یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم بزرگداشت پروفسور اسعد شیخ الاسلامی در سنندج برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان کردستان، نکوداشت استاد فرزانه، پروفسور سید اسعد شیخ الاسلامی روز شنبه مورخه 1397/02/22 با حضور جمع زیادی از نخبگان، فرهیختگان، اساتید برجسته علوم قرآنی و مسئولین استان در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان بعد از عرض سلام و خیرمقدم به مهمانان حاضر در مراسم اظهار داشت: امروز گرد هم آمده­اییم تا در آیین تکریم این بزرگ مرد علم و عمل، ضمن پاسداشت و نکوداشت یک عمر تلاش این بزرگوار و الگوسازی از ایشان برای قشر جوان و تحصیلکرده، شناخت خودمان را از ابعاد و ویژگی­های شخصیتی ایشان ارتقا دهیم. اساتید بزرگی امروز در مورد ابعاد مختلف شخصیتی و علمی دکتر صحبت خواهند. از همه این بزرگواران هم تشکر می کنم.


دکتر صادقی عنوان کرد: دکتر شیخ الاسلامی که خود از خاندانی اهل علم برخواسته در کنار تالیف و ترجمه دهها کتاب و مقاله و تربیت شاگردان مبرز، بواسطه فعالیتهای بسیار ارزنده و تاثیرگذاری چون بنیانگذاری و تاسیس رشته دانشکاهی فقه شافعی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در دانشگاه تهران و در دانشگاه ازاد واحد علوم تحقیقات، تاسیس آزمون تشخیص سطح روحانیون اهل سنت برای اعطای مدرک معادل به آنان و بدینصورت بسترسازی ایجاد تاثیرگذاری آنان در موسسات آموزشی، حضور در هیات امنای دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه کردستان، عضویت در گروه مشورتی اهل سنت کشور، تدوین سرفصلهای مرتبط با فقه اهل سنت در دانشگاههای کشور، احترام و جایگاه ویژه ای در میان مردم دارند. دکتر در زمینه تخصصی خود تاثیر گذاری بسیار خوبی در جامعه داشته اند و خدمات بسیار ارزنده ایشان برکسی پوشیده نیست و لذا بدون شک شایسته عنوان نخبگی هستند و برای ما مایه افتخار در کمال خوشوقتی میزبان مراسم نکوداشت این عالم تاثیر گذار باشیم.
بعلاوه یکی از کارهای ارزشمند دکتر شیخ الاسلامی تاسیس جایزه سالانه علمی «پروفسور اسعد شیخ الاسلامی» است که هر ساله به دانشجویی از دانشگاه کردستان که برترین پایان نامه را در مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه شافعی نگارش کرده باشد، اهدا می کند. برای اعطای این جایزه دستور العملی تدوین شده که امروز در همین مراسم از آن رونمایی می­شود.
رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان گفت: آقای دکتر شیخ الاسلامی عزیز شما به عنوان یک معلم والاخرد نیک می دانید امروز جوانان ما نیازمند الگوبرداری از شخصیتهای والامقامی و تاثیرگذار در جامعه هستند. بر این اساس بنیاد نخبگان در تلاش است شخصیتهایی که نخبه هستند یعنی سه ویژگی "به لحاظ علمی سرآمد هستند"، "مقبولیت و مشروعیت دارند" و "خدمت ارزنده­ای ارائه کرده اند و تاثیر گذاری داشته اند" در جامعه را برای الگو سازی و هویت سازی به جامعه، جوانان و مستعدان خود معرفی نمایند.


دکتر صادقی اظهار داشت: اساسا یکی از رسالتهای اصلی و برنامه­های سیستماتیک بنیاد ملی نخبگان در سراسر کشور برگزاری مراسم تکریم از چنین نخبگان و عالمان تاثیر گذار در جامعه است. بند (ث) ماده 64 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور به صراحت بیان می کند که تمامی دستگاههای اجرائی موظفند به‌منظور تکریم از نخبگان و پیشکسوتان علمی، فرهنگی و هنری کشور، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان و با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه و به مرحله اجراء درآورند. امیدوارم که دستگاههای اجرایی سطح استان این موضوع را رعایت کنند. بدون شک ماندگاری اسم ملتها در تاریخ بواسطه داشتن عالمان و صاحبان قلم است. کی هست در دنیا به واسطه بزرگ مردانی چون مولانا، رازی، ابن سینا، سعدی، حافظ شیرازی و ... ایران و ایرانی را نشناسد. صد البته بزرگ مردان این دیار هم چون هژار، ملا عبدالکریم مدرس، ملا باقر بالک، آیت الله مردوخ، فاضل گروسی و ... مایه افتخار و مباهات ما هستند. این سرمایه های انسانی ارزنده ترین دارایی ملتها هستند و حتی قدرت و نفوذ سیاسی یک ملت در سطح بین­المللی را قدرت علمی آن ملت تعیین می کند و علم هم در سینه عالمان است. ملتی که حق بزرگان خود را نشناسد مانند درختی است که ارتباط آن با ریشه قطع شده و محکوم به خشکیدن است.
رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در خاتمه گفت: ضمن آرزوی طول عمر با عزت همراه با صحت و سلامتی و توفیق روزافزون در تداوم تاثیرگذاری هرچه بیشتر در جامعه برای استاد شیخ الاسلامی، برخود لازم می دانم از تلاش و مساعی همه دست­اندرکاران این برنامه وزین و نورانی به ویژه، برادر عزیزم اقای دکتر نوید نقشبندی، و همکاران خودم در بنیاد نخبگان و همه سخنرانان عزیزی که دعوت ما را پذیرفتند تشکر کنم.

در این مراسم دکتر فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان، دکتر احمد خضری مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه تهران، دکتر احمد احمدی، دکتر اسعد اردلان، دکتر جلالی زاده، دکتر نعمتی و دکتر نقشبندی به ارائه سخنرانی پرداختند.

در پایان مراسم، بنیاد نخبگان استان کردستان و دانشگاه کردستان نیز خدمات علمی پروفسور سیداسعد شیخ‌الاسلام را پاس داشته و از وی با اهداء لوح تقدیر و جوایزی تجلیل کردند.

تاریخ انتشار : 1397/02/23
کد : 197
تعداد بازدید: 689

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601