سه شنبه 19 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

هجدهمین جلسه کارگروه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان: یکی از ماموریتهای اصلی بنیاد نخبگان استان ایجاد ارتباط و تعامل هم افزا بین نخبگان، استعدادهای برتر و جامعه نخبگانی با دستگاه های اجرایی استان و استفاده از توان فکری و علمی نخبگان در راستای توسعه و ارتقای استان است

هجدهمین جلسه کارگروه گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان در روز دوشنبه مورخه 1396/11/16رأس ساعت 11 با تلاوت آیاتی از کلام ا... قرآن مجید در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان کردستان تشکیل گردید.

دکتر رحمت صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان با اشاره به اینکه یکی از ماموریتهای اصلی بنیاد نخبگان استان ایجاد ارتباط و تعامل هم افزا بین نخبگان، استعدادهای برتر و جامعه نخبگانی با دستگاه های اجرایی استان و استفاده از توان فکری و علمی نخبگان در راستای توسعه و ارتقای استان است، عنوان کرد که تشکیل کارگروه های تخصصی یکی از راهها و روشهای رسیدن به این هدف و به انجام رساندن این ماموریت است. حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی یکی از مزیتهای نسبی استان است و بدلایل متعدد سرمایه گزاری و سیاستگذاری در این حوزه باید یکی از اولویت های استان باشد. توسعه حوزه گیاهان دارویی در بند الف نقشه جامع علمی کشور مورد تاکید قرار گرفته و لذا در سطح کشور نگاه ویژه ای به ان هست. با توجه به ارزش افزوده بالا و دانش بنیان بودن بخشهایی در این حوزه مثل فراوری، اسانس گیری و استخراج مواد موثره با استفاده از روشهای نوین آزمایشگاهی فعالیت در این حوزه می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی هم باشد.

دکتر صادقی افزود: استان کردستان در سطح کشور با محصولات کشاورزی، باغی، دامی و گیاهان دارویی شناخته شده است و لذا برند استان کردستان در این حوزه شهرت جهانی دارد و بنابراین سرمایه گزاری در این حوزه ریسک کمتر و رقابت پذیری بیشتری دارد.

 رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه اظهار داشت: در این کارگروه بخشها و دستگاههای اجرایی دولتی و خصوصی فعال در حوزه گیاهان دارویی در کنار متخصصین، سرامدان علمی و تجربی حوزه گیاهان دارویی قراردارند و با هم همفکری و سیاستگزاری می کنتد و ما به عنوان بنیاد نخبگان نقش واسطه و تسهیل گری را داریم و مثل نخ تسبیح اتصال دهنده و بستر ساز ایجاد ارتباط و تعامل هم افزا بین نخبگان و دستگاههای اجرایی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان گفت: این شورا به تصویب شورای  برنامه ریزی و توسعه استان رسیده و مصوبات ان ضمانت اجرایی دارد و اگر در مواردی هم نیاز بود می توان از این ظرفیت استفاده کرد و مسئولین استان هم در این راستا حمایت لازم را خواهند داشت.

 در ادامه جلسه در مورد تشکیل تعاونی فعالین حوزه گیاهان دارویی در هر کدام از شهرستانها جهت تکمیل زنجیره لازم در این حوزه، ایجاد اکوسیستم مورد نیاز و حمایت و پشتیبانی از افراد و شرکتهای فعال در حوزه گیاهان دارویی بحث شد و مورد تاکید و موافقت همه اعضا قرار گرفت. با توجه به اینکه اخیرا اداره منابع طبیعی در خصوص نهال کاری در 850 هکتار از مراتع تودار مله و واگزاری ان به اهالی روستا فعالیتهای ارزنده ای را انجام داده مقرر گردید اعضای کارگروه ضمن بازدید میدانی از عرصه نسبت به ارائه پیشنهادات عملی و مبتنی بر دانش جهت استفاده حداکثری و با حفظ و پایداری محیط زیست مجموعه اقدام لازم بعمل آید.

تاریخ انتشار : 1396/11/17
کد : 38
تعداد بازدید: 537

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601