پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نماینده ولی فقیه در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر استان: نخبگان باید علاوه بر اشتغال خود بستر کارآفرینی برای سایرین را نیز فراهم سازند

نماینده ولی فقیه دراستان کردستان با ذکر اینکه بسیاری از کارآفرینی‌های دانش‌بنیان نیازمند سرمایه‌های اندکی است، گفت: نخبگان باید علاوه بر اشتغال خود بستر کارآفرینی برای سایرین را نیز فراهم سازند.

آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی  در نشست هم‌اندیشی با نخبگان و استعدادهای برتر استان، با اشاره به اینکه در راستای رفع مشکلات باید از سرمایه‌های انسانی بهره برد، اظهار داشت: برگزاری جلسات و هم‌اندیشی نقش کلیدی را در مشخص نمودن و انعکاس مشکلات و ارائه راهکار برای رفع آنها دارد. 
وی گفت: جو ناامیدی ایجاد شده باعث گردیده که ما گاه داشته‌هایمان را انکار کنیم، بنابراین باید همه با هم امیدآفرینی کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان تصریح کرد: نخبگان و وجود ارزشمند آنان سرمایه اصلی ما هستند که منجر به خلق ارزش افزوده می‌شوند.
وی با اعلام اینکه خداوند نعماتش را در همه جا گسترده است، اضافه کرد: در بسیاری از مناطق نحوه استفاده از این منابع را نمی‌دانند و گاه شاهد هستیم که با وجود داشتن منابع غنی ثروت مردمان آن دیار گرسنه می‌مانند.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با ذکر اینکه در مسیر توسعه نباید از وجود هیچ گروهی غفلت کرد، افزود: اگر انسان راه استفاده از عقل را بهتر بتواند استفاده کند، می‌تواند به خلق خدا خدمت کند که نخبگان در این بین توانسته‌اند نقش مؤثرتری داشته باشند.
وی با گریز به اینکه نخبگان مخاطب اصلی خطاب پرسش خداوند در خصوص اینکه چرا علمتان را به خدمت نگرفتید هستند، اظهار کرد: متأسفانه در استان کردستان ظرفیت‌های مالی ایجاد شده در روستاها به‌دلیل عدم استفاده از آن بازگشت داده می‌شوند.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه رشته‌های دانشگاهی باید بر اساس نیازسنجی شکل بگیرند، گفت: لازم است سرآمدان رشته‌ها در فعالیت‌هایی در جامعه به خدمت گرفته شوند که منجر به خلق بستر بکارگیری دیگران و ایجاد درآمد و ثروت از اندیشه‌های آنان منتهی شود.
وی با بیان اینکه در استان کردستان بحث راه‌ها یکی از بخش‌های هزینه‌بردار استان است، یادآور شد: یکی از مزیت‌های استان تولید پروتئین است که باید از ابعاد مختلف بر آن تمرکز کرد و با بکارگیری تمامی این مزیت‌ها در این بخش چرخه تولید و ارزش افزوه ایجاد کرد. 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اذعان اینکه فناوری اطلاعات دیگر ظرفیت ایجاد شده در استان است، تاکید کرد: نخبگان باید در این بخش ورود کرده و این ظرفیت علمی که در جهان سرآمد است را ارتفاء بخشند. 
وی با تأکید بر اینکه یک فرد مؤثر هنر دیدن مشکلات و ارائه راهکار دارد، ادامه داد: وظیفه دستگاه دولتی این است که با تمکین به نظرات رهبری و دولت نخبگان را به خدمت بگیرد،   
وی با اشاره به اینکه مزیت‌های استان را باید سنجید و برنامه‌ریزی‌ها بر اساس ایجاد ارزش افزوده صورت پذیرد، اظهار کرد: کشاورزی یکی از مزیت‌های استان است که نخبگان می‌توانند با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف آن از این ظرفیت‌ها استفاده کنند. 
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری با ذکر اینکه بسیاری از کارآفرینی‌های دانش‌بنیان نیازمند سرمایه‌های اندکی است، گفت: نخبگان باید علاوه بر اشتغال خود بستر کارآفرینی برای سایرین را نیز فراهم سازند.   
وی با اعلام اینکه نخبگان در بسیاری از حوزه‌ها می‌توانند ارائه خدمت کنند، ادامه داد: ذهن نخبگان یک ذهن خلاق است و می‌تواند برای سایر افراد نیز مفید واقع شود. 
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با ذکر اینکه باید سرمایه‌گذاران را با صاحبان ایده مرتبط ساخت، تاکید کرد: باید اتاق فکری را از تخصص‌های مختلف ایجاد کرد و با پرداختن به فعالیت‌های قابل اجرا در استان زمینه توسعه و ظرفیت‌سازی را در استان ایجاد کرد.
وی با بیان اینکه با تکیه بر فکر و اندیشه می‌توان در بازار جهانی صاحب جایگاه شد، تصریح کرد: ابتدای امر باید ظرفیت داخلی را سنجید و با نیازسنجی‌ها ابتدا در بازار داخلی حضور یافته و در ادامه در بازار جهانی ورود پیدا کرد. 
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه راه‌اندازی صنعت بزرگ که آلوده‌کننده و نیازمند سرمایه بزرگی است نباید بهانه برای عدم آغاز حرکت باشد، اظهار داشت: بسیاری از فعالیت‌های خرد که مزیت‌ساز هستند در کوتاه‌ مدت نتیجه داده است به همین خاطر باید ظرفیت‌های موجود را به سمت راه‌اندازی مشاغل این حوزه‌ها هدایت کرد. وی با بیان اینکه نخبگان باید تأثیرگذار و امیدآفرین باشند، عنوان کرد: ویژگی نخبگان این است که گره‌گشا هستند و اگر در جایی فعالیتی مسکوت ماند، اندیشه و راه دیگری را برای رفع آن بکار گیرد.

تاریخ انتشار : 1397/10/18
کد : 250
تعداد بازدید: 350

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601