پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

جوان نخبه مریوانی برنده جایزه «فیلدز» معتبرترین جایزه بین المللی ریاضیات شد.

فریدون درخشانی (کوچر بیرکار) ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه کمبریج به عنوان دومین ایرانی موفق به دریافت جایزه «فیلدز» سال 2018، معتبرترین جایزه بین‌المللی ریاضیات شد.

فریدون درخشانی (کوچر بیرکار) ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه کمبریج به عنوان دومین ایرانی موفق به دریافت جایزه «فیلدز» سال 2018، معتبرترین جایزه بین‌المللی ریاضیات شد. جایزه فیلدز، جایزه‌ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضی‌دان کانادایی جان چارلز فیلدز در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان (کمتر از چهل سال) که کار ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌شود. این جایزه به طور رسمی از سال ۱۹۵۴ اهدا می‌شود و آن را «نوبل ریاضیات» می‌خوانند (جایزه نوبل در رشته ریاضی اهدا نمی‌شود). این جایزه در واقع یک مدال به همراه ۱۵٬۰۰۰ دلار کانادا است. مدال از طلا ساخته شده و روی آن تصویر نیم‌رخ ارشمیدس حکاکی شده‌است. پیش از کوچر بیرکار، «مریم میرزاخانی»، به عنوان نخستین زن و نخستین ایرانی در سال 2014 موفق به دریافت این جایزه شده‌ بود. 


«کوچر بیرکار» در سال 1357 در روستای نی شهرستان مریوان به‌ دنیا آمد. او سومین فرزند یک خانواده شش‌فرزندی است. پدرش چند کلاسی سواد دارد و مادرش هیچ‌گاه تحصیل نکرده‌است. خانواده او به کشاورزی در زمینهای اطراف دریاچه زریبار اشتغال دارند. در دوران کودکی برادر بزرگترش ایشان را با مسائل پیشرفته‌تر ریاضی آشنا کرد و به ریاضیات علاقمند شد. بیرکار تحصیلاتش را در رشته ریاضی فیزیک و تا مقطع دبیرستان در مریوان به پایان رساند و در سال 1375 در رشته ریاضی محض دانشگاه تهران پذیرفته شد. در طول دوران کارشناسی، در کلاسهای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری هم شرکت می کرد و با تیزهوشی و پشتکار مثال زدنی به بحث هندسه جبری علاقه مند شد. یکی از آرزوهای ایشان در هنگام تحصیل در دانشگاه تهران ملاقات کردن با برندگان جایزه فیلدز بود. او در سال 1379 در حالیکه دانشجوی سال چهارم دوره کارشناسی بود برای شرکت در المپیاد دانشجویی بین المللی ریاضی به انگلستان رفت و موفق به دریافت مدال برنز این المپیاد بین المللی شد که در سال 2000 در یونیورسیتی کالج لندن برگزار شد. بیرکار در حالی که هنوز مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران نگرفته بود، در همان سفر در انگلستان ماندگار شد و در دانشگاه ناتینگهام این کشور تحصیلات خود را ادامه داد و در سال 2004 از این دانشگاه مدرک دکتری خود را دریافت کرد. پروفسور "ایوان فسنکو"، استاد "دانشگاه ناتینگهام" و یکی از اساتید بیرکار در باره ایشان اینطور صحبت می کند: "من شاهد تلاش‌های بیرکار که در ابتدا تنها کمی می‌توانست به زبان انگلیسی صحبت کند، بودم. با آغاز مقطع دکترا، استعداد بیرکار آشکار شد و من تصمیم گرفتم مسائلی را برای بیرکار مطرح کنم تا موضوعی برای پژوهش دکترای او باشد. در حالی که حل این مسائل، به طور متوسط، سه تا چهار سال زمان می‌برد، بیرکار توانست آنها در سه ماه حل کند. او از بهره هوشی بالایی برخوردار است. هنگام صحبت با بیرکار، متوجه می‌شوید که چند گام از افکار شما جلوتر است، اما هرگز این مزیت خود را به کار نمی‌گیرد و با مهربانی برای پیشرفت دیگران تلاش می‌کند. بیرکار واقعا قابل احترام است."
بیرکار پس از اخذ مدرک دکترا از دانشگاه ناتینگهام، بر کرسی استادی دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاههای جهان یعنی دانشگاه «کمبریج» تکیه زد. عمده مطالعات این دانشمند کورد ایرانی بر «هندسه جبری» و «مدلهای مینیمال»  متمرکز بوده‌است. بیرکار علاوه بر جایزه فیلدز سال 2018، به خاطر پژوهشها و فعالیتهای علمی ارزنده اش جوایز زیر را نیز در کار نامه خود دارد که هر کدام از آنها ارزش علمی بسیار بالایی دارند:
-  مدال برنز المپیاد دانشجویی بین المللی ریاضی یونیورسیتی کالج لندن در سال 2000
-  جایزه لورهولم در سال 2010
-  جایزه بنیاد ریاضی پاریس در سال 2010
-  جایزه مور ای ام اس در سال 2016     

بنیاد نخبگان استان کردستان این موفقیت علمی بسیار ارزشمند و کسب این افتخار بزرگ را به خدمت جامعه علمی کشور بویژه مردم کوردستان و  خانواده محترم آقای بیرکار تبریک عرض می نماید.

تاریخ انتشار : 1397/05/14
کد : 214
تعداد بازدید: 878

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601