پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم بزرگداشت دکتر قطب الدین صادقی در سنندج برگزار شد

با همت بنیاد نخبگان استان کردستان و با همکاری شهرداری سنندج و دانشگاه کردستان مراسم تکریم و بزرگداشت دکتر قطب الدین صادقی استاد برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون کشور برگزار شد. 

با همت بنیاد نخبگان استان کردستان و با همکاری شهرداری سنندج و دانشگاه کردستان مراسم تکریم و بزرگداشت دکتر قطب الدین صادقی استاد برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون کشور در روز سه شنبه ساعت 16 در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد. در این مراسم که با حضور بسیار پرشور و گرم هنرمندان، نخبگان و دانشگاهیان برگزار شد و حدود 6 ساعت به طول انجامید، دکتر صادقی رئیس بنیاد  نخبگان استان کردستان ضمن خیر مقدم به حضار و میهمانان حاضر در جلسه گفت: بدون شک حضور گرم و پرشور شما نشانگر اهتمامتان برای ارج نهادن و احترام گذاشتن به جایگاه متعالی علم و هنر و عالم و هنرمند است. دکتر صادقی گفت مایه مباهات و خرسندی ماست امروز میزبان شما عزیزان در آیین بزرگداشت و پاسداشت یک عمر تلاش خستگی ناپذیر بزرگ مردی باشیم که با ذکاوت و تیزهوشی مثال زدنی، تلاش و پشتکار فراوان توانسته به اوج قله های افتخار و موفقیت دست یابد. مردی که فروتنانه تمام حیاتش را وقف هنر و آموزش هنر به جامعه و هنرمندان سرزمینش کرد و از بابت توفیق این افتخار خدای بزرگ را سپاسگزاریم.


رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه خطاب به دکتر صادقی عنوان کرد: جناب دکتر قطب الدین صادقی عزیز اختصاص عمر پرمایه و فرخنده تان به دانش پروری و خلق انواع آثار ارزنده و فرخنده، شخصیت ذی قیمت شما را تا منزلت دانشوران نام آور و چهره‌های درخشان این میهن مینونشان ارتقا داده و مُهر احترامتان را بر سویدای دل‌های عشاق دانش و هنر، حک کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان اظهار داشت: قدرت یک ملت در سطح بین­المللی به دو شکل قدرت سخت افزاری و قدرت نرم افزاری است. قدرت سخت افزاری به قوه قهریه، نیروی نظامی و تجهیزات جنگی مربوط می شود. اما بخش اساسی از قدرت نرم افزاری یا قدرت نرم یک جامعه به کمیت و کیفیت عالمان و دانشمندان و هنرمندان یک جامعه بر می گردد که پشتوانه بقا، دوام و اضمحلال ناپذیری آن جامعه است. صدالبته قدرت نرم افزاری بنیادی تر از قدرت سخت افزاری است به نحوی که فناوری و تکنولوژی یک جامعه که همان قدرت سخت است توسط نخبگان و سرمایه انسانی یا همان قدرت نرم آن جامعه تامین می شود. بنابراین نخبگان یک جامعه ارزنده ترین دارایی و سرمایه آن جامعه هستند که ما باید قدر آنها را بدانیم، آنها را به جوانان و مستعدان و جامعه معرفی بکنیم و از آنها الگو سازی بکنیم. ما اگر چه از بابت مفاخر و دانشمندان پیشینه بسیار درخشانی داریم و بزرگانی چون خوارزمی، ابن سینا، رازی، خیام، فارابی، ابوریحان، خواجه نصیرالدین طوسی، ماموستا هژار، ملا عبدالکریم مدرس، مایه فخر و مباهات ما و همه بشریت هستند و اگر در عصر حاضر بودند یا اگر شرایط برایشان فراهم می بود می توانستند نوبلیست و برنده جوایز مشابهی باشند، اما صرف داشتن پیشینه غنی کافی نیست ما نباید مبهوت در گذشته خود باشیم. مهم تر از آن حال و آینده است. ما باید ضمن الگوگیری از این بزرگان، حال و آینده خودمان را درخشانتر از اینی کنیم که هست.

دکتر صادقی در ادامه عنوان کرد: امروز گردهم آمده اییم تا از محضر اساتید بزرگی که سخنرانی خواهند کرد مستفیض شویم و شناخت خودمان را از ابعاد مختلف شخصیتی، علمی و هنری دکتر صادقی بالا ببریم. امروز جوانان ما نیازمند الگوبرداری از شخصیتهای والامقامی و تاثیرگذار در جامعه هستند. جوانان ما باید به این فکر بکنند که امثال آقای دکتر صادقی چگونه بوده اند و چکار کرده اند که به اینجا رسیده اند، اینقدر محبوب دلها هستند که این جمعیت مشتاقانه در این مراسم حاضر شده اند. این مراسم می تواند مثل کارگاهی آموزشی برای آنان باشد. آنچه مسلم است رسیدن به این جایگاه بدون مردمی بودن، بدون زحمت و تلاش و استفاده بهینه از عمر پر برکتشان میسر نبوده و نیست. بنابراین جوانان ما باید به این قناعت برسند که بدون تلاش و کوشش، بدون پشتکار فراوان، بدون وقت گذاشتن، بدون انجام دقیق وظایف خود رسیدن به قله های موفقیت امکان پذیر نیست و سرگذشت دانشمندان جهان این واقعیت را به خوبی نشان می دهد. جوانان ما باید یادبگیرند که همواره صادقانه در فکر خدمت گذاری به مردمشان باشند، در غم و شادیهای آنها شریک باشند تا مثل دکتر صادقی محبوب دلها شوند. بنابراین برگزاری این مراسمات و تکریم مفاخر نوعی سرمایه گذاری عملی برای آینده است که انشالا نتیجه آن را در نسل جوان و آیندگان این ملت ببینیم و به عبارتی باعث تجدید پذیر بودن شخصیتهای علمی  و هنری و مفاخر ما میشود. امیدورام که بتوانیم قدم در راهی برداریم که امثال استاد عزیزم دکتر صادقی الگوی قشر جوان و تحصیلکرده ما باشند و نمونه شان در جامعه تجدید پذیر باشد.

در این مراسم آقایان، دکتر اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان، شهرام کرمی رئیس مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر ایران، امیریل ارجمند بازیگر سینما و تلویزیون ایران و فرزند داریوش ارجمند، دکتر بختیار سجادی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، دکتر امید ورزنده عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و ... سخنرانی کردند.

در پایان توسط بنیاد نخبگان استان کردستان از زحمات و تلاشهای دکتر قطب الدین صادقی با اهداء لوح تجلیل بعمل آمد و ارج نامه دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان خطاب به دکتر صادقی توسط رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان قرائت شد.

تاریخ انتشار : 1397/02/27
کد : 200
تعداد بازدید: 903

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601