پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

برگزاری نشست آسیب شناسی وضعیت معدن شهرستان مریوان توسط شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان

نوزدهمین جلسه ی "هسته ی مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان" در روز پنجشنبه مورخ 25 مرداد 1397 راس ساعت 10 صبح در محل مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان مریوان با حضور روسای و نمایندگان تعدادی از ادارات شهرستان، مرادی نماینده مردم در مجلس، سعیدی رئیس پارک علم و فناوری کردستان، اعضای کارگروه صنعت و معدن و اعضای هسته مرکزی  شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان تشکیل شد. 

در این جلسه که کارگروه صنعت و معدن شورای سرآمدان و با موضوع وضعیت معدن در مریوان ارائه گزارش دادند، آقایان رحیمی رئیس کارگروه صنعت و معدن شورای سرآمدان، کاردانی رئیس خانه صنعت و معدن استان کردستان، مهندس بالیده مسئول حوزه معدن اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مریوان، مهندس پیمان حسنی مسئول فنی معدن مرمریت سیاناو، مهندس همت بلندان معاون صنعت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، عبدموخر رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان و ایزدی وکیل سهامداران معدن شاه نشین به شرح زیر سخنرانی کردند. 

آزاد رحیمی، رئیس کارگروه صنعت و معدن شورای سرآمدان مریوان:

اگر چه پتانسیل بالقوه معادن استان کردستان و شهرستان مریوان و جایگاه آن در سطح کشور مناسب است از دو درد خامفروشی و ارزش افزوده و بهره وری پایین رنج می برد و برای تبدیل به پتانسیل بالفعل نیازمند امکانات و زیرساخت هایی چون راه، صنعت و ... است. 

عبدالله کاردانی، رئیس خانه صنعت و معدن استان کردستان:

بخش معدن در مریوان ضعیف و در ابتدای راه است و هنوز اکتشافات آن شروع نشده است و پیشنهاد میشود اداره صنعت و معدن بحث اکتشافات معدن مریوان را شروع کند.

بالیده، مسئول حوزه معدن اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مریوان:

هنوز بحث اکتشافات کانها و معادن مریوان بطور رسمی و اصولی شروع نشده و اندک کارهایی هم که در این زمینه انجام شده بصورت پراکنده و توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است. بسیاری از معادن مریوان سنگ لاشه است که برای شن و ماسه و سنگ پایه استفاده میشود. دو معدن مرمریت و باریت از وضعیت مطلوبی برخوردارند و فعالیت قابل قبولی دارند. از جمله مشکلات اصلی معادن مریوان می توان به مواردی چون مشکل معارض بویژه برای جاده های دسترسی به معادن و مشکلات امنیتی و نظامی بدلیل مرزی بودن شهرستان است که مانع بزرگی برای توسعه معادن مریوان هستند که باید مورد بررسی و کنکاش قرار گیرند.

پیمان حسنی، مسئول فنی معدن مرمریت سیاناو:

معدن باریت شاه نشین بزرگترین معدن باریت کشور است اما از کم امکاناتی رنج میبرد و سیستم مدرنی در آن وجود ندارد. بعلاوه ماشین آلات مورد استفاده در معادن ماشین آلات مناسبی نیستند و از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و بصورت مکرر و پی در پی به تعمیر نیاز دارند و این باعث توقف کار معدن میشود. بدلیل مشکلات امنیتی اکتشافات هوایی معادن مریوان صورت نگرفته است و در این زمینه کمبود شدید اطلاعات داریم. متاسفانه به غیر از معدن سیاناو، سایر معادن بصورت غیر اصولی و غیرعلمی کار می کنند و بعضی بهمین دلیل با تهدید تعطیل شدن روبرو هستند که باید رسیدگی شوند. معدن سیاناو هم اگرچه تا حد قابل قبولی اصولی و علمی در حال فعالیت است اما آن هم از کیفیت پایین ماشین آلات رنج می برد که جا دارد مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

مهندس همت بلندان معاون صنعت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:

معادن فلزی مریوان بسیار ضعیف هستند و علیرغم پتانسیل بالا و مواردی چون معدن آهن آسنوه و معدن منگنز دزلی اما در بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به مرزی بودن شهرستان و امکان صادرات به عراق و حتی سوریه که به شدت به مرمت و بازسازی نیاز دارند توجه به معدن مریوان حائز اهمیت است.

مهندس عبدموخر، رئیس اداره آموزش و پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن، تجارت استان:

گردش مالی معادن مریوان و تعداد افرادی که در حوزه معدن در مریوان کار می کنند بسیار کم و نزدیک صفر است و باید موارد زیر را برای شروع انجام داد.
*سازمان زمین شناسی باید اکتشافات علمی و اصولی معادن را در مریوان شروع کند.
*عارضه یابی معادن موجود را نیز انجام داد و ضمن رفع آنها باید سعی شود برای معادن آینده این عوارض و مشکلات تکرار نشود بطوریکه گذشته چراغ راه آینده باشد.
*نیروی انسانی متخصص و تحصیلکردگان این حوزه در مریوان اندک هستند و بسیاری نیز بدلیل نبود فرصت شعلی مناسب در خارج مریوان هستند که جا دارد در این زمینه هم فرهنگسازی و اطلاع رسانی مناسب صورت گیرد. 
*بدلیل تراکم جمعیتی بالا و زمینهای کشاورزی و جنگلی متراکم و انبوه و موارد زیست محیطی نمی توان در بحث معدن مریوان در مقیاس بزرگ مثلا مثل مس سرچشمه کار کرد بلکه باید در مقیاس کوچک کار کرد.

هیوا ایزدی، وکیل سهامداران معدن شاه نشین:

سهام معدن باریت شاه نشین عادلانه توزیع نشده است و این بزرگترین مشکل این معدن است و یکی از موانع توسعه و به موفقیت رسیدن این معدن است که لازم است باز توزیع عادلانه شود. اثرات منفی برداشت و بهره برداری از معدن مثل مشکلات مربوط به دامداران، زنبورداران، کشاورزان و باغداران برای همه است اما سهام آن برای اندک افرادی است. این مشکل به همراه مشکل معارض یکی از آسیبها و تهدیدهای این معدن است که باعث وارد آمدن خسارت زیادی به معدن توسط ناراضیان میشود که جا دارد سریعا مورد حل و فصل قرار گیرد. مدیریت عشیره ای و غیر اصولی نیز یکی دیگر از مشکلات معدن شاه نشین است که یکی دیگر از موانع موفقیت و توسعه این معدن بشمار می رود.

 

 

تاریخ انتشار : 1397/07/01
کد : 233
تعداد بازدید: 392

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601