سه شنبه 19 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

هفدهمین جلسه کارگروه تخصصی گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان به گردش چند صد میلیارد دلاری کشورهای دنیا از محل تولید گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: با توسعه تولید گیاهان دارویی وضعیت معیشت روستانشینان کردستانی متحول خواهد شد.


هفدهمین جلسه کارگروه گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان در روز دوشنبه مورخه 1396/10/4رأس ساعت 13 با تلاوت آیاتی از کلام ا... قرآن مجید در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان کردستان تشکیل گردید. ابتدا جناب آقای دکتر رحمت صادقی ریاست محترم بنیاد نخبگان استان کردستان ضمن تبریک انتصاب جناب آقای مهندس جعفری به عنوان ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به بیان رسالت و اهداف کارگروه و مختصری از فرایندهای اجرا شده و در دست اقدام کارگروه گیاهان دارویی اشاره کردند و سپس به بیان دستور کار هفدهمین جلسه کارگروه گیاهان دارویی پرداختند و اظهار داشتند: کارگروه گیاهان دارویی و طب سنتی استان کردستان در تلاش است که نقشه راه گیاهان دارویی استان را تدوین نماید و هماهنگی لازم میان کلیه دستگاههای اجرایی و پتانسیل های منطقه برقرار نماید. در ترسیم نقشه جامع علمی کشور به توسعه گیاهان دارویی اهمیت ویژه داده شده و با توجه به پتانسیل فلور گیاهی استان می توانیم در این زمینه پیشی بگیریم. با بررسی های بعمل آمده توسط کارگروه مشخص شده مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری فراوانی در سر راه توسعه گیاهان دارویی وجود دارد که هدف کارگروه تسهیل مسیر و کمک به کشت اقلام با صرفه اقتصادی و توجه به داشته های منطقه است. با توجه به اینکه جهاد کشاورزی استان اقدامات مناسبی جهت دسته بندی کشاورزان متقاضی کشت گیاهان دارویی انجام داده است می توانیم با معرفی این عزیزان جهت استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و ایجاد حلقه واصل بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کمک شایانی به رونق کشت و ایجاد صنایع تبدیلی در این حوزه بنماییم. در آینده نزدیک مقرر گردید تفاهم نامه ای فی مابین اداره کل فنی و حرفه ای، سازمان جهاد کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید و زیر نظر کارگروه گیاهان دارویی استان منعقد گردد تا متقاضیان بتوانند بصورت هدفمند با آموزش کامل در این عرصه وارد شوند و تلاش کنیم توسعه پایدار با تکیه بر اشتغال روستاییان را در دستور کار کارگروه قرار دهیم.

سپس جناب آقای مهندس جعفری ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ضمن عرض خیر مقدم به اعضای حاضر در جلسه اظهار داشتند علت توسعه دام سبک در استان کردستان وجود گیاهان دارویی و فلور گیاهان دارویی در منطقه است. امروز در اکثر جوامع صنعتی  از داروهای گیاهی استفاده می شود. در کشورهای توسعه یافته بیشتر از جوشانده ها و دمنوش های گیاهی استفاده می کنند. کشت گیاهان دارویی در استان کردستان مغفول مانده و جا دارد که بیشتر از گذشته به آن توجه شود. از طرف خود و سازمان جهاد کشاورزی قول می دهیم اهمیت بیشتری به مقوله گیاهان دارویی در استان داده شود و باید کمک کنیم با کشت گیاهان دارویی در استان موجب گسترش کشت گیاهان دارویی در حوزه های فرآوری و کشت را فراهم نماییم. هر چه بر عهده جهاد باشد چه سیاست ترویجی و چه تسهیلاتی وظیفه خود می دانیم که در این حوزه کمک و به عنوان مجموعه ای اثرگذار در حوزه گیاهان دارویی فعالیت نماییم.

سپس جناب آقای مهندس عطایی از شرکت کشت و زرع اوین سنه طرح "توسعه موسیر در استان کردستان" را توضیح دادند و با ذکر خصوصیات موسیر ایرانی اظهار کردند: کشت موسیر ایرانی در مناطق کوهستانی و سرد با ارتفاع حداقل 1100 متر از سطح دریا مناسب است و با 3 دوره آبیاری قابل برداشت است. موسیر یک گیاه خوراکی و قابل استفاده برای صنایع تبدیلی است. در میان گیاهان دارویی موجود در استان کردستان موسیر بازار لازم را دارد و در استان نیز امکان تولید با توجه به شرایط آب و هوایی وجود دارد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و قابلیت کشت را دارد و نیاز آبی کم و همچنین جلوگیری از تخریب طبیعت و برداشت بی رویه توسط بومیان محلی مناطق می تواند از عوامل استقبال از طرح باشد. سپس به ارائه توضیحات و راهکارهای اجرایی طرح پرداختند و هر یک از اعضا دیدگاه های خود را در این خصوص ارائه نمودند.

سپس جناب آقای حیدریان از  شرکت روژین کشت پاکان به ارائه طرح " تولید، جمع آوری و بسته بندی گیاهان دارویی" پرداختند و با ارائه تجربیات سالهای گذشته در خصوص کشت کدو طبی برای شرکت های گیاهان دارویی و سرباززنی از خرید تضمینی محصولات را عامل اصلی بی رغبتی کشاورزان به کشت گیاهان دارویی معرفی کردند و با ارائه طرح خود، خرید تضمینی محصول از کشاورزان در منطقه قروه و دهگلان و مکانیزه کردن دستگاه های شرکت و ایجاد محلی جهت خرید تضمینی محصولات کشاوریی را از استراتژی های شرکت روژین کشت پاکان معرفی نمودند. بعد از ارائه آقای حیدریان هر یک از اعضا دیدگاه های تخصصی خود را ارائه نمودند.

تاریخ انتشار : 1396/10/05
کد : 33
تعداد بازدید: 512

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601