یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بیست و دومین جلسه کارگروه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان برگزار شد.

بیست و دومین جلسه کارگروه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان در روز دوشنبه مورخ 1397/09/05 رأس ساعت 10:30 صبح در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان برگزار گردید. 

ابتدا جناب آقای مهندس جعفری ضمن عرض خیرمقدم در خصوص سیاست های سازمان جهاد کشاورزی و برنامه های خاصی که برای حمایت از کشت، فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی تدوین نموده اند صحبت کردند و بیان داشتند: سازمان در این حوزه از هیچگونه کمکی دریغ نخواهد کرد و از تمام ارگانها و مراکز علمی که در راستای توسعه علمی در حوزه گیاهان دارویی تلاش می کنند حمایت های لازم را بعمل آورده و تمام تلاششان استفاده از دستآوردهای دانشمندان این حوزه است. سپس در خصوص وام حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری اظهار کردند: وام اشتغال روستایی از منابع صندوق توسعه ملی پرداخت می شود و باید تلاش کنیم بیشترین اثربخشی را در کردستان داشته باشد و با دید و نظر کارگروه گیاهان دارویی تسهیلات مناسبی که برای متقاضیان فراهم شده است را به سمت صنایع تبدیلی و تکمیل کشاورزی هدایت نماییم و به عنوان استانهای پایلوت طرح اشتغال روستایی معرفی شویم و همچنین کشت گلخانه ای برای روستائیان را در برنامه ریزی های آتی کارگروه قرار دهیم. متقاضیان را به سمت گلخانه های کوچک مقیاس هدایت کنیم تا از تسهیلات کم بهره بیشترین استفاده را ببریم. 
سپس جناب آقای دکتر رحمت صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان از آقای مهندس جعفری ریاست سازمان جهاد کشاورزی برای تشکیل جلسه تشکر کردند و اظهار کردند با حضور مهندس جعفری حمایت های سازمان جهاد کشاورزی از کارگروه بیشتر شده است و این نویدبخش روزهای خوب است. طرح های متعددی تاکنون در کارگروه بررسی شده و در طول 21 جلسه گذشته خط و مشی مناسبی برای فعالیت های کارگروه در نظر گرفته شده است. با کمک اعضای کارگروه فرآیند مناسبی برای ارائه تسهیلات به متقاضیان وام اشتغال روستایی در نظر گرفته شد و با هدایت مناسب متقاضیان تعداد 218 طرح به صندوق اشتغال پایدار استان معرفی گردیده که قطعاً در آینده منشأ خیر و برکت برای استان خواهد بود. سپس به بیان دستور جلسه پرداختند و از جناب آقای دکتر یوسفی درخواست کردند طرح جایگزینی بیدمشک در بیدستان های استان را ارائه نمایند.
دکتر بایزید یوسفی به ارائه طرح جایگزینی بیدمشک (Salix aegyptica) در بیدستانهای کردستان پرداختند و بیان کردند: گفتمان گیاهان دارویی در جوامع ما شکل گرفته و در میان گروه های مردمی و روستاهایمان نهادینه شده و اکثریت جامعه از این موضوع استقبال می کنند. بهتر است ما این مقوله را جهت دهیم و علمی تر موارد را به پیش بریم. با توجه به اینکه اخیراً انجمن گیاهان دارویی کشور در استان کردستان راه اندازی شده این بحث می تواند در آینده به جهت دهی و توسعه گیاهان دارویی بیش از گذشته کمک کند. سپس پروژه خود را که حاصل 15 سال تلاش ایشان و همکاران در سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بود ارائه کرد. دکتر یوسفی با بیان پتانسیل های استان کردستان اظهار کرد: در استان کردستان 20 هزار هکتار بید وجود دارد که گونه هایی است که ارزش اقتصادی ندارد و به شدت آب مصرف می کند. از جمله s.triandra,s.alba   salix excels  بیدسفید، بید سیاه، بید بادامی و به غیر از مصرف فراوان اب، دارای آفات و سایه اندازی زیاد هستند و مشکلات فراوانی دارند. برای حفظ آب و خاک، ایجاد درآمد و حفظ توازن اکولوژی می توانیم بیدستانهای موجود را به یک گونه مفید بید تبدیل کنیم که بسیار درآمدزا است و می تواند صنایع تبدیلی و تکمیلی فراوانی را وارد استان نماید. بیدمشک دارای ارزش زیستی، اکولوژیکی ، زیبایی و کارآفرینی است و در محصول عسل و برای زنبور عسل بسیار مفید است، در اسفند ماه که کشاورزان به پول نیاز دارند بارور می شود و از آن استقبال می گردد.  
در استان حدود 20 هزار هکتار بیدستان وجود دارد و با تبدیل 50 درصد بیدستانها که این مهم 50 درصد موفق باشد می توانیم 5 هزار هکتار بیدمشک را زیر کشت ببریم که تولید 5 هکتار زیر کشت به ازای 4 تن در هکتار 20 هزار تن بوده که درآمد حاصل با فروش هر کیلوگرم شاتون تر 10 هزار تومان باشد می تواند 200 میلیارد تومان درآمد کسب عاید شود. با توجه به اینکه گندم به عنوان مهمترین محصول استان معرفی می شود و درآمد حاصله از 800 تن گندم سالانه استان از قرار کیلویی 1200 تومان هزار میلیارد تومان خواهد شد. بیدمشک نیز می تواند سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص دهد و درکنار ارزش اکولوژیکی به پویایی اقتصاد منطقه کمک کند. پس هر یک از اعضا به بیان دیدگاه های خود پرداختند و مواردی به عنوان مصوبات جلسه با حداکثر آری به تصویب رسید.

 

تاریخ انتشار : 1397/09/11
کد : 247
تعداد بازدید: 302

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601