پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

رونمایی از فرهنگ چهارجلدی کردی به کردی و کردی به فارسی دانشگاه کردستان

فرهنگ چهارجلدی کردی به کردی و کردی به فارسی دانشگاه کردستان به سرپرستی ماجد مردوخ‌روحانی و توسط پژوهشکده کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان تدوین شده و روز سه‌شنبه 18 اردیبهشت با حضور جمعی از مسوولان و پژوهشگران استان در دانشگاه کردستان رونمایی شد. این کتاب در چهار جلد بیش از ۹۳ هزار مطلب دارد و تاکنون هیچ فرهنگ کردی با این تعداد مدخل نوشته نشده است.

 

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در مراسم رونمایی از این فرهنگ چهار جلدی، اظهار کرد: حضور پرشکوه مردم در این مراسم احترام به مفاخر کرد و ساحت مقدس علم و دانش است.
رحمت صادقی با بیان اینکه همواره خلاء زبان کردی داشتیم که ماموستا ماجد مردوخ‌روحانی با گردآوری فرهنگ کردی چهار جلدی این مشکل را رفع کرد. دکتر صادقی افزود: امروز بیش از ۷ سال تلاش وی به ثمر نشست و این اثر فاخر در دانشگاه کردستان رونمایی شد.
رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان تصریح کرد: ماموستا مردوخ‌روحانی با عشق و علاقه و با توجه به استقبال دانشگاه هولیر در اقلیم کردستان از این اثر گرانبهای کردی، راغب به ثبت این فرهنگ کردی به نام دانشگاه کردستان بود و وصیت پدر مرحوم خود را به خوبی و شایستگی به جا آورد.
صادقی تاکید کرد: باید فرهنگ دانشگاه کردستان همچون فرهنگ آکسفورد که به نام آکسفورد ثبت شده، ثبت و شهره عالم شود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد؛ فرهنگ چهار جلدی دانشگاه کردستان جایگاه خود را در استان پیدا و به مکانی برای خواستگاه فرهنگ کردی در دنیا تبدیل شود. در خاتمه این مراسم از استاد ماجد مردوخ روحانی بواسطه خدمات و فعالیتهای ارزنده شان در زمینه زبان و ادبیات کردی توسط بنیاد نخبگان استان تجلیل بعمل آمد.

 

تاریخ انتشار : 1397/02/22
کد : 196
تعداد بازدید: 630

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601