سه شنبه 19 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان کردستان:
مراسم بزرگداشت زنده یادان پروفسور مریم میرزاخانی و علی حیدری برگزار شد.

با همت بنیاد نخبگان و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان مراسم بزرگداشت زنده یادان پروفسور مریم میرزاخانی و علی حیدری در روز چهارشنبه 1396/9/22 برگزار شد.

در این مراسم دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان ضمن خیر مقدم به حضار گرامی بویژه سرکار خانم دکتر زهرا گویا استاد برجسته آموزش ریاضی کشور و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی عنوان کرد که حضور گرم شما در این مراسم همت شما برای ارج نهادن و تکریم به ساحت مقدس مقام علم و عالمی را نشان می دهد. برای ما بسی مایه افتخار و مباهات است که در محضر مبارک شما، میزبان مراسم تکریم و گرامیداشت و زنده نگه داشتن یاد عزیزانی هستیم که هر چند طول عمر بسیار کمی داشتند اما عرض عمر آنها زیاد بود و کارهای بزرگی کردند. از بابت این توفیقی که خداوند متعال نصیبمان کرد سپاسگزاریم. اما ای کاش که الان در محضر خود این عزیزان مراسم تکریم آنان را داشتیم.  امیدواریم که خداوند متعال روحشان را قرین شادی و با انبیاء و اولیای خود محشور گرداند.

دکتر صادقی اظهار داشت: بیست سال پیش یعنی در 26 اسفند ماه سال 1376 هنگامی که اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی کشور در مسیر بازگشت از اهواز به تهران در نزدیکی اندیمشک به دره سقوط کرد و دو نفر راننده به همراه 7 نفر از دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی، علیرضا سایه بان، علی حیدری، فرید کابل، مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی در اوج بالندگی و شکوفایی علمی ناباورانه جان باختند که مرحوم مریم میرزاخانی هم از بازماندگان آن حادثه بودند که ایشان هم چند ماه پیش از پیش ما رفتند و دیده از جهان فرو بستند. این بزرگواران از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین المللی ریاضی بودند. روحشان شاد و یادشان زنده.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان افزود: امروز گردهم آمده ایم تا در آیین نکوداشت این عزیزان خاصه پروفسور مریم میرزاخانی و آقای علی حیدری ضمن پاسداشت تلاشهای آنها و زنده نگهداشتن یاد آنها، شناخت خودمان را از ابعاد شخصیتی و علمی این عزیزان ارتقاء دهیم به این امید که امثال خانم میرزاخانی و علی حیدری الگوی قشر جوان و تحصیلکرده ما باشند. اساساً الگوسازی از نخبگان تأثیرگذار در جامعه یکی از اهداف و رسالت های بنیاد ملی نخبگان است. اما چند نکته راجع به پروفسور مریم میرزاخانی و علی حیدری خودمان که مراسم ما برای نکوداشت یاد این دو عزیز است. مریم میرزاخانی متولد سال 1356 تهران در سالهای 1373 و 1374 مدال طلای المپیاد دانش آموزی کشوری ریاضی را کسب کرد. در المپیاد جهانی 1994 هنگ کنگ و 1995 کانادا علاوه بر کسب مدال طلا حائز بالاترین امتیاز بین دانش آموزان جهان شد. در سال 1999 دوره کارشناسی ریاضی را از دانشگاه شریف گرفت. در سال 2004 از دانشگاه هاروارد دکتری گرفت. در سال 2005 استادیار دانشگاه پرینستون شد. در سال 2008 استاد تمام شد. از سال 2008 در 31 سالگی به عنوان استاد تمام در دانشگاه استنفورد شروع به کار کرد. ایشان جوایز و افتخارات زیادی را دریافت کرده­اند که مهمترین آنها:

مدال فیلدز سال 2014 سئول، انتخاب به عنوان یکی از ده فرد مهم سال 2014 از سوی مجله نیچر، انتخاب به عنوان یکی از ده ذهن جوان برگزیده سال 2005 از سوی نشریه پاپیولار ساینس آمریکا.

اما زنده یاد علی حیدری. ایشان خیلی زود و در سن بیست سالگی از پیش ما رفتند و متأسفانه اطلاعات اندکی در مورد ابعاد شخصیتی و علمی ایشان وجود دارد. بنده سعی کردم با خانواده و چند نفر از همکلاسی هایش صحبت کنم تا اطلاعاتی بدست آورم. ایشان متولد پاییز 1356 سنندج هستند. دوران ابتدایی را در مدرسه 22 بهمن، دوران راهنمایی را در مدرسه توحید و دوران دبیرستان را در مدرسه نمونه دولتی شیخ شلتوت سنندج گذراند. علی حیدری علاوه بر علاقه شدیدی که به ریاضی داشت اهل ورزش و موسیقی هم بود. بسکتبال و سه تار کار می کرد. در دبیرستان نمونه شیخ شلتوت در سال 1371 در المپیاد شرکت می کند. مسأله ای در این المپیاد مطرح شده که اشتباه بود. علی مسأله را تصحیح و حل می کند و در آن زمان به اسم خودش در مجله ریاضی "برهان" چاپ می شود. در سال 74-73 مدال نقره المپیاد ریاضی را دریافت می کند.

دکتر صادقی عنوان کرد: خوشبختانه امسال هم آقای سروش رضایی و خانم ندا پرویزی فرد، مدال برنز المپیاد ریاضی کشوری را کسب کردند. البته یک مدال برنز شیمی هم توسط خانم بهاره امامی افشار کسب گردید که این عزیزان در جمع ما حاضر هستند .علی در سال 74-73 در رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شده و همکلاسی خانم مریم میرزاخانی می گردد. در آبان ۱۳۷۶ مسئله اردوش را حل کرد و ارائه داد و به گفته استادان همین سبب شناسایی بیشتر وی در دانشگاه شد حتی خانم میرزاخانی در چندین جای مختلف از علی حیدری یاد کرده و به هوش و ذکاوت ایشان اذعان کرده است. اما افسوس و صد حیف که خیلی زود جامعه علمی ما از داشتن این نخبه واقعی و ارزشمند محروم گشت و اجل مهلت تأثیرگذاری بیشتر به ایشان نداد. روحش شاد و یادش گرامی باد. البته نیکان تاثیرگذار در جهان زنده های جاودانه هستند و صد البته مرده آن است که نامش به نیکویی نبرند. اما چند نکته راجع به ریاضیات: اهمیت ریاضی در علوم مختلف و بالاخص در زندگی روزمره همه افراد جامعه بر کسی پوشیده نیست و صحبت کردن در مورد آن در محضر شما بزرگان ریاضی زیره به کرمان بردن است و اساسا دنیای بدون ریاضیات غیرقابل تصور است. علم ریاضیات مانند اقیانوس بزرگ و بیکرانی است که همه افراد بر حسب نیاز بایستی از این اقیانوس بهره‌مند شوند. ریاضی ذهن را شفاف کرده و خلاقیت و نوآوری را بالا برده و گفتمان را تسهیل می‌کند. ریاضیات حتی کاری می‌کند که ذهن انسان بتواند مشکلات و موضوعات زندگی را بهتر و راحت‌تر تجزیه و تحلیل کنند. اگر دقت کرده باشید وقتی برای چند ساعت ریاضیات مطالعه کرده و مسئله های ریاضی را حل می کنید و  بعد از آن به علوم دیگر می‌پردازید، چقدر توانایی ذهنی تان برای درک علوم دیگر بالا می رود.  با همه اینها متاسفانه در سال‌های اخیر ریاضی و رشته ریاضی مقداری مهجور مانده است. بیشتر نخبگان و دانش آموزان تیزهوش و با استعداد به دلیل شرایط شغلی و درآمد رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی وارد رشته تجربی می شوند. علاقه و استعداد دیگر تعیین کننده نیست و این برای آینده جامعه بسیار خطرناک است. زنگ خطر بزرگی است که باید سریعاً برای حل این مسئله برنامه ریزی کرد. عالمان فقط وقتی می توانند به اوج برسند و کارهای بزرگی انجام دهند که ضمن داشتن استعداد، علاقه، عشق و انگیزه کافی نیز داشته باشند تا تلاش خستگی ناپذیری انجام دهند.در غیر این صورت نمی شود کارهای بزرگی انجام داد.

دکتر صادقی در خاتمه اظهار داشت: خوشبختانه در سالهای اخیر بنیاد ملی نخبگان با همکاری آموزش و پرورش برنامه ای به اسم شهاب (شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) به منظور شناسایی استعدادهای دانش آموزان در سطوح پایه و هدایت آنها در سطوح بالاتر انجام می دهند که اگر این برنامه به نحو احسن اجرا شود شاید تا حدی بتوان این مشکلات را برطرف نمود. در ادامه این مراسم خانم دکتر زهرا گویا چهره برجسته آموزش ریاضی کشور در خصوص ویژگی ها و ابعاد شخصیتی علمی و اجتماعی خانم مریم میرزاخانی سخنرانی کرد. در بخش دیگری از این مراسم میزگرد علمی با حضور خانم دکتر گویا و تعدادی از اعضای هیئت علمی رشته ریاضی دانشگاه کردستان و دانشگاه فرهنگیان و همچنین تعدادی از معلمان پیشکسوت ریاضی استان در خصوص بررسی چالش ها و مشکلات ریاضی در استان و نیز راه‌های ارتقاء ارتباط  دانشگاه و آموزش و پرورش برگزار شد. در خاتمه این مراسم از خانواده مرحوم میرزاخانی، مرحوم علی حیدری، برگزیدگان المپیاد کشوری دانش آموزی استان در سال ۹۶ و تعدادی از پیشکسوتان ریاضی آموزش و پرورش استان تجلیل به عمل آمد.

تاریخ انتشار : 1396/09/27
کد : 26
تعداد بازدید: 942

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601