دوشنبه 11 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

یازدهمین جلسه هسته مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان برگزار شد

یازدهمین جلسه هسته مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان در ساعت 10 صبح روز پنجشنبه مورخ 1396/9/30 در محل سالن جلسات شهرداری شهرستان مریوان تشکیل شد.


یازدهمین جلسه هسته مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان با حضور دکتر صادقی به عنوان نماینده بنیاد نخبگان استان و سایر اعضای حقوقی و حقیقی هسته مرکزی و آقایان شیخ عطاری رئیس شورای شهر، پیرخضری رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی، محمدی رئیس اداره آب و فاضلاب شهری، پژوهی معاون اداره منابع طبیعی، بلند همت معاون اداره محیط زیست و داردان معاون شهرداری، به عنوان مهمانان ویژه این جلسه در ساعت 10 صبح روز پنجشنبه مورخ 1396/9/30 محل سالن جلسات شهرداری شهرستان مریوان تشکیل شد. موضوع این جلسه محیط زیست مریوان بود و در این رابطه اقایان کاوه کردستانی و سیوان امینی به عنوان نمایندگان کارگروه محیط زیست شورای سرامدان علم و تجربه مریوان به ارائه گزارش پرداختند. در این گزارش سه موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

الف) ورود فاضلاب شهری و روستایی به دریاچه زریبار

بخشی از فاضلاب محله های استادیوم و سردوشی­های شهرستان مریوان در حال حاضر وارد دریاچه زریبار می شود و این تهدید زیست محیطی بسیار بزرگی برای دریاچه است. ضمن تشکر از اقدامات خوب انجام شده توسط مسئولین محترم از جمله شهرداری، شورای شهر و اداره آب و فاضلاب شهری پیشنهاد شد پروژه در­دست اجرا و اقدام اداره آب و فاضلاب شهری مریوان برای هدایت و اصلاح مسیر این فاضلاب توسط مسئولین شهر بویژه شهرداری، اداره آب و فاضلاب شهری و شورای شهر محترم با جدیت و اورژانسی پیگیری شود تا انشاء الله حداکثر تا پایان سال 1397 به اتمام برسد و در خصوص رفع مشکل معارض هم شورای سرآمدان علم و تجربه مریوان سعی خواهد کرد اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد. در خصوص ورود فاضلاب روستاهای اطراف زریبار به دریاچه، اقدامات خیلی خوبی توسط اداره آب و فاضلاب روستای مریوان انجام شده است و بخش اعظم فاضلاب روستاها به سمت تصفیه خانه ها هدایت شده است. در خصوص روستاهای سیف و کولان هم پیشنهاد شد این پروژه در­دست اجرا و اقدام هم سریعاً به اتمام برسد و در خصوص رفع مشکل معارض هم شورای سرآمدان علم و تجربه مریوان سعی خواهد کرد اقدامات لازم را انجام دهد.

ب) نخاله­های ساختمانی

هم اکنون در شهر مریوان محلی برای دپوی نخاله­های ساختمانی وجود ندارد و این موضوع باعث بوجود آمدن مشکلات زیست محیطی شده است. بویژه اینکه  در مسیر میدان بیسارانی تا دریاچه زریبار حجم زیادی نخاله های ساختمانی ریخته شده که چهره و نمای نامطلوبی را به این مسیر بسیار پرتردد و تفریحی داده است. پیشنهاد شد محل مناسبی توسط شهرداری، منابع طبیعی و محیط زیست برای دپوی نخاله های ساختمانی مشخص شود. ضمنا در خصوص دیوار بتنی نیمه کاره­ای که مانع ورود ماشین آلات حامل نخاله های ساختمانی به این محوطه شود، پیشنهاد شد که اقدامات عاجل و سریع صورت گیرد. از آنجایی که این محل به شدت در معرض و تهدید زمین خواری است تاکید جدی شد که شورای شهر و شهرداری محترم در این خصوص تدبیرات لازم را بیاندیشند و مانع هرگونه تعدی توسط افراد سودجو شوند. جهت عملیاتی شدن موضوع تخلیه نخاله های ساختمانی در یک مکان مشخص و جلوگیری از سرپیچی از این موضوع همچنین پیشنهاد شد بعد اختصاص مکان برای دپوی نخاله-های ساختمانی، شهرداری محترم با تعداد شرکت مشخصی قرارداد منعقد نموده و فقط آنها اختیار تخلیه نخاله های ساختمانی را داشته باشند.

ج) ذغال­سازی

یکی از مشکلات زیست محیطی که تهدید بسیار بزرگی برای جنگلهای اطراف مریوان محسوب می­شود، ذغال سازی توسط برخی از اهالی روستاهایی چون  قامیشله، گاگل، انجیران، وشکلان، سیف علیا و ... است که آسیب زیادی به جنگل­های منطقه رسانده و می­رساند. پیشنهاداتی در این خصوص مطرح است و مقرر گردید کارگروه محیط زیست این پیشنهادات را بصورت حضوری به اداره منابع طبیعی اعلام کنند.

در ادامه جلسه عنوان شد که یکی از مشکلات حال حاضر کشور این است که سازمان محیط زیست بخشی از بدنه دولت است و خیلی نمی تواند جلو فعالیت های آسیب پذیر برای محیط زیست که توسط سایر بخش های دولت انجام می گیرد را بگیرد و نظارت کافی و مطلوب داشته باشد. بطوریکه در اکثر موارد با چانه زنی، بسیاری از پروژه های آسیب دهنده به محیط زیست توسط ادارات اجرا می شود و اداره محیط زیست فقط در حد کارشناسی دارد انجام وظیفه می­کند. نکته دیگر اینکه در بسیاری موارد منافع بخش خصوصی و دولتی با محیط زیست همراستا نیست و معمولاً در چنین شرایطی باید افکار عمومی باعث ممانعت از اقدامات تخریب گرمحیط زیستی باشد. در این راستا ضمن تجلیل و ارج نهادن به اقدامات بسیار خوب انجام گرفته توسط کارگروه محیط زیست (انجمن سبز چیا)، پیشنهاد شد که کارگروه محیط زیست موضوع فرهنگ­سازی و حساس سازی افکار عمومی نسبت به مسایل زیست محیطی را با جدیت بیشتر در دستور کار خود قرار دهد. بعلاوه پیشنهاد شد ماموستایان حاضر در جلسه نسبت به فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در خصوص مسایل زیست محیطی در خطبه ها و سخنرانی های خود اقدامات لازم را انجام دهند. در ضمن این موضوع توسط ماموستایان حاضر در جلسه به سایر ماموستایان منطقه اطلاع رسانی شود تا آنها هم این مهم را در دستور کار خود قرار دهند.

تاریخ انتشار : 1396/10/03
کد : 31
تعداد بازدید: 584

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601