چهارشنبه 5 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم نکوداشت استاد ابوبکر حسن‌زاده برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در مراسم نکوداشت استاد حسن زاده: وطن خاکی ما می تواند در معرض انواع آفت باشد اما وطن معنوی ما به برکت آثار دانشمندان و نویسندگان ما در امان خواهد ماند.

دکتر رحمت صادقی در مراسم نکوداشت استاد ابوبکر حسن زاده که در روز اول آذر ماه 97 در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان و با حضور پرشور و گرم دوستداران دانش و ایمان برگزار شد، عنوان کرد که حضور گرم و پرشور شما نشان از همت و اعتقاد قلبی شما برای تکریم و پاسداشت علم و عالمی است که شما با حضور گرمتان بخوبی به این ضرورت لبیک گفتید. رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه اظهار داشت که بسیار خوشحالیم و مایه مباهات و افتخار ماست که امروز ششمین مراسم بزرگداشت عالمان و نخبگان کردستان را در این سالن و برای عالم فرهیخته ماموستا ابوبکر حسن زاده برگزار می کنیم. مردی که با همت والای خود و تلاش فراوان در طی سالیان عمر پربرکت و عریض خویش منشا خدمات بسیار ارزنده و تاثیر گزاری بوده اند و امروز گرد هم آمده اییم تا در آیین تکریم این بزرگ مرد علم و عمل، ضمن پاسداشت و نکوداشت یک عمر تلاش این بزرگوار و الگوسازی از ایشان برای قشر جوان و تحصیلکرده، شناخت خودمان را از ابعاد و ویژگی های شخصیتی ایشان ارتقا دهیم.
دکتر صادقی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که دانشمندان و علما قدرت نرم یک جامعه محسوب می شوند و در حقیقت بزرگترین و باارزشترین سرمایه هر جامعه هستند و به این خاطر است که جوامع پیشرفته ارزش زیادی برای مفاخر و نخبگان خود قائل هستند و به آنها افتخار می کنند. در حقیقت وطن خاکی ما می تواند در معرض انواع آفت باشد اما وطن معنوی ما به برکت آثار دانشمندان و نویسندگان ما در امان خواهد ماند و صاحبان قلم باعث ماندگاری اسم ملتها در تاریخ می شوند. لذا حفظ منزلت، شان و جایگاه بزرگان، اسطوره ها و الگوها رمز اضمحلال ناپذیری تمدن ملتهاست.
رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان یکی از ویژگی های انسان توسعه یافته را اهتمام جدی آنها برای بجاگذاشتن میراث ارزشمند برای جامعه خود دانست و اظهار داشت این افراد بخش مهمی از زندگی خود را برای تولید این میراث ارزشمند وقف می کنند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند. ایشان نویسندگان، شاعران، صنعتگران، فناوران، محققان و فعالین محیط زیستی را جزو این دسته از افراد نامید که سرمایه های ارزشمند جامعه هستند و باید تکریم و الگو شوند.
دکتر صادقی عنوان کرد که عالمان و صاحبان قلم به عنوان نیکوکاران علمی بوسیله قلم خود و با نوشتن کتاب و مقاله و ...دین خود را به نسبت جامعه خود ایفا می کنند و الان وقت آن است که در جامعه ما هم مثل جوامع پیشرفته، صاحبان سرمایه مالی و نیکوکاران مادی برای علم و فناوری اهمیت قائل شوند و امورات خیریه خود را به این جهت سوق دهند. در کشورهای پیشرفته سوق دادن وقف و خیریه به سمت علم و فناوری خیلی مود توجه است و تعداد زیادی از پیشرفته ترین دانشگاههای دنیا مثل هاروارد و استنفورد اساس تاسیسشان خیریه بوده و الان هم بخش عظیمی از درآمد آنها از طریق وقف، خیریه و کمکهای مردمی تامین می شود. ایشان در خاتمه اظهار داشت که خوشبختانه در کشور ما هم دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل که در سالهای اخیر رشد بسیار خوبی را در زمینه علم و فناوری داشته جزو این دسته است و آقای نوشیروانی که یک خیر بابلی است آن را تاسیس کرده است و از سرمایه اجتماعی و حساسیت عمومی بالایی برخوردار است.
 استاد ابوبکر حسن زاده از اندیشمندان و مترجمان سرشناس کرد زبان است که در سال ۱۳۱۷ در روستای کانی علی گرده شهرستان بوکان به دنیا آمد. سال ۱۳۴۱ شمسی در محضر مجمع علمای مدرسه علوم دینی مهاباد اجازه نامه تدریس و افتا گرفت. 
برخی از آثار استاد فرزانه، ماموستا ابوبکر حسن زاده:
•  ترجمه‌ی کتاب گرانقدر «اللؤلؤ والمرجان» تألیف محمدفؤاد عبدالباقی (ناشر: نشر احسان) که احادیث مشترک صحیح بخاری و مسلم در آن گردآوری شده است.
•  ترجمه‌ی کتاب « التجرید الصریح لأحادیث الجامع الصحیح » تألیف زین‌الدین احمد الزبیدی (ناشر: نشر احسان) که با عنوان «ترجمه‌ی فارسی مختصر صحیح البخاری» در دو جلد چاپ و منتشر شده است.
•  ترجمه‌ی کتاب 5 جلدی «التاج الجامع للأصول فی أحادیث الرسول»، تألبف شیخ منصور علی ناصف از علمای الأزهر مصر
•  ترجمه‌ی کتاب «الحلال والحرام فی‌الإسلام» تألیف دکتر یوسف قرضاوی با عنوان «حلال و حرام در اسلام»
•  ترجمه‌ی کتاب « التبیان لرفع غموض النسخ فی‌القرآن » تألیف دکتر مصطفی ابراهیم زلمی با عنوان «رفع ابهام نسخدر قرآن»
•  ترجمه‌ی کتاب «الورقات» امام الحرمین جوینی در اصول فقه امام شافعی
•  ترجمه‌ی کتاب « فی فقه الأولویات» تألیف دکتر یوسف قرضاوی با عنوان «شناخت اولویت‌های دینی در پرتو قرآن و سنت»
•  ترجمه‌ی کتاب «عثمان بن عفان» تألیف محمد حسین هیکل
•  ترجمه‌ی کتاب «قصّة حیاة عمر» تألیف شیخ علی طنطاوی با عنوان «داستان زندگی حضرت عمر»
•  ترجمه‌ی کتاب «سیف الله خالد بن الولید» تألیف ابو زید شلبی
•  ترجمه‌ی کتاب «مع الأنبیاء فی القرآن الکریم» تألیف عفیف عبدالفتاح طبارة با عنوان  «داستان پیامبران در قرآن»
•  ترجمه‌ی کتاب «روح‌الدین الإسلامی» تألیف عفیف عبدالفتاح طبارة
•  ترجمه‌ی کتاب «مقوّمات التصور الإسلامی» تألیف سید قطب با عنوان «مبانی تفکر اسلامی»
•  ترجمه‌ی گزیده «إحیاء علوم الدین» امام محمد غزالی
•  ترجمه‌ی کتاب «العائدون إلی الله» تألیف محمد بن عبدالعزیز المسند با عنوان «بازگشتگان به راه خدا»

تاریخ انتشار : 1397/09/03
کد : 245
تعداد بازدید: 400

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601