یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

برگزاری اردوی جهادی با محوریت کشت و فراوری گیاهان دارویی در روستای نوره سنندج

به منظور تقویت روحیه همکاری و جهادی در نخبگان و استعدادهای برتر و تشویق آنها برای کارهای عام المنفعه بعلاوه استفاده از تجربیات و دانش متخصصین و فعالین این حوزه برای ارتقاء هر چه بیشتر عملکرد اهالی روستا در این زمینه، اردوی جهادی در روز دوشنبه 08/05/1397 و با حضور تعدادی از متخصصین، سرامدان و فعالین مجرب حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی در روستای نوره از توابع بخش مرکزی سنندج برگزار گردید.

روستای نوره در زمینه کشت گیاهان دارویی و فرآوری و عرق گیری از آنها یکی از روستاهای بسیار فعال استان کردستان است که اهالی این روستا بصورت خودجوش و سنتی به کشت و فرآوری انواع مختلف گیاهان دارویی بالاخص بیدمشک مشغول هستند و در قالب کارگاههای کوچک متعدد خانگی در این زمینه فعالیت خوبی دارند. به منظور تقویت روحیه همکاری و جهادی در نخبگان و استعدادهای برتر و تشویق آنها برای کارهای عام المنفعه بعلاوه استفاده از تجربیات و دانش متخصصین و فعالین این حوزه برای ارتقاء هر چه بیشتر عملکرد اهالی روستا در این زمینه، اردوی جهادی در روز دوشنبه 1397/05/08 و با حضور تعدادی از متخصصین، سرامدان و فعالین مجرب حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی در روستای نوره از توابع بخش مرکزی سنندج برگزار گردید.
آقای برهان حسینی از فعالین و متخصصین حوزه گیاهان دارویی و مدیر عامل شرکت شفا،  پیشنهادات تخصصی و بسیار کلیدی جهت ارتقاء سیستم سنتی طراحی شده برای عرق گیری از بیدمشک از جمله پرهیز از حرارت مستقیم بخاطر اکسیده نشدن، قطورتر نمودن لوله خروجی بخار، استفاده از آب خنک تر برای میعان بخارات و .... ارایه دادند. ایشان در ادامه اظهار داشت که عرق بیدمشک بسیار حساس است و باید قبل از عرق گیری، دیگ ها بسیار تمیز باشند و چندین بار باید با آب تنها تمیز شوند. ایشان پیشنهاد کرد که قبل از احداث کارگاه باید مجوز لازم از سازمان غذا و دارو گرفته شود تا در صورت تولید انبوه عرقیات برای فروش آن مشکل پیش نیاید. ایشان بعلاوه ضرورت سرمایه گذاری محلی و شخصی را نیز تایید کردند و گفتند فقط نباید به سرمایه گذاری دولتی پناه برد چون درصورتی که خود شماها هم بخشی از سرمایه گذاری را انجام ندهید موفق نخواهید شد. البته تسهیلات دولتی هم لازم است و باید ارائه آنها به مردم روستاها هرچه بیشتر تسهیل شود.
آقای مهندس نجیب شریفی مدیر عامل شرکت ون که ایشان نیز یکی از باتجربه ترین متخصصان این حوزه در استان است، این نکته را متذکر شد که استفاده از دیگ های استیل جهت عرق گیری ضروری است چرا که دیگ های مسی و قلعی باعث آزاد شدن اکسید مس یا قلع می شود که مضر است. بعلاوه دیگ های استیلی بدلیل سیقلی بسیار راحت تمیز می شود. آقای مهندس سپری معاون سازمان جهادکشاورزی نیز به ضرورت برگزاری جشنواره عرق بیدمشک در روستای نوره مشابه آنچه برای توت فرنگی در شیان اتفاق افتاد، اشاره کرد و اظهار داشت برگزاری این جشنواره باعث معرفی هرچه بیشتر و برند سازی برای عرقیات بویژه بیدمشک نوره خواهد شد. ایشان در ادامه به ضرورت غنی سازی مراتع با همکاری جهادکشاورزی، اداره منابع طبیعی و با همکاری اهالی روستا اشاره کرد. آقای مهندس سپری قول داد تیمی را جهت مشاوره برای تشکیل تعاونی و انجام اقدامات هماهنگ اصولی به روستای نوره اعزام کند.
آقای مهندس حسینی مدیرکل دفتر سرمایه گذاری استانداری کردستان نیز به تشریح روند استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی اشاره کرد و از اهالی محترم خواست تا درخواست های خود را از طریق اداره جهاد کشاورزی برای بهره مندی از این تسهیلات کم بهره ارائه دهند و کمیته های مربوط هم مساعدت لازم در خصوص تسهیل تضمین ها و آسان نمودن روند ارائه تسهیلات را بعمل خواهند آورد. خانم دکتر هوشیدری عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و متخصص حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی نیز به ضرورت برداشت اصولی از طبیعت و کشت گیاهان دارویی مورد نیاز اشاره کرد و خاطر نشان کرد که باید به فکر آینده گان نیز باشیم و مراقب باشیم با برداشت بی رویه و غیر اصولی نسل گیاهان دارویی را منقرض نکنیم.

 

تاریخ انتشار : 1397/05/10
کد : 213
تعداد بازدید: 402

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601