پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست تخصصی هم اندیشی درباره راهکارهای توسعه کسب و کار و کارآفرینی در شهرستان مریوان برگزار شد.

بیست و یکمین جلسه ی "هسته ی مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان" در روز پنجشنبه مورخ 5 شهریور 1397 راس ساعت 10 صبح در محل دانشگاه آزاد اسلامی مریوان با حضور روسا و نمایندگان تعدادی از ادارات شهرستان، اعضای کارگروه کسب و کار و کارآفرینی و اعضای هسته مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان تشکیل شد. 

در این جلسه که کارگروه کسب وکار و کارآفرینی شورای سرآمدان ارائه گزارش دادند، آقایان بالیده رئیس کارگروه کسب وکار و کارآفرینی شورای سرآمدان، دکتر فقیه مجیدی استادیار گروه اقتصاد دانشگاه کردستان، زبردست مدیرعامل شرکت ساراتی، کاشفی رئیس مرکز رشد واحدهای فناور مریوان، ادمن رئیس اداره کار مریوان، شهبازی رئیس اداره کمیته امداد امام خمینی، داستوار معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش مریوان و رحیمی رئیس اداره فنی و حرفه ای سخنرانی کردند. 
دکتر علی فقیه مجیدی
درابتدای این جلسه آقای دکتر علی فقیه مجیدی استادیار گروه اقتصاد دانشگاه کردستان که عنوان مهمان علمی جلسه حضورداشتند، ضمن اشاره به پیشتازی مریوان در عرصه فعالیتهای فرهنگی و محیط زیستی در میان کل مناطق کردنشین، باتوجه به تصویب مریوان بعنوان منطقه آزاد تجاری درمورد مزایای منطقه آزاد مواردی بشرح زیر ارائه نمود: 
منطقه آزاد اقتصادی تجاری مریوان و بانه بعنوان یک پدیده اقتصادی هم میتواند بعنوان یک تهدید و هم بعنوان یک فرصت محسوب شود. در کل کشور 7 منطقه آزاد وجود دارد که با قطعیت میتوان گفت که هیچکدام به اندازه مریوان برای این کار پتانسیل ندارد و لذا با توجه به شرایط و خصوصیات مناطق آزاد، میتوان گفت که شانس مریوان برای موفقیت در این عرصه از همه بیشتر است. مناطق آزادهای موجود سطح کشور غالبا کار وارداتی می کنند و کمتر به صادرات اهمیت می دهند این در حالی است که کارکرد مناطق آزاد هم واردات و هم صادرات کالا است. درسال گذشته صادرات مرز مریوان شامل 830میلیون و واردات آن حدود 300میلیون دلار بوده که از 7 منطقه آزاد تجاری موجود درایران بیشتر بوده است که تقریبا از همه مناطق آزاد کشور بیشتر بوده است. دکتر فقیه مجیدی به این نکته اشاره کرد که اگر چه منطقه آزاد ممکن است باعث حذف کولبری شود، اما خرده کسب وکارهای دیگری ایجاد می شود که میتواند باعث توسعه اشتغال در مریوان برای اقشار مختلف باشد و جای کولبری را بگیرد. ایشان به منطقه آزاد ارس اشاره کرد و اظهار داشت همانطور که این منطقه آزاد باعث نفع اقتصادی قابل توجهی برای کل استان آذربایجان شرقی شده است، منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان نیز می تواند برای کل استان کردستان نفع داشته باشد. اما برای اینکه این فرصت به تهدید تبدیل نشود نحوه مدیریت آن خیلی مهم است و باید مسئولین شهر و استان در این زمینه حساسیت لازم را به خرج دهند تا از این فرصت بتوان به نحو مطلوبی برای توسعه این دو شهرستان و کل استان استفاده کرد. از آنجایی که در مناطق آزاد زمینه رانت و سودجویی وجود دارد لذا بکار گماری مدیرات متعهد و دست پاک و جلوگیری از ورود افراد سود جو خیلی حائز اهمیت است. یکی از نکات بسیار مهم در بحث مناطق آزاد این است که درامد حاصل از صادرات و واردات این منطقه به خود منطقه برمی گردد و وارد خزانه نمیشود که با توجه به حجم بالای آن در مریوان میتواند باعث پیشرفت عمرانی منطقه شود. لازم به ذکر است اگرچه با تصویب منطقه آزاد و اجرایی شدن آن دولت به عمران آن کمک نمی کند اما چون درآمدهایی که ایجادمی شود قطعا از بودجه تخصیص یافته به مریوان بیشتر خواهد بود، لذا در مجموع به نفع منطقه خواهد بود. درمناطق آزاد قوانین کشوری بالادست است امادرزمینه اقتصادی این گونه مناطق شامل قوانین مناطق آزاد است. دکتر فقیه مجیدی مزایای منطقه آزاد تجاری را به شرح زیر عنوان کردند:
1-  هر شرکتی که در منطقه آزاد تاسیس شود تا 20سال از پرداخت مالیات معاف است. 
2-  معافیت از گمرک برای صادرات و واردات وجود دارد.
3-  در منطقه آزاد تجاری مالکیت 100% خارجی ایجاد می شود و لذا خارجیها می توانند بیایند و سرمایه گزاری کنند.
4-  واردات ماشین آلات تولیدی خارجی بدون گمرک است.
5-  نقل وانتقال ارز آزاد و بدون محدودیت است.
6-  گواهی اول تا آخر کسب و کار رایگان است.
7-  محدودیت ایجادشرکت در منطقه آزاد کمتر از سایر مناطق است.
8-  درآمد مرز به حساب خزانه واریز می گردد درصورتیکه درآمد مناطق آزاد صرف زیرساختهای منطقه می شود.
9-  در مناطق آزاد سهم دولت از صادرات و واردات صفر است و توسط مردم انجام خواهد شد.
10-  قوانین روادید درمناطق آزاد بسیار آسان تر است و خارجیها بسیار راحت می توانند ویزا بگیرند و در این مناطق اقامت داشته باشند..
11-  شرکت توسعه منطقه آزاد هر منطقه آزاد خودش به تنهایی قابلیت 300 تا 400 نفر اشتغالزایی را دارد.

اقای بالیده رئیس کارگروه کسب وکار وکارآفرینی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان در ادامه جلسه به اکوسیستم کارآفرینی و مولفه های دخیل در آن و نقشه جامع توسعه کارآفرینی کشور اشاره کردند و به تعداد زیادی از شاخصهای محقق نشده در این نقشه اشاره کرد. آقای بالیده در ادامه بحثهای خود، پیشنهاداتی بشرح زیر بمنظورتوسعه کارآفرینی در شهرمریوان ارائه نمود:  
1 – فعال سازی کمیته کارآفرینی درشورای شهر
2 – رسانه تخصصی کارآفرینی درشهر
3 – شناسایی کارآفرینان برتر شهرستان و معرفی آنان به مردم به شیوه های مختلف برای الگوسازی از آنان و ایجاد انگیزه در میان جوانان (نام گذاری خیابان ها وکوچه ها به نام کارآفرینان)
4 – تشکیل خیریه حمایت ازکارآفرینان جوان 
5 – تشکیل انجمن های مردم نهاد با موضوع کارآفرینی 
6 – فرهنگ سازی کارآفرینی توسط کلیه ارگانها ونهادها و بویژه سازمانهای مردم نهاد
7 – تلاش برای تبدیل شدن مریوان به برند درحوزه رویداد کسب وکار (مانند تئاتر خیایانی)
8 – برگزاری همایش های سالانه در حوزه کارآفرینی و کسب و کار 
9 – دعوت ازسرمایه گذاران برای راه اندازی شتابدهنده های خصوصی
10- استفاده از ظرفیتهای مغفول دولتی (شهرک صنعتی، خوشه های صنعتی، مناطق ویژه)
11 – توسعه رشته های دانشگاهی متناسب با منطقه و مهارتهای پیشرفته فنی و حرفه ای 
12-  توجه به شغلهای جدید و مبتنی بر فناوری با توجه به هزینه کمتر راه اندازی آن (70 میلیون تومان برای هر شغل )در مقایسه با شغلهای دیگر (هر شغل صنعتی به 300 میلیون تومان)

مسعودزبردست:
شرکت ساراتی نرم افزاری بمنظور تجزیه و تحلیل درمدارس تهیه کرده است که تاکنون اکثرمدارس سطح شهر و روستاهای مریوان ازاین نرم افزار استفاده می کنند که درحال حاضر تعداد12 نفر دراین شرکت مشغول به فعالیت هستند وبه ازای هر 500مدرسه که از این نرم افزار استفاده کند یک شغل ایجادمی شود. نسخه جدیداین نرم افزار بصورت آنلاین است یعنی دبیران می توانند بصورت آنلاین نمرات را ثبت و دانش آموزان و اولیا بصورت آنلاین نمرات ثبت شده رامشاهده نمایند. انتظار این شرکت از آموزش وپرورش حمایت از این شرکت است. 
حسین کاشفی:
اقای کاشفی رئیس مرکز رشد واحدهای فناور مریوان به مولفه های شهر خلاق اشاره کرد و تاکید کرد که کارآفرینی و داشتن شهر خلاق با یک شخص و با یک مجموعه درست نمی شود بلکه یک مجموعه مشتمل بر شورای شهر، شهرداری، اداره کار، اداره فنی و حرفه ای، پارک علم و فنلوری، آموزش و پرورش و ... باید در راه اندازی آن دخیل باشند و همکاری کنند. ایشان پشنهادات زیر را در ادامه عرایضشان مطرح نمودند:
1-  صنایع خلاق یاهمان صنایع دستی می تواند نقطه شروع کارآفرینی درشهر مریوان باشد باشد و در این خصوص باید تیم اجرایی شهرستان باهم هماهنگ باشند تا در این امرموفقیت حاصل شود.
2-  برگزاری استارت آپ درحوزه گردشگری
3-  برگزاری سلسله رویدادهای کارآفرینی با حضور جوانان به منظور توانمندسازی آنان
4-  برگزاری سلسله جشنواره فناوری و نوآوری مریوان
5-   حضوردر مدارس بمنظور بحث درمورد کارآفرینی وهم چنین تشکیل کارگاههای آموزشی برای دبیران وهنرآموزان درس کارآفرینی
مهدی ادمن: 
آقای ادمن رئیس اداره کار مریوان با اشاره به اینکه کارآفرینی دیگر انتخاب نیست بلکه یک اجبار است به این نکته اشاره کرد که کارآفرینی فرهنگ، آموزش و اکوسیستم می خواهد که باید ایجاد شود و متاسفانه ما در این زمینه ها ضعیف هستیم و لازم است از خانواده ها و مدارس شروع کنیم و برای فرهنگسازی آن تلاش کنیم تا به سمت جامعه ای خلاق، نوآور و کارآفرین حرکت کنیم. ایشان در ادامه گفت که اشتغال بحثی فرابخشی است و فقط با اداره کار حل نمی شود و باید همه دستگاههای اجرایی در آن نقش آفرینی کنند. باید فرایند ایجاد کسب و کار را تا حد ممکن تسهیل کنیم و به عنوان یک دغدغه اصلی به آن نگاه کنیم و هر کس در هر موقعیتی که هست باید نقش خود را در این زمینه ایقا کند و تسهیل گر این موضوع باشد.
نگین حیدری:
در سطح متوسطه درسی بنام کارآفرینی وجود دارد که متاسفانه به عنوان درس حاشیه ای و کم اهمیت به آن نگاه میشود. پیشنهاد میشود در کنار دبیر مربوطه، از افراد با تجربه در زمینه کارآفرینی که بتوانند باعث ایجاد انگیزه بیشتر در دانش آموران شوند نیز استفاده شود و پیشنهاد شد اداره آموزش و پرورش و پارک علم و فناوری برای عملیاتی نمودن این موضوع با هم وارد مذاکره شوند.
عدنان داستوار: 
با توجه به اهمیت موضوع کارآفرینی و مهارت آموزی و اولویت دادن به آن در اسناد بالادستی آموزش و پرورش و با توجه به اینکه در دوره متوسطه  هم کار و فناوری یکی از درسهاست اما تابحال کمتر مورد توجه بوده، قول مساعد برای برگزاری دوره 6 تا 8  ساعته برای دبیران و هنرآموزان کارآفرینی داد.

مسعود شهبازی: 
آقای شهبازی رئیس اداره کمیته امداد امام خمینی شهرستان مریوان با اشاره به اینکه دود ناهنجاریهای جامعه به نحوی به چشم کمیته امداد و بهزیستی می رود به این نکته اشاره کرد که ما در کنار حمایتهای مادی و معنوی از خانواده های تحت پوشش، بحث اشتغال زایی خانوداه ها به نحوی برای ما به اجبار تبدیل شده و در هنگام جذب مددکاران این موضوع در اولویت قرار می گیرد. تعداد 5800 خانوار با جمعیت 13000 نفر شامل افرادسالمند بالای 60 سال، خانواده بی سرپرست، کمسیون پزشکی و ازکارافتادگی، خانواده هایی که سرپرستشان زندانی است، تحت پوشش کمیته امداد مریوان است که حمایت هایی از جمله: حمایت های  مادی، درمان، تهیه مسکن، اشتغال، آموزشی دانش آموزان و تهیه جهیزیه ارائه می شود.
کمیته امداد در کنار ارائه تسهیلات اشتغالزایی با سود 3 درصد به افراد تحت پوشش، از کارآفرینانی که افراد تحت پوشش کمیته امداد را بکار بگیرند بصورت زیر حمایت می کند:
1-  اعطای وام ۲۰تا۱۰۰میلیون تومانی قرض الحسنه به کارافرینانی که ۵ نفرمددجوی کمیته امداد را بکار بگیرند.
2-  دوسال بیمه سهم کارفرمای کارافرینان توسط کمیته امدادپرداخت می گردد. 
آقای شهبازی به این نکته اشاره کرد که سه مشکل عمده وجود دارد که باعث عدم انگیزه مددجویان کمیته امداد برای استفاده از تسهیلات اشتغالزایی شده و جا دارد ارگانهای زیربط در این خصوص ما را یاری کنند:
1-  سخت گیری بانکها
2-  بحث شرعی و حرام دانستن تسهیلات اشتغالزایی از طرف بخش عمده ای از مددجویان
3-  ترس از قطع شدن معیشت پرداختی به مدد جویان پس از به خودکفایی رسیدن آنها
سوران رحیمی:
آقای رحیمی رئیس اداره فنی و حرفه ای مریوان فعالیتهای اداره متبوع خود را برای آموزش مهارتهای فنی در قالب آموزش زندانیان، آموزش در حاشیه شهر، آموزش افراد تحت پوشش کمیته امداد و نیز آموزش در قالب آموزشگاههای آزاد تشریح کرد. ایشان یکی از مشکلات موجود خود را اینطور عنوان کرد که مهارت آموخته های ما کمتر در مریوان کار دارند و به کردستان عراق و جنوب کشور میروند و لذا باید فعالیت خودمان را به آموزش حرفه های مورد نیاز در مریوان بویژه در حوزه مرز و خدمات این حوزه معطوف کنیم. ایشان با اشاره به اینکه الان بیشتر فعالیتهای مرز در انحصار معدود افرادی است که بخش زیادی از آنها هم مریوانی نیستند، به ضرورت مهارت آموزی در حوزه های چون بورس، ترخیص کاری، صرافی، ارائه خدمات مرزی، گردشگری، آموزش مهارتهایی که ممکن است در بحث منطقه آزاد ایجاد شود و ... برای رسیدن به توزیع عادلانه شغل در مرز اشاره کرد و گفت سعی خواهیم کرد این موارد را در دستور کار خود قرار دهیم و سعی خواهیم کرد با همکاری ادارە صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی اموزش مشاغل جدید را با جدیت پیگیری کنیم.
رحمت صادقی:
آقای دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در خاتمه این جلسه به این نکته اشاره کرد که یکی از مشکلات شرکتها بویژه شرکتهای دانش بنیانی که صاحبان آنها افراد علمی هستند عدم توجه به علوم حوزه رقابت و به عبارت دیگر علوم برون کارخانه ای است. داشتن علوم درون سازمانی و درون کارخانه ای ضروری اما کافی نیست بلکه علوم حوزه رقابت هم باید مورد توجه قرار گیرد. اینکه من در درون سازمان و شرکت خود کارم را خوب بلدم و چگونه انجام می دهم یک بحث است و اینکه چگونه عرضه می کنم چیز دیگریست و برای رسیدن به موفقیت هر دو و به یک اندازه مهم هستند و هر دو باید مورد توجه قرار گیرند. رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه توجه به توسعه فردی را یکی دیگر از ضروریات موفقیت یک سازمان و یک شرکت دانست و اشاره کرد که هر مجموعه ای به اندازه فکر مدیرانش رشد می کند و توسعه هر سازمان وابسته به تفکرات و نوآوری مدیران آن سازمان و شرکت دارد و کسی که روی توسعه فردی خود کار نکند از بازار و میدان خارج خواهد شد. مادامی که قدرت تشخیص و تحلیل خود را بالا نبریم قدرت تجویز ما ضعیف خواهد بود و شرکت و سازمان ما در جا خواهد زد. دکتر صادقی در ادامه به این نکته اشاره کرد که متاسفانه در شهر مریوان هنوز فرهنگ و زیست بوم کارآفرینی و روحیه خلاقیت در این  زمینه بوجود نیامده و برای داشتن شهری خلاق در حوزه کارآفرینی باید سعی کنیم روحیه کارآفرینی را در میان جوانان و مردم شهر گسترش دهیم و برای فرهنگسازی در این زمینه باید کلیه عوامل شهر مثل آموزش و پرورش، شهرداری و شورای شهر، روحانیون، سازمانهای مردم نهاد، تئاتر خیابانی، پارک علم و فناوری و ... هماهنگ و همکار هم باشند و در این زمینه فعالیت کنند و این موضوع را در دستور کارهای آتی خود قرار دهند. با توجه به اینکه بیکاری و کمبود شغل در مریوان معضل و مشکل بسیار بزرگی است بطوریکه شهر مریوان بالاترین آمار بیکاری را در استان دارد، اهتمام به این موضوع از ضروریات است.

تاریخ انتشار : 1397/07/29
کد : 238
تعداد بازدید: 301

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601