سه شنبه 19 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دکتر وزیری رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان: افرادی مانند مهندس معروفی می توانند برای جوانان ما الگو باشند

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان: نخبگان کسانی هستند که در کشور و استان خود می مانند و با وجود کمی ها و کاستی ها خدمت می کنند و حتی بعضی اوقات بهره بالاتر از حد انتظار را بدست می دهند و صد البته دَین خود را به مردمشان ادا می کنند و این جای تقدیر دارد و باید از این عزیزان تقدیر کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان کردستان، دکتر اسعد وزیری رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان در آیین نکوداشت مهندس حسین معروفی اظهار داشت :بسیار خوشحالم که در این مکان مراسمی را برای قدردانی از یکی از ستاره های علمی استان برگزار می کنیم. شاید خیلی کم پیش بیاید که ما عزیزانمان را تکریم کنیم و به هم معرفی کنیم. واقعیتش این است که ما در معرفی این عزیزان تا قبل از این کم کاری کرده ایم و باید بیشتر و بهتر این گنجینه ها را به نسل های بعد معرفی کنیم و علم آن ها را منتقل کنیم. بعضاً نخبگان را کسانی می دانیم که کشور و دیار خود را رها می کنند و در کشورهای دیگر خدمت می کنند؛ اما به نظر من نخبگان کسانی هستند که در کشور و استان خود می مانند و با وجود کمی ها و کاستی ها خدمت می کنند و حتی بعضی اوقات بهره بالاتر از حد انتظار را بدست می دهند و صد البته دَین خود را به مردمشان ادا می کنند و این جای تقدیر دارد و باید از این عزیزان تقدیر کنیم. یکی از این عزیزان، جناب آقای مهندس معروفی است که کاملاً بجاست که از ایشان تقدیر شود. جناب آقای مهندس معروفی چنان فروتن هستند که حتی خیلی از همکاران ایشان نیز کامل فعالیت ها و خدماتی که ایشان ارائه داده اند را نمی دانند.
من در اینجا می خواهم از دو جنبه به تولیدات علمی ایشان بپردازم. اولین جنبه که همان رشته تخصصی ایشان یعنی گیاه شناسی است که یک علم پایه است. در کشورهای توسعه یافته بر علوم پایه کارهای مناسب انجام می شود و از دل این کارها علوم کاربردی ایجاد و یا ارتقا می یابند؛ ولی متأسفانه در ایران مسیر را برعکس می رویم و این مایه تأسف است. دانشمندان زیادی در طول عمر خود تلاش می کنند تا چند گونه گیاهی را به نام خود ثبت کنند، در حالی که جناب مهندس معروفی به تنهایی 24 گونه را در جهان به نام خود ثبت کرده اند.
دکتر وزیری در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: هر گیاه یک موجود زنده است با سیستم خاص خود که این گیاه می تواند در زمینه های زیادی مانند علوم دامی، داروسازی و یا سم شناسی کاربرد داشته باشد. پس ما برای رسیدن به این علم خاص به دانشمندانی همچون مهندس معروفی در کل کشور نیاز داریم. ما متأسفانه علوم پایه را رها کرده ایم و بیشتر به علوم کاربردی توجه داریم؛ اما باز علوم پایه با همت عزیزانی همچون جناب آقای مهندس معروفی در حال رشد است. ما با افرادی مانند مهندس معروفی که مظهر دقت، پشتکار و تعصب هستند توانسته ایم تعدادی از گونه های گیاهی را شناسایی کنیم. با این حال هر چه زمان بگذرد ممکن است گونه هایی منقرض شوند، پس ما به متخصصان بیشتری نیاز داریم تا همه گونه ها را قبل از نابودیشان شناسایی کنیم. این نکته مهمی است که ما باید به آن توجه کنیم.
جنبه دوم این است که جناب آقای مهندس معروفی و افرادی مانند ایشان در مسیری مخالف جامعه و البته در مسیری درست در حال حرکت هستند و زندگی و آسایش خود را فدا کرده اند تا علوم پایه در کشور ارتقا یابد و یا حداقل از بین نرود. نسل آینده باید این مسیر را ادامه دهند. افرادی مانند مهندس معروفی می توانند برای جوانان ما الگو باشند، مسیر را به آنها نشان دهند، برای آنها امیدی باشند و به آنها نشان دهند که با وجود تمام محدودیت ها و تنگناها و ناملایمت ها باز افرادی وجود دارند که توانسته اند به موفقیت هایی ارزشمند برسند. با وجودی این که جناب آقای مهندس معروفی در قله ای دست نیافتنی قرار دارد، ولی باز همکاران ما شروع به کار کرده اند و به موفقیت های ارزشمندی رسیده اند، مثلاً جناب آقای دکتر عبدالله زاده در گروه گیاه شناسی توانسته 19 گونه جدید قارچ را معرفی کند. این کارها به ما نشان می دهد که ما در اول راه هستیم و می توانیم کارهای خوبی انجام دهیم و چراغی که این عزیزان روشن کرده اند، باید روشن بماند. بسیار مهم است که ما به علوم پایه بپردازیم تا علوم کاربردی پویا و قوی داشته باشیم.
وزیری در خاتمه گفت: من از همه عزیزانی که وقت گذاشته اند و در این مراسم شرکت کرده اند، مخصوصاً جناب آقای دکتر رحمت صادقی و همکارانشان در بنیاد نخبگان استان که در این زمینه همت ویژه ای کرده اند، صمیمانه تشکر می کنم.

 

تاریخ انتشار : 1396/12/14
کد : 58
تعداد بازدید: 708

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601