خداوند متعال را بسیار شاکرم که توفیق خدمتگزاری به قشر نخبه استان را به بنده عنایت فرموده است. افرادی که می توانند با ژرف اندیشی خود، در خلق و گسترش علم و فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور اثر گذاری بارزی داشته باشند. بدون شک بهره گیری از هوش، خلاقیت، انگیزه، تخصص و توانمندی های ذاتی و اکتسابی این عزیزان، می تواند موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور به طور عام و استان کردستان به طور خاص بشود. خوشبختانه در مقطعی این مسئولیت به من سپرده شده است که گفتمانهای نوینی در خصوص ضرورت استفاده از پتانسیل نخبگان و متخصصین در جامعه حاکم شده است و امروزه باور مدیریت کلان کشور و تصمیم سازان ملی بر این است که استفاده از ظرفیت بزرگ نخبگان و صاحبان تخصص، موجبات نوآوری و شکوفایی کشور را فراهم خواهد آورد.

رئیس بنیاد نخبگان گفت: امسال که از سوی مقام معظم رهبری با نام رونق تولید مزین شده است، نقش نخبگان و سرآمدان علم و فناوری در تحقق این شعار می تواند بسیار مفید و کارساز باشد و بهره گیری از توان تخصصی نخبگان می تواند به مثابه اکسیری در بدنه مدیریتی و اجرایی کشور در راستای تحقق این شعار موثر واقع شود. مسولان و مدیران محترم استان، نخبگان علاوه بر حمایت مادی، به حمایت معنوی نیز نیازمند هستند. شاید یکی از مهمترین نیازهای نخبگان، داشتن احساس مفید بودن و تاثیری مثبت و ملموس داشتن در جامعه است. یکی از عوامل مهم در دمیدن این احساس در نخبگان، حمایت عاطفی مسولین در اشکال و سطوح مختلف اعم از تشویق و ترغیب به صور گوناگون عملی نظیر بها دادن و ارج نهادن به ظرفیت اندیشمند، خلاق و نوآور آنان، ارایه نشانه های عملی مبنی بر اعتماد به آنها در مراحل و مراتب انجام امور و تصدی مدیریت های متناسب با ظرفیت و تخصصشان و حمایت های سهل الوصول اداری و مالی از آنها می باشد. در کنار تعامل بین اجتماع نخبگانی ومدیران اجرایی، لازم است که تعامل مناسبی بین این عزیزان و  صاحبان صنایع نیز صورت پذیرد. بدون شک  این امر یکی از ملزومات پیشرفت و توسعۀ استان و کشور است. در کنار این، فراهم نمودن زمینه همکاری و آشنایی نخبگان با صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران و کارآفرینان برتر در استان نیز می تواند ضمن افزایش بهر ه وری، موجب هدایت سرمایه ها در مسیر توسعه مطلوب تر استان و اشتغال زایی شود.

دکتر صادقی در ادامه سخنانش خطاب به نخبگان و استعدادهای برتر استان اظهار داشت: عزیزان امروزه رسالت اجتماعی شما به مراتب سنگین تر از سایر اقشار جامعه است. شما به یمن آگاهی و دانشی که کسب کرده اید و نیز استعداد خدادادی و اکتسابی خود، مسولیت سنگین تری در قبال مردم و جامعه خود دارید. حضور فعالانه شما در جامعه و به کارگیری توانمندی هایتان قطعا می تواند  اثرات مفید اقتصادی و اجتماعی برای هم استانی هایمان داشته باشد. کسالت حضور، گوشه گیری و کنج عزلت گزینی نخبگان و یا قهر کردن آنها با بدنه اجرایی و اجتماعی استان شیوه پسندیده ای نیست و شما به دلیل برخورداری از بیت المال و امکانات عمومی در دوران تحصیل، در قبال مردم دیارمان دین بیشتری به گردن دارید و لازم است با دلی بزرگ و اراده ای استوار وارد میدان شده و از بی مهری ها  و یا کم مهری هایی که احیانا و بعضا ممکن است احساس کنید به شما روا دیده شده است، آزرده خاطر نشوید. عزیران، فراموش نکنیم که استعداد و هوش ذاتی نعمتی تعهد آور است نه مزیتی توقع آفرین. بنابراین لازم است ضمن تعدیل سطح توقعات خود، با تعهد بیشتری نسبت به انجام مسولیت اجتماعی خود  همت گمارید. توجه داشته باشیم که اگر نخبگان عزیز به وظیفه و رسالت خود در جامعه به درستی عمل کنند، جایگاه اجتماعی مناسب تری را به دست می آورند و این امر بدون شک هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی را ترغیب و وادار به استفاده از توان نخبگان خواهد نمود. فراموش نکنیم که شرکت در تصمیم گیری ها و امور اجرایی تنها یکی از وظایف نخبگان است و یکی دیگر از رسالت ها و وظایف مهم جوامع نخبگانی، الگو سازی می باشد. نخبگان بایستی در جامعه به گونه ای عمل نمایند که زندگی آنان به عنوان الگو به خصوص برای نسل جوان مورد توجه قرار گرفته و حتی زندگی آنان مورد الگوبرداری قرار گیرد. نخبگان لازم است به گونه ای عمل نمایند تا آنچه که از واژه نخبگی استنباط اجتماعی می شود، در عمل عینیت پیدا کند.
علاوه بر این، انتظارمی رود که اجتماع نخبگانی راسا در عرصه‌های مختلف اشتغال‌زایی نیز فعال شوند تا علاوه بر ایجاد  ارزش‌افزوده مطلوب، استعدادهای موجود در استان را نیز در مسیر مناسب تری قرار دهند. ما از نخبگان عزیز انتظار داریم تا در زمینه های مختلف ایده پردازی کنند و با جلب سرمایه از بخش های دولتی یا خصوصی، به ایجاد شرکت های نوپا و دانش بنیان برای تولید محصولات یا ارائة خدمات اقدام نمایند.

وی در خاتمه سخنانش گفت: اینجانب بر خود لازم می دانم تا از تلاش ها و زحمات روسای سابق بنیاد نخبگان استان کردستان به ترتیب  اقایان دکتر میرزایی، دکتر ادیبی و جناب آقای پروفسور صادقی که به حق تلاشهای درخور تقدیری را انجام داده اند،  به سهم و نوبه خود تشکر و قدردانی نمایم. بدون شک خدمات ارزنده و تلاشهای قابل توجه جناب پروفسور صادقی در دوره قبل، کار را برای اینجانب به مراتب سخت تر نموده است، اما اینجانب نیز انشالله تمام توان خود را به کار خواهم بست تا درکنار انجام فعالیت های مرسوم و روتین بنیاد ملی نخبگان که بر اساس آیین نامه های موجود صورت می پذیرد، در حوزه استانی نیز موارد زیر را مد نظر قرار دهم:

1- ایجاد کارگروه‌های تخصصی جدید با توجه به پتانسیل های نسبی و مزیت‌های بومی و منطقه‌ای به منظور عملیاتی شدن توان تخصصی نخبگان  در راستای نیازهای استان.
2- برگزاری جلسات هم اندیشی با نخبگان و سرآمدان حوزه های مختلف استان ، برگزاری نشست های  مشترک نخبگان و کارآفرینان موفق و اجرای تور نخبگان برای بازدید از مراکز صنعتی به منظور مطلع شدن این عزیزان از ظرفیت ها، امکانات و توانمندی های واقعی موجود در این مراکز، جهت تشویق و ترغیب نخبگان برای ورود به حوزه های کارآفرینی و استارت آپی و فعال نمودن چرخه تبدیل ایده به پدیده و یا علم به ثروت در بین نخبگان استان
3- بررسی فعالیت ستادهای 12 گانه معاونت محترم علمی و فناوری  ریاست جمهوری در حوزه های تخصصی و تلاش در جهت ایجاد ارتباط منسجم با ستادهایی که امکان بهره گیری از خدمات آنها با توجه به پتانسیل های استان وجود دارد و تلاش در جهت تسهیل ارتباط این ستاد ها با دستگاه های ذی ربط در استان کردستان با کمک نخبگان استان.
4- توسعه ی فعالیت شوراهای هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه در شهرستان های مختلف استان به منظور  بهره گیری از پتانسیل و ظرفیت های سرآمدان هر شهرستان در روند توسعه ی آن شهرستان و ایجاد تعامل هم افزا بین آنان و مدیران اجرایی شهرستان
5- تلاش در زمینه جلب حمایت های بیشتر از "بنیاد نوپای حمایت از استعداد های برتر استان کردستان" به منظور حمایت از استعداد های برتر دانش آموزی کم بضاعت در استان کردستان
6- ایجاد و توسعه تعامل سازنده و هم افزا با مراکز علمی و دانشگاهی، تخصصی و فناوری استان و کشور

در پایان این مراسم از زحمات چندساله دکترحمت صادقی رئیس سابق بنیاد نخبگان استان تقدیر و «دکتر امیرعلی صادقی» رسماً به‌عنوان رئیس جدید بنیاد نخبگان کردستان معرفی شد.

تاریخ انتشار : 1398/02/15
کد : 257
تعداد بازدید: 241

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601