یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

هجدهمین جلسه ی "هسته ی مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان" تشکیل شد.

هجدهمین جلسه ی "هسته ی مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان" در روز پنجشنبه مورخ 28 تیر 1397 راس ساعت 10 صبح در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد مریوان تشکیل شد.

در ابتدای جلسه دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان عنوان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه در مسائل فرهنگی و اجتماعی است و بدون اهتمام ویژه به این حیطه رسیدن به توسعه ممکن نیست. ایشان یکی از مسائل مختص این منطقه را عبور و مرور تانکرهایی عنوان کرد که نفت عراق را به پالایشگاهها داخل کشور منتقل میکنند و این یکی از مواردی است که کارگروه عمران و شهرسازی شورای سرآمدان علم و تجربه مریوان در این زمینه ورود کرده و پیشنهادات عملیاتی خود را ارائه و مطرح کرده است. در حقیقت عبور تانکرهای حامل مواد سوختی از میان برخی شهرهای استان کردستان و نیز تردد فراوان و بی وقفه آنان در جاده های پرپیچ و خم، باریک و غیر استاندارد کردستان بویژه جاده مریوان-سنندج و به تبع آن تصادفات دلخراش و فاجعه بار متعددی که منجر به آتش سوزی وسیع و زنده زنده سوخته شدن هموطنان می شود، را می توان به عنوان یکی از مشکلات و مسائل اجتماعی مردم این منطقه عنوان کرد. مضافا اینکه واژگون شدن تانکرهای حامل نفت و ریخته شدن محتویات آن به درون خاک و رودخانه های این مسیر نیز فاجعه زیست محیطی و گناه نابخشودنی است که ما انسانها به دست خود به این محیط بسیار زیبا و نعمت خداوندی وارد می کنیم. دکتر صادقی عنوان کرد که عبور این تانکرها همانند بمبهای متحرکی است که جان، مال و محیط زیست اهالی این مسیر را تهدید می کند و فاجعه دردناکی که اخیرا در کمربندی دکتر حسینی سنندج و در سال گذشته در جاده مریوان-سنندج اتفاق افتاد، بعید نیست مجددا در مریوان یا سروآباد و یا مراکز جمعیتی دیگر مسیر رخ دهد. لذا برای پیشگیری از تکرار چنین حوادث ناگواری ما به عنوان شورای سرامدان علم و تجربه شهرستان مریوان پیشنهادات زیر را جهت عبور ایمن تانکرها و تریلرها از مسیر باشماق-مریوان-سنندج مطرح می کنیم و از استاندار محترم استان، نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل محترم راه و شهرسازی استان و همه مسئولین مرتبط خواهشمندیم که ضمن پیگیری مجدانه موضوع نسبت به عملیاتی نمودن آنها اقدام عاجل بعمل آورند.
1-  کمربندی سه کیلومتری غربی مریوان که بخش عمده ای از آن اجرا شده است و بدلیل مشکلاتی چون داشتن معارض زمینهای مسیر ناتمام مانده است، سریعا تکمیل و به صورت موقت مورد بهره برداری قرار گیرد. لازم به ذکر است کار اجرایی باقیمانده آن کمتر از 3 ماه طول می کشد.
2-  کنار گذر سنندج (از سه راهی مریوان تا بعد پلیس راه سنندج همدان) که به صورت نیمه کاره رها شده است، اجرا شود تا به جای کمربندی دکتر حسینی مورد استفاده قرار گیرد.
3-  کنار گذر شمالی مریوان از مرز باشماق تا گاران به مناقصه گذاشته شود.
4-  اگر چه تا الان وعده های متعددی از طرف مسئولین مبنی بر اتمام و افتتاح جاده جدید مریوان- سنندج (تیژ تیژ-گاران) که بیش از 15 ساله در دست اجراست، داده شده و متاسفانه هیچ کدام عملیاتی نشده است، اما خوشبختانه در دو سال گذشته این جاده پیشرفت خوبی داشته و امید است اینبار مسئولین محترم اهتمام جدی مبنی بر اتمام و افتتاح آن در زمان مقرر (تابستان 98) را داشته باشند و در این زمینه پیگیری و نظارتهای لازم را بعمل آورند. 
5-  معمولا ظرفیت ترافیکی جاده ها برای 20 سال است و بعد از آن باید در فکر توسعه جاده بود. متاسفانه افتتاح جاده جدید مریوان- سنندج با پایان عمر مفید ترافیکی آن همزمان خواهد شد. از انجایی که پیش بینی این جاده مربوط به 15 سال پیش است، دوبانده نیست و بلافاصله پس از افتتاح باید در فکر عریض کردن و دوبانده نمودن آن بود تا جوابگوی حجم بالای ترافیکی این مسیر و رفع مشکل باشد. پیشنهاد می شود تا قبل از عریض و دوبانده نمودن این جاده، مسیر جدید به ماشینهای سواری و جاده قدیم به کامیونها، تانکرها و ترافیک محلی اختصاص داده شود.
6-  مسیر 37 کیلومتری سنندج تا تیژتیژ دو بانده شود تا جمع ترافیک هر دو مسیرقدیم و جدید را به نحو شایسته و ایمن پوشش دهد.
آقای حمزه محمدی یکی از اعضای کارگروه مسائل اجتماعی، موضوع گردشگری به عنوان یکی از مزیتهای نسبی شهرستان مریوان را از دیدگاه اجتماعی و فرهنگی مورد بحث قرار داد. ایشان عنوان کرد که اگر چه مریوان پتانسیلهای لازم برای اشتغال زایی در حوزه گردشگری را دارد اما بدلیل آماده نبودن بخش فرهنگی آن، هنوز در این زمینه به جایگاه واقعی خودمان دست پیدا نکرده ایم. مریوان به لحاظ تقسیم بندی گیلبرت به لحاظ سطوح گردشگری دسته دوم است و لذا قابل رقابت است و اگر روی آن کار نشود رقیب برای آن پیدا خواهد شد. لذا به منظور ارتقاء پتانسیل گردشگری مریوان پیشنهادات زیر میشود:

1-به منظور شناسایی نقاط ضعف و قوت خودمان و آشنایی با دیدگاهها و سلایق گردشگران، پیشنهاد میشود سنجش رضایت گردشگری از گردشگران بعمل آید.
2- جشنواره تاتر خیابانی مریوان و یادمانهایی چون مراسم پیرشالیار، مراسم نوروز و .. از جمله تمایزهای این منطقه از سایر مناطق مشابه است که پیشنهاد میشود روی آنها برای جذب گردشگر کار شود.
3- شناسایی پتانسیلهای گردشگری و تمایزهای مریوان با سایر مناطق و کار کردن روی آنها
4- آموزش کنشهای همساز گردشگری در میان مردم، بازریان و ...
5- با توجه به محدودیتهای بخش دولتی، پیشنهاد میشود سمن ها و انجمنهای مردمی در حوزه گردشگری به منظور آموزش کنشهای همساز گردشگری و سایر فعالیتهای در این حوزه تاسیس شود.
6-  ایجاد راهنماهای گردشگری بویژه برای گردشگران خارجی در جاده ها و مکانهای گردشگری سطح شهرستان  

در ادامه جلسه آقای آکو کهنه پوشی یکی دیگر از اعضای کارگروه مسائل اجتماعی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان، موضوع ضرورت ارزیابی تاثیرات اجتماعی در هنگام احداث سازهای عمرانی برای پروژه های مختلف را مورد بحث قرار دادند. ایشان پیشهاد کردند در هنگام تاسیس یک سازه عمرانی برای یک پروژه خاص همانند امکان سنجی علمی برای خود پروژه، انجام امکان سنجی تاثیرات اجتماعی آن نیز ضروریست تا آن پروژه با بازخوردهای اجتماعی منفی همراه نباشد و این موضوع نیازمند داشتن اطلاعات داده محور و بستر بند است. بنابراین داشتن اطلاعات بستربند و داده محور در مورد تمامی مسائل اجتماعی ضروریست که این مورد نیازمند انجام کارهای پژوهشی به منظور تدوین یک سند جامع است. 
آقای علی دلاویز یکی دیگر از اعضای کارگروه مسائل اجتماعی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان، موضوع احداث پایگاهی بنام خانه محلات را در محلات مریوان بویژه محلات حاشیه ای و آسیب پذیر مطرح کردند و عنوان کردند این پایگاهها که فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و هنری دارند می توانند با برگزاری کارگاههای آموزشی و کلاسهای ویژه، نقش مهمی در توانمندسازی محلات حاشیه ای و پیشگیری از انواع آسیبهای اجتماعی داشته باشند.
در ادامه آقای مسعود بیننده یکی دیگر از اعضای کارگروه مسائل اجتماعی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان، موضوع چگونگی تبدیل یک مشکل به مساله را مطرح کردند و عنوان کردند تا زمانی یک مشکل به مساله تبدیل نشود حل آن مقدور نیست. برای تبدیل شدن یک مشکل جامعه به مساله قابل حل 6 مرحله نیاز است. این مراحل به ترتیب "شناسایی مشکل و نامگذاری آن(در این مرحله رسانه ها ایفای نقش می کنند)"، "مشروعیت بخشی از طرف جامعه"، "بسیج عمومی و جنبش اجتماعی برای عمومی کردن مشکل"، "تنظیم طرحی مشخص و عینی از طرف نمایندگان، مسئولین و ..."، "تبدیل طرح به مداخله عمومی" و در نهایت این موضوع باید به یک "خروجی خاص(outcome)" منجر شود.  
در نهایت آقای جمال محمدی به عنوان دبیر کارگروه مسائل اجتماعی شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان ترکیب بندی جمعیتی بسیار درهم مریوان را یکی دیگر از مسائل مریوان بیان کردند و عنوان کردند که باید از این به عنوان یک مزیت استفاده کرد و با تقویت حس وطن دوستی و عرق به مریوان در میان اهالی مختلف مریوان از پتانسیلهای انسانی متنوع مریوان استفاده درست بعمل آورد.

 

تاریخ انتشار : 1397/04/31
کد : 211
تعداد بازدید: 375

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601