پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم سالروز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار در سنندج برگزار شد

همایش بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار رأس ساعت 15:00 روز دوشنبه مورخه 1397/2/3 با همت بنیاد نخبگان استان کردستان و همکاری انجمن معماری کردستان، حوزه هنری استان، دانشگاه کردستان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، سازمان نظام مهندسی استان کردستان و با حضور دکتر رحمت صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان، دکتر زارعی فرماندار شهرستان سنندج، مهندس حشمت الله صیدی شهردار سنندج،اعضای شورای شهر سنندج، تنی چند از اساتید معماری و شهرسازی دانشگاه های استان، مدیران عامل شرکت های مطرح استان در زمینه معماری و شهرسازی و بیش از 700 نفر از استعدادهای برتر، فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های معماری و شهرسازی در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار گردید.

مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، سرود ملی و پخش کلیپی از برگزاری دوره های پیش همایش روز معمار آغاز شد و بعد از آن جناب آقای دکتر صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان به عنوان اولین سخنران به ایراد مطالبی در رابطه با مقام شیخ بهایی پرداخت.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ابتدای این مراسم ضمن خیر مقدم به حضار و تبریک روز معمار عنوان کرد: حضور گرم و پرشور شما نشان از شعور و درایت شما برای تکریم و ارج نهادن به ساحت مقدس مقام علم و عالمی است. سالروز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار را خدمت همه شما تبریک و تهنیت عرض می کنم. بسیار مفتخریم و خدای بزرگ را سپاسگزاریم که توفیق مشارکت در برگزاری این مراسم وزین و پر بار را داریم و از همه عزیزانی که ما را در برگزاری این مراسم یاری دادند بویژه دانشجویان عزیز، انجمنهای علمی دانشجویی و همچنین همکار خوبمان آقای عبدالملکی تشکر ویژه دارم. امروز گرد هم آمده اییم تا در آیین تکریم و بزرگداشت این بزرگ مرد علم و عمل، ضمن پاسداشت و نکوداشت تلاش این بزرگوار و الگوسازی از ایشان برای قشر جوان و تحصیلکرده، شناخت خودمان را از ابعاد و ویژگی های شخصیتی ایشان ارتقا دهیم. بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی، معروف به شیخ بهائی در سال 1000 شمسی یعنی 397 سال پیش در سن 75 سالگی در اصفهان فوت کرد. دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در فلسفه، منطق، هیئت، نجوم، ریاضیات و معماری تبحر داشت و سرآمد دوران خود بود. از شيخ بهايی در حدود ۹۵ کتاب و رساله  در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی، هنر و فیزیک بر جای مانده است. وی در عصر طلایی هنر اسلامی یعنی دوران صفویه، تعداد زیادی از بناها را با تکنولوژی فراتر از عصر خود طراحی کرده و به اجرا درآورد. آثاری همچون مسجد امام اصفهان، منارجنبان اصفهان، نقشه شهر نجف آباد، مهندسی تقسیم آب زاینده رود، طرح ریزی کاریز نجف آباد، حمام شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا (ع)، مجموعه کاخ های دولتی اصفهان(دولت خانه)، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و ... که امروزه از او به یادگار مانده است. شخصیت علمی و ادبی و اخلاق و پارسای شيخ بهايی باعث شد تا از ۴۳ سالگی شیخ‌الاسلام اصفهان شود و در پی انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان (در ۱۰۰۶ قمری)، از ۵۳ سالگی تا آخر عمر (۷۵ سالگی) منصب شیخ‌الاسلامی پایتخت صفوی را در دربار مقتدرترین شاه صفوی، عباس اول برعهده داشته باشد.
دکتر صادقی اظهار داشت: به پاس ارج نهادن به این عالم فرزانه و زنده نگه داشتن یاد او جشنواره ملی کارآفرینی مبتنی بر فناوری یعنی جشنواره ملی فن آفرینی به نام ایشان نامکذاری شده که به «جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی» معروف است. این جشنواره با محتوایی منحصر به فرد، در ارديبهشت‌ماه هر سال، توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار مي‌شود.
وی افزود: دانشمندان و علمایان گذشته ریشه های ما هستند که قطع ارتباط ما با آنها مثل درختی است که محکوم به خشکیدن خواهیم بود. باید این بزرگمردان به قشر جوان و تحصیلکرده ما معرفی شوند و از آنها الگوسازی شود. اما صرف داشتن پیشینه غنی کافی نیست ما نباید مبهوت در گذشته خود باشیم مهم تر از آن حال و آینده است. ما باید ضمن الگوگیری از این بزرگان، حال و آینده خودمان را درخشانتر از اینی کنیم که هست. ما در گذشته دانشمندان بزرگ زیادی داشتیم. مثل شیخ بهایی، خوارزمی، ابن سینا، رازی، خیام، فارابی، ابوریحان، خواجه نصیرالدین طوسی، غیره و غیره و بویژه دانشمندان و عالمان این منطقه همچون ماموستا هژار، ملا عبدالکریم مدرس، ملا باقر بالک، ملا ابوبکر مصنف چوری، آیت الله مردوخ، فاضل گروسی و ... که الان هم بعد از گذشت قرنها مایه افتخار و مباهات ما و همه بشریت هستند. نقش بارز این بزرگان در پیرایش، رشد و تحول انواع دانش¬ها و علوم انکارناپذیر است. میراثی که این بزرگان برجای گذاشته اند توفیق بزرگی برای همه بشریت بشمار میرود. چه شد که از آن تمدن بزرگ و مولد، با آن همه مفاخر و دانشمندان در حوزه¬های مختلف به اینجا رسیدیم. من فکر می کنم در جایی مسیر را اشتباهی رفته ایم و باید اصلاح کنیم. چرا الان چنین دانشمندان نامداری و پرآوازه خیلی کم شده. این دانشمندان اگر در عصر حاضر بودند قطعا برنده جایزه نوبل و امثال اینها می شدند. اخیرا گاردين 50 کتاب برتر تاریخ دنیا را معرفی کرد که در این بین بوستان سعدی و مثنوی مولوی در رتبه 13 و 14 قرار دارند. شما اگر به جای جای این مملکت نگاه کنید آثار هنری و معماری اصیلی می بینید که بعد از گذشت صدها سال الان هم بسیاری از مردم جهان رویای دیدن آن را دارند. چرا الان با وجود پیشرفت علم، تجهیزات و امکانات پیشرفته ولی نمی توانیم آثاری چون میدان آزادی تهران، میدان نقش جهان اصفهان، مسجد جامع سنندج و عمارتهای متعدد داخل شهر سنندج، مثنوی مولوی، قانون در طب ابن سینا، گلستان و بوستان سعدی و ... را خلق کنیم، یه جای کار می لنگد.
دکتر صادقی گفت: ما اگر چه گذشته بسیار درخشان و افتخار آمیزی داریم اما باید قبول بکنیم الان با آن جایگاه واقعی خودمان فاصله داریم و باید به فکر پیدا کردن منشا مشکل و یافتن راه حل اساسی باشیم و تعارفات را کنار بگذاریم. چرا که بدون شک قدرت و نفوذ سیاسی یک ملت در سطح بین المللی را قدرت علمی آن ملت تعیین می کند و علم هم در سینه عالمان است. ملتی که حق بزرگان خود را نشناسد مانند درختی است که ارتباط آن با ریشه قطع شده و محکوم به خشکیدن است. این بحران در سالهای اخیر هم تشدید شده. در چند سال پیش به نحوی توزیع دانش آموزان در رشته های علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی بسیار متعادل تر از الان بود و تازه کمی هم تمایل به رشته ریاضی فیزیک زیاد بود و اکثر دانش آموزان خوب وترد رشته ریاضی و در دانشگاه هم بهترین ها رشته های مهندسی برق و معماری را انتخاب می کردند. یعنی در حقیقت بخش زیادی از نخبگان ما فارغ التحصیلان رشته معماری هستند. 
رئیس بنیاد نخبگان استان در خاتمه عنوان کرد: متاسفانه در سالهای اخیر و بدلیل نیود فرصتهای شغلی مناسب هجوم دانش آموزان به رشته علوم تجربی بسیار بسیار شدید شده. امسال 52 درصد شرکت کنندگان کنکور رشته تجربی بودند و رقابت شدید. 48 درصد بقیه در کنکور ریاضی، انسانی و هنر شرکت کرده اند. این آمارها بسیار نگران کننده است. امیدوارم بتوانیم به شرایط متعادل و مناسب خودمان برسیم

تاریخ انتشار : 1397/02/04
کد : 187
تعداد بازدید: 632

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601