پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر استان با نماینده محترم ولی فقیه در استان کردستان برگزار شد.

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر استان با آیت‌ الله شاهرودی نماینده محترم ولی فقیه در استان کردستان، روز یکشنبه 1397/10/16 در محل دفتر ایشان برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه که حدود 4 ساعت طول کشید، دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان ضمن عرض سلام، خیر مقدم و تشکر از همه نخبگان و مستعدین برتر حاضر در جلسه و تشکر و سپاس فراوان از جناب آیت الله حسینی شاهرودی به واسطه وقتیکه به این جلسه اختصاص دادند و عنایات ویژه ایکه نسبت به نخبگان استان دارند، اظهار داشت: همانطور که استحضار دارید بنیاد نخبگان با دستور مستقیم مقام مغظمـ رهبری تشکیل شده و در دیدارهای سالیانه نخبگان با ایشان فرمایشات متعددی در باب اهمیت نخبگان و ضرورت توجه به آنها به عنوان ارزنده ترین داراییهای کشور داشته اند که من به چند تا از آنها اشاره می کنم: «مدیریت تحولات کشور باید در دست نخبگان حوزوی و دانشگاهی باشد» «جوانان نخبه هدایای نفیس الهی و امانتی در دست مسولان هستند و من حتی لحظه ای در دفاع از جامعه علمی و نخبگان کشور کوتاه نمی ایم» «مسولان باید جدی تر به دنبال تعامل با نخبگان و ارائه ی خدمات و رفع موانع کار انان باشند و نخبگان نیز باید همه ظرفیتهای خود را در اختیار پیشرفت کشور قرار دهند» «مسولین کشور باید باورکنند که ما نخبه داریم و این نخبگان قادرند سرنوشت کشور را انچنان که مورد قبول و رضایت و روشنی چشم همه باشد تغییر بدهند».

رئیس بنیاد نخبگان استان عنوان کرد: اینکه نیروی انسانی کارامد، سرامد و نخبه بزرگترین و باارزشترین سرمایه یک ملت است واقعیت انکارناپذیری است که هر ملت و جامعه ای بهتر و بیشتر به این سرمایه بها داد و برای آن برنامه ریزی درست داشت، آن جامعه در ماراتن توسعه بیشتر پیشرفت کرده و هر کشوری به سرمایه های زیرزمینی خود متکی بوده و به آنها بیشتر بها داده و منابع طبیعی و زیرزمینی خود را خامفروشی کرده نتوانسته در معادلات جهانی نقش مهمی ایفا کند. بدون شک قدرت و نفوذ سیاسی یک ملت در سطح بین المللی را قدرت علمی آن ملت تعیین می کند و مصداق آن حدیث مبارکی است که می فرماید: العلم سلطان. کشوری مثل ژاپن بدون هیچ منابع زیرزمینی و صرفا با تکیه بر نیروی انسانی متخصص و کارآمد خود توانسته به این جایگاه برسد. مثل یک کارخانه مواد خام را وارد و به مواد پیشرفته تبدیل و با چند برابر قیمت به سراسر جهان صادر می کند. از طرف دیگر کشورهای متعددی هم هستند که علیرغم داشتن منابع طبیعی و زیزمینی غنی و فراوان، بدلیل نداشتن یا بهره نبردن از سرمایه های انسانی و نخبه خود بسیار عقب مانده و وابسته هستند و مردمشان در فقر و فلاکت زندگی می کنند.

دکتر صادقی افزود: در کشور ما شرایط تقریبا رضایت بخش و بینابینی وجود دارد. ما اگر چه هنوز تا رسیدن به آن جایگاه واقعی فاصله داریم، اما قدمهای خوبی برای بهره بردن از سرمایه انسانی در جهت توسعه کشور برداشته شده است. تشکیل بنیاد ملی نخبگان، تاسیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تشکیل مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری متعدد در سراسر کشور، تاسیس مراکز نواوری و پژوهشکده های متعدد، اقدامات بسیار مهم و کلیدی هستند که در سالهای گذشته برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان و جلوگیری از خامفروشی برداشته شده است.
رئیس بنیاد نخبگان افزود: از نظر ما نخبه کسی است که به مرحله تاثیر گذاری در جامعه رسیده و مثل چشمه جوشانی است که جامعه از خروجی و تولیدات فکری وی بهره مند است. از نظر ما تعامل بین نخبگان و جامعه یک تعامل دوسویه است. از طرفی جامعه و دولت باید حمایت، پشتیبانی و زمینه لازم برای رشد، ترقی و نیز اثر گذاری نخبگان را فراهم کند و از طرف دیگر هم نخبگان باید خود را در مقابل جامعه خود متعهد و مسول بدانند، و اصطلاحا نخبگی یک نعمت تعهدآور است نه یک مزیت توقع افرین. هوش و استعداد یک موهبت است نه برتری.

دکتر صادقی در خاتمه سخنانش اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان دو رسالت دارد. 1- برنامه ریزی برای شناسایی، توانمند سازی، هدایت، تشویق، ترغیب، تکریم و الگوسازی افراد و گروههای نخبه و صاحب استعداد برتر. 2- برنامه ریزی برای ایجاد ارتباط و تعامل هم افزا میان افراد و گروههای نخبه با بخشهای مختلف علمی، صنعتی، فرهنگی، مدیریتی و ...
بر این اساس بخشی از کارهای روتین و روزمره ما بحث شناسایی, ارزیابی و ارایه تسهیلات مختلف بە نخبگان است. تا الان حدود 480 نفر در سطح استان از تسهیلات بنیاد نخبگان استفاده کرده اند از جمله این تسهیلات جایزه تحصیلی، طرح جایگزین خدمت سربازی، مسکن نخبگان، تسهیلات مخترعین برگزیده، تسهیلات جذب در موسسات علمی، دستگاههای اجرایی و شرکتهای دانش بنیان، جایزه جشنواره، تسهیلات پسادکتری، تسهیلات ادامه تحصیل دکتری و ...
همچنین بخش دیگری از فعالیتهای ما عبارتند از:
1- برنامه شهاب: شناسایی و هدایت استعدادهای برتر. کاری  مشترک با آموزش و پرورش و با هدف شناسایی استعدادهای برتر دانش آموزی از دوران کودکی و تدوین اطلس استعدادهای دانش آموزان برتر استان و هدایت آنان در مسیر شکوفایی استعدادها.
2- برگزاری جشنواره های متعدد مثل اختراعات و ابتکارات, ایده برتر و ...
3- تاسیس بنیاد خیریه حمایت از استعدادهای برتر استان به منظور بسترسازی برای استفاده از پتانسیل خیرین در حوزه علم و فناوری و حمایت از نخبگان.
4- برگزاری اردوهای جهادی با هدف تقویت حسن نوع دوستی، وطن دوستی و انجام کارهای عامالمنفعه در نخبگان.
5- تشکیل شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستانهای استان به منظوز استفاده از توان و دیدگاههای نخبگان هر شهرستان در جهت پیشبرد و توسعه شهرستان با تشکیل کارگروههای تخصصی متعدد در حوزه های اولویت دار ان شهرستان.
6- کارگروه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی استان با هدف سیاستگذاری در این حوزه و استفاده از دیدگاههای نخبگان متخصص این حوزه با توجه به پتانسیل بالای استان در این حوزه که تا الان بیش از 20 جلسه با صدها مصوبه و پیشنهاد برگزار شده.
7-حمایت از پژوهشسراهای دانش اموزی، تقویت زیرساختها و آزمایشگاهها و برگزاری دوره های تخصصی.
8- بزرگداشت و تکریم مفاخر و اخذ پیام معاون ریس جمهور. «تاکنون برای 8 نفر از مفاخر استان برگزارشده»
9- تجلیل از برگزیدگان بروندادهای نخبگانی بلافاصله بعد از برگزاری رویداد با حضور در منزل یا در حاشیه رویدادهایی مثل دوست علمی' مراسم تکریم' هفته پژوهش و ...
10- برگزاری 6 دوره دوست علمی سه روزه برای بیش از 800 نفر از دانش اموزان مستعد استان. با حضور رتبه های برتر کنکور، دارندگان مدال المپیاد ملی و بین المللی و اساتید مطرح دانشگاه و با هدف برقرای ارتباط  بین دانش آموزان و نخبگان تا از آنان رمز موفقیت خود را جویا شوند.
11-برگزاری بازدیدهای علمی متعدد از صنایع دانش بنیان منطقه و با هدف آشنا ساختن آنان با صنایع' نیازهای انان و ایجاد امید و انگیزه و نشان دادن فرصت و امکان انجام فعالیتهای صنعتی و فرهنگسازی در انان برای ورود به این عـرصه.
12- برگزاری کارگاههای متعدد آموزشی، تربیتی و مشاوره ای برای نخبگان و استعداد های برتر.

در این جلسه تعدادی از نخبگان و استعدادهای برتر استان به بیان نکته نظرات، دیدگاه ها و پیشنهادات خود در خصوص جذب و بکارگیری نخبگان، تزریق نیروهای نخبه به بدنه مدیریتی با توجه به ظرفیت های علمی، استفاده از پتانسیل نخبگان در اتاق های فکر، حمایت مالی از نخبگان، برداشتن موانع و بروکراسی اداری در برخورد با نخبگان، ارتقاء شأن نخبگان، اعطای تسهیلات مالی با شرایط ویژه به نخبگان، بستر سازی اشتغال پایدار استعدادهای برتر، تخصص بودجه های پژوهشی ادارات به پژوهشگران استان، پرداختند.

 

 

تاریخ انتشار : 1397/10/18
کد : 249
تعداد بازدید: 373

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601