پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر با استاندار کردستان برگزار شد

نشست هم اندیشی تعدادی از نخبگان و استعدادهای برتر با استاندار کردستان در روز دوشنبه 1397/2/17 در محل سالن شهدای دولت استانداری کردستان برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه که حدود 2 ساعت و نیم طول کشید، دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان به جایگاه و اهمیت نخبگان و نیروی انسانی کارامد برای توسعه کشور اشاره کرد و عنوان کرد: مسئولین بلند پایه نظام و بویژه مقام معظم رهبری عنایت و نگاه ویژه ای به بحث نخبگان و جامعه علمی کشور دارند و در دیدار با نخبگان جوان فرمودند " جوانان نخبه هدایای نفیس الهی و امانتی در دست مسئولان هستند و من حتی لحظه ای در دفاع از جامعه علمی و نخبگان کشور کوتاه نمی آیم ".

رئیس بنیاد نخبگان در ادامه اشاره کرد: مطالعات انجام گرفته در آمریکا نشان می دهد که بیش از 50 درصد کارآفرینان موفق و صاحبان شرکتهای بزرگی که در توسعه جامعه خود بیشترین تاثیر گذاری را داشته اند، به لحاظ هوشی یک درصد بالای جامعه (نخبگان جامعه) خود هستند. نتایج مشابهی هم برای سایر کشورهای پیشرفته دنیا بدست آمده است. نخبگان هر جامعه ارزنده ترین دارایی و سرمایه آن جامعه هستند که ارزش بسیار بسیار بالاتری از منابع زیر زمینی آن جامعه دارند و کشورهای بسیار پیشرفته و توسعه یافته بسیار به خوبی این واقعیت را درک کرده اند و اهمیت دادن به این موضوع و جذب نخبگان از کشورهای مختلف رمز موفقیت آنهاست. کشوری مثل ژاپن بدون هیچ منابع زیرزمینی و صرفا با تکیه بر نیروی انسانی متخصص و کارامد خود توانسته به این جایگاه دست یابد بطوریکه مثل کارخانه ای درآمده که مواد خام را از سراسر دنیا با قیمت ارزان وارد و پس از تبدیل به محصولات دانش بنیان با چندین برابر قیمت به سراسر جهان صادر می کند. از طرف دیگر کشورهای متعددی هم هستند که علیرغم داشتن منابع طبیعی و زیرزمینی غنی و فراوان، بدلیل نداشتن یا بهره نبردن از سرمایه های انسانی نخبه خود بسیار عقب مانده اند و مردم آنها در فقر و فلاکت زندگی می کنند. دکتر صادقی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: قطعا بدون درگیر نمودن نخبگان در امورات استان، بدون بها دادن به این سرمایه های ارزشمند انسانی و بدون ایجاد اکوسیستم و فرهنگ کارآفرینی و اشتغالزایی در میان نخبگان و جوانان مستعد و برومند استان و صرفا با تکیه بر جذب اعتبارات امیدی به توسعه استان و اشتغالزایی نیست و به هیچ عنوان نمی توان به توسعه مورد نظر دست یافت. ایشان به وظیفه نخبگان نیز اشاره کرد و عنوان کرد از نظر ما هوش و استعداد یک نعمت تعهد آور است نه یک مزیت توقع آفرین و هوش و استعداد یک موهبت است نه برتری و لذا نخبگان و استعدادهای برتر عزیز باید خود را در مقابل جامعه خود مسئول بدانند و احساس وظیفه کنند.

در ادامه جلسه رئیس بنیاد نخبگان استان ماموریت بنیاد نخبگان را  در دو بخش (1) برنامه ریزی برای شناسایی، توانمد سازی، هدایت، تشویق، ترغیب، تکریم و الگو سازی افراد و گروههای نخبه و صاحب استعداد برتر در سطح استان و (2) برنامه ریزی برای ایجاد ارتباط و تعامل هم افزا میان افراد و گروههای نخبه با بخشهای مختلف علمی، صنعتی، فرهنگی، مدیریتی و ... در سطح استان عنوان کرد و گزارشی از عملکرد بنیاد نخبگان استان در یکسال گذشته در قالب این دو ماموریت را ارائه کرد.

از جمله مباحث و پیشنهاداتی که در این دیدار از جانب نخبگان مطرح شد شامل: تزریق نیروی تازه نفس به بدنه مدیریتی با توجه به ظرفیت های علمی، شایسته سالاری جایگزین بایسته سالاری شود، استفاده از پتانسیل نخبگان در اتاق های فکر، حمایت مالی از نخبگان، برداشتن موانع و بروکراسی اداری در برخورد با نخبگان، ارتقاء شأن نخبگان، اعطای تسهیلات مالی با شرایط ویژه به نخبگان، بستر سازی اشتغال پایدار استعدادهای برتر، اعطای وام های کم بهره به طرح های نوآورانه و پولساز، بسترسازی صادرات تولیدات استانی، تسریع در روند مالیاتی در خصوص پروژه های تحقیقاتی، تخصص بودجه های پژوهشی ادارات به پژوهشگران استان و هم‌چنین تقویت زیرساخت های آموزشی در راستای بسترسازی کارآفرینی های دانش محور، توجه ویژه به دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه مادر در استان، تدوین بخشنامه در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه، احداث و تجهیز آزمایشگاه های تخصصی در استان، اخذ شعبه در مرکز اسناد و مدارک کتابخانه ملی، توجه به کشاورزی کارآفرین و ... بود.

تاریخ انتشار : 1397/02/18
کد : 192
تعداد بازدید: 791

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601