یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

کارگروه اقتصاد و گردشگری شورای سرامدان علم و تجربه شهرستان مریوان در پانزدهمین جلسه ی "هسته ی مرکزی شورا" گزارش دادند

حدادیان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مریوان: فعالیتهای علمی و عملی انجام شده در "قه لای ایمام" و "قبرستان زردویان" از جمله فعالیتهای مهم در زمینه میراث فرهنگی و باستان شناسی است. همچنین ثبت مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش توسط سازمان یونسکو بارزترین فعالیت در زمینه صنایع دستی در سال گذشته است. 

 پانزدهمین جلسه ی "هسته ی مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان" در روز پنجشنبه مورخ 30 اردیبهشت 1397 راس ساعت 9 صبح در محل دانشگاه آزاد واحد مریوان با حضور روسای و نمایندگان ادارات "میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"، "کار، تعاون و رفاه اجتماعی"، "هلال احمر"، "محیط زیست"، "آموزش و پرورش" و "دانشگاه آزاد"، اعضای کارگروه اقتصاد و گردشگری و اعضای هسته مرکزی شورای سرآمدان علم و تجربه ی شهرستان مریوان تشکیل شد. در ابتدای این جلسه که کارگروه اقتصاد و گردشگری شورا، ارائه گزارش دادند، آقای فریاد حدادیان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مریوان گزارشی از فعالیتهای اخیر خود ارائه کرد و عنوان کرد که فعالیتهای علمی و عملی انجام شده در "قه لای ایمام" و "قبرستان زردویان" از جمله فعالیتهای مهم ما در زمینه میراث فرهنگی و باستان شناسی است. ایشان ثبت مریوان به عنوان شهر جهانی کلاش توسط سازمان یونسکو را بارزترین فعالیت آنها در زمینه صنایع دستی در سال گذشته عنوان کرد. حدادیان برگزاری چندین همایش و کارگاه و دعوت از تورلیدرهای سراسر کشور برای حضور در مریوان و ایجاد سایت پرنده نگری رایگان در دریاچه زریبار در طول ایام نوروز را از جمله فعالیت های آنها در زمینه گردشگری عنوان کرد و اظهار داشت از 28 اسفند سال 1396 تا 13 فروردین سال 1397 حدود 122 هزار نفر روز مسافر در مریوان اسکان داده شده اند این در حالی است که این رقم برای مدت مشابه سال گذشته 53 هزار نفر روز بوده است و بعلاوه آمارها حاکی از رضایتمندی 85 درصدی مسافران اسکان داده شده در مریوان دارد. در ادامه این جلسه آقای عثمان ایرانی معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت اداره آموزش و پرورش مریوان به ارائه گزارشی از عملکرد اداره آموزش و پرورش در خصوص اسکان مسافرین در طول ایام نوروز امسال در اقامتگاههای آموزش و پرورش ارائه کرد و اظهار داشت 35 مدرسه با 320 کلاس برای اسکان مسافرین آماده سازی شده بود که 41302 نفرروز در مراکز اسکان فرهنگیان اسکان یافتند که با توجه به حجم بالای مسافرین تعدادی زیادی از مسافرین غیر فرهنگی هم که موفق به پیدا کردن محل اسکان نشده بودند، در مراکز اسکان فرهنگیان اسکان داده شدند. با این وجود هم تعداد زیادی مسافر برای اسکان مشکل پیدا کرده بودند. در ادامه این جلسه آقایان برقی و سالاری از اعضای محترم کارگروه اقتصاد و گردشگری به ارائه گزارش و پیشنهادات خود پرداختند و در نهایت موارد زیر پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت:
1-  فرهنگسازی و آموزش اصول و اخلاق حرفه ای و علمی رفتار با گردشگر در میان متولیان و دست اندرکاران گردشگری اعم از بازاریان، هتلداران، سرایداران مدارس، دست اندکاران ادارات مرتبط مثل هلال احمر و آموزش و پرورش، شاغلین در رستورانها و غذاخوریها مورد تاکید قرار گرفت.
2-  آماده سازی و تقویت زیر ساختها، آراستگی ظاهری شهر، سعی در ایجاد جاذبه های گردشگری دیگر و تقویت آنها مثل باغ وحش، سایت پرنده نگری، باغ گیاهان دارویی، آکواریوم آبی در زریبار، تله کابین، پاراگلایدر، ورزشهای آبی چون سایت اسکی برف، قایقرانی در رودخانه خروشان و دریا، اسکی روی آب، شنای در دریای آزاد، زیارتگاهها، یادمان جنگ، مراسمهای مختلف، گردشگری سلامت، تعریف مسیرهای کوهنوردی و پیاده روی، ایجاد پناهگاه در کوههای مرتفع شهرستان و... بطوریکه برای هر چهار فصل جاذبه گردشگری باشد مورد تاکید قرار گرفت. تقویت و ایجاد جاذبه های گردشگری جدید باعث می شود مسافران بجای هجوم آنها در مدت زمان محدود که می تواند به زیر ساختها و طبیعت شهر آسیب برساند، در طول سال پخش شود و باعث اشتغال پایدار شود.
3- گردشگری در کنار مزایای فراوانی که دارد اگر بدرستی و علمی با آن برخورد نشود تهدیدهایی چون تخریب زیرساختها و از بین بردن جاذبه های گردشگری نیز دارد و لذا در این زمینه آگاه سازی مردم و جامعه بومی محلی ضروری است. مردم باید آگاه باشند که آنها هم از گردشگر استفاده بکنند نه اینکه فقط گردشگران از شهر و مردم مریوان استفاده بکنند.
4- با قاطعیت می توان ادعا کرد که منطقه مریوان برترین منطقه کشور به لحاظ داشتن جاذبه های مختلف گردشکری است اما در سطح شهر تعداد افرادی محدودی دارای تحصیلات عالیه در زمینه گردشگری هستند و لذا ترغیب دانش آموزان برای ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با گردشگری مورد تاکید قرار گرفت که امید است آموزش و پرورش در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد. بعلاوه تاسیس رشته گردشگری در هنرستانهای مریوان هم پیشنهاد شد.

5- بحث گردشگری و اشتغال مرتبط به آن باید در میان مردم به خواست عمومی تبدیل شود و مردم نسبت به آن حساسیت نشان دهند بطوریکه مردم به درخواست خودشان بیایند و علاقمند به فعالیت و کار کردن در این حوزه باشند. در این خصوص باید الگو سازی کرد و الگوهای موفقی به مردم معرفی کرد تا بخش خصوصی در این زمینه ورود پیدا کند. نسب بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر می تواند یکی از راههای ترغیب مردم برای ورود به این عرصه باشد. به عنوان مثال مردم همانطور که به بستن مرزها حساسیت نشان می دهند باید فرهنگسازی کرد تا نسبت به مسائل گردشگری هم حساس شوند در آن صورت می توان امید داشت که گردشگری باعث اشتغال و رونق شهر مریوان می شود.

6-  گردشگری معلولین در شهر مریوان مشکل دارد و جا دارد ادارات مرتبط به این مهم اهمیت بدهند و نسبت به ایجاد زیرساختهای لازم برای آن همت کنند.
7-  با توجه به مرزی بودن شهرستان مریوان، گردشگری سلامت یکی دیگر از پتانسیلهای گردشگری این شهرستان است که متاسفانه استفاده ای چندانی از آن نمی شود. 108 نفر در مریوان مشغول انتقال مستقیم بیماران عراقی به تهران هستند که هیچ مجوزی ندارند و این موضوع نیازمند ساماندهی است. پیشنهاد شد اداره میراث فرهنگی و شبکه بهداشت مریوان زمینه ای فراهم کنند تا بیماران یا در مریوان درمان شوند یا اینکه ابتدا در مریوان چک آپ اولیه شده و پس از مشخص نمودن نوع مریضی آنها به شهرهای بزرگ ارجاع داده شوند و بدینوسیله بتوان یک یا دو شب انها را در مریوان اسکان داد.
8-   گردشگری جنگ یکی از پتانسیلهای بسیار خوب منطقه مریوان است. مریوان و سروآباد با 3400 شهید و داشتن مناطق و محلهای بسیار زیاد مربوط به آثار جنگ چون قدمگاه رهبر در دزلی، بیمارستانهای صحرایی متعدد، پایگاههای نطامی متعدد و .... می تواند برای خیل زیادی از جمعیت کشور جذابیت بسیار بالایی داشته باشد که ساماندهی آن هم ضروری است.
9-  یکی از مشکلات گردشگران در مریوان تعداد اندک سرویسهای بهداشتی در مسیرهای گردشگری است که جا دارد در این زمینه اقدامات لازم توسط ادارات مرتبط بعمل آید.
10-  گردشگری زیارتی یکی دیگر از پتانسیلهای گردشگری مریوان است. وجود بارگاهها و زیارتگاههای متعدد، قرآن تاریخی نگل و ... مواردی از این قبیل است که ساماندهی و معرفی آنها برای تقویت این بخش پیشنهاد می شود.
11-  با توجه به فرهنگ غنی منطقه مریوان و علاقمندی مردم نسبت به اجرای مراسمات مختلف و وجود سمنهای متعدد و بسیار فعال، و بعلاوه برگزاری فستیولها و مراسمات متعدد در مریوان نظیر مراسم کومسا، مراسمهای متعدد نوروز، تئاتر خیابانی و ... اطلاع رسانی در سطح کشور و تقویت این فستیوالها و فستیوال سازی جدید از جمله مورادی است که می تواند باعث تقویت گردشگری مریوان شود. 
12-  ایجاد بازارچه یا نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع دستی مریوان در مکان مناسب که در آن صنایع دستی بسیار مرغوب و جذاب این منطقه عرضه شود یکی از ضروریات است که جا دارد ادارات مرتبط نسبت به این مهم اقدامات لازم را بعمل آورند. 
13-  تعداد زیادی از مسافران و گردشگران استانهای شمال غرب کشور در هنگام بازدید از شهر بانه تمایل دارند که به شهر مریوان هم سفر کنند اما از انجایی که ابتدای جاده بانه به سمت مریوان خاکی است به محض مشاهده آن بر می گردند و از سفر به مریوان منصرف می شوند که جا دارد مسئولین محترم سریعا نسبت آسفالت آن اقدامات لازم را بعمل آورند.
14-  مقرر گردید شورای سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان با همکاری بنیاد نخبگان استان، دانشگاه آزاد واحد مریوان، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مریوان و اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی مریوان استارت آپی در حوزه گردشگری مریوان را در تابستان سال جاری برگزار نمایند.

تاریخ انتشار : 1397/02/01
کد : 184
تعداد بازدید: 527

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601