یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

معماری دربرگیرنده نیازهای اجتماعی و عقاید مذهبی است.
پنجمین مراسم بزرگداشت روز معمار در تالار فروردین مجتمع فرهنگی و هنری فجر سنندج برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان: معماری در برگیرنده نیازهای اجتماعی و عقاید مذهبی است که تجمیع و تلفیق این موارد در کنار شرایط اقلیمی موجب ارزیابی دوره‌های مختلف تاریخی یک ملت و اجتماع می‌شود.

دکتر امیرعلی صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان عصر امروز در  پنجمین مراسم بزرگداشت روز معمار که در  تالار فروردین مجتمع فرهنگی و هنری فجر سنندج برگزار شد، ضمن گرامیداشت روز معمار و بزرگداشت شیخ بهایی اظهار داشت: معماری وسیله سنجش یک ملت است.
وی افزود: معماری هنری اجتماعی است، به عبارتی معماری در برگیرنده نیازهای اجتماعی و عقاید مذهبی است که تجمیع و تلفیق  این موارد در کنار شرایط اقلیمی موجب ارزیابی دوره‌های مختلف  تاریخی یک ملت و اجتماع می‌شود.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: از میان موجودات عالم تنها اشرف مخلوقات است که در ساختن خانه و کاشانه خود نیازمند طراحی اصولی است چراکه همه موجودات زنده غیر از انسان به شکل غریزی سرپناه خود را می‌سازند.
فریبرز خلیل‌الهی با بیان اینکه متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم اولین نیازهای انسانی که ساخت و ساز اصولی است را رفع و رجوع کنیم،  تصریح کرد: با توجه به تعداد زیاد دانشجویان مهندسی و مهندسان  معمار در سنندج هنوز بافت فرسوده و غیرقانونی در حاشیه شهر ساخته می‌شود.
وی با  اشاره به اینکه عدم رعایت تناسب در ساختمان‌سازی، مشکل‌ساز شده است، ادامه داد:  عمده‌ترین مشکلات در این حوزه مربوط به مدیریت است.
به گفته این عضو هیات مدیره  نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، ثروت و دانش در جامعه ما به تناسب توزیع نشده است و توسعه فیزیکی شهرهای ما چندان متعادل نیست.
خلیل‌الهی خطاب به دانشجویان و معماران آینده گفت: معماری را در بستر شهرسازی ببینید چراکه تک بناسازی کفاف مشکلات ما نیست و باید آن را در قالب شهر نگریست.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۶ دهه قبل جمعیت ایران حدود ۱۸ میلیون نفر بود که از این تعداد ۷۵ درصد در روستاها و ۲۵ درصد در شهرها سکونت داشتند ولی امروز تغیر و جهش بزرگی در پخش و افزایش جمعیت میان شهر و روستا صورت گرفته است و با نگاهی به این ۶ دهه درمی‌یابیم که بعد از این زمان  مدیریت خوبی در حوزه معماری و شهرسازی رخ نداده است و رعایت اصول معماری با توجه به تناسب محل زندگی معماری در گذشته نسبت به اکنون  با توجه به پیشرفت  دانش و علم   بهتر بوده است.
خلیل‌الهی در پایان اذعان داشت: معمار خوب نه تنها  دانش خوبی در راستای ساختمان‌سازی داشته باشد بلکه در خصوص جامعه شناسی و اقتصاد باید علم به‌روز و اطلاعات کافی کسب کند.
 

تاریخ انتشار : 1398/02/08
کد : 256
تعداد بازدید: 143

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601