یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم نکوداشت دکتر محمود ابراهیمی برگزار شد

مراسم نکوداشت دکتر محمود ابراهیمی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان کردستان، نکوداشت استاد فرزانه، دکتر محمود ابراهیمی روز چهارشنبه مورخه 1396/08/10 با حضور جمع زیادی از نخبگان، فرهیختگان، اساتید برجسته علوم قرآنی و مسئولین استان در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان بعد از عرض سلام و خیرمقدم به مهمانان حاضر در مراسم اظهار داشت: حضور گرم و پرشور شما نشان از شعور و درایت شما و این مردم شرافتمند برای تکریم و ارج نهادن به ساحت مقدس مقام علم و عالمی است. خاصه تکریم عالمی که دارای تهذیب اسلامی و اخلاق و عمل اسلامی است، ضرورت و اهمیت دو چندان دارد که شما به خوبی و با این حضور گرم به این ضرورت و اهمیت لبیک گفتید.


دکتر صادقی عنوان کرد: ما به عنوان بنیاد ملی نخبگان خاصه بنیاد نخبگان استان بسیار مفتخریم و خدای بزرگ را سپاسگزاریم که توفیق مشارکت در برگزاری مراسم بزرگداشت و تکریم عالم فرهیخته دکتر محمود ابراهیمی را داریم. مردی که با همت والای خود و تلاش فراوان در طی سالیان عمر پربرکت و عریض خویش منشا خدمات بسیار ارزنده ای و تاثیر گزاری بوده اند و امروز گرد هم آمده اییم تا در آیین تکریم این بزرگ مرد علم و عمل، ضمن پاسداشت و نکوداشت یک عمر تلاش این بزرگوار و الگوسازی از ایشان برای قشر جوان و تحصیلکرده، شناخت خودمان را از ابعاد و ویژگی های شخصیتی ایشان ارتقا دهیم. دکتر ابراهیمی در کنار تالیف و ترجمه دهها کتاب و مقاله و تربیت شاگردان مبرز، و بواسطه فروتنی، اخلاق اسلامی و اجتماعی و فرهنگی، حس نوع دوستی و وطن دوستی و بویژه سخنان و نقل قولهای بسیار شیرین و نغز ایشان احترام و جایگاه ویژه ای در میان مردم دارند. شاید یکی از توانمندیهای بارز دکتر این باشد که انتقادات خود را به راحتی و بدون اینکه در طرف مقابل احساس ناخوشایندی چندانی ایجاد شود در قالب سخنان و نقل قولهای طنز و شوخی مانند ابراز میدارد. پارسال تقریبا همین روزها بود که مراسم نکوداشت بسیار پرشکوه دکتر خرمدل را برگزار کردیم. خوشبختانه مراسم بازخورد بسیار خوب و پر از حس رضایتمندی و همدلی و وحدت را چه در سطح استان و چه در سطح ملی داشت. بطوری که از طرف دکتر ستاری معاونت محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و ریاست محترم بنیاد ملی نخبگان تشکر شد و به من برای برگزاری چنین مراسمهایی که باعث تقویت وحدت میشود تاکید کردند. حتی خبر برگزاری مراسم برای چند روز یکی از خبرهای اصلی وب سایت بنیاد ملی نخبگان بود. البته بنیاد نخبگان استان وظیفه خود می داند و اعلام آمادگی میکنیم تا با همکاری بخشهای دیگر استان (چه دولتی چه مردمی) البته به عنوان همکار، اسپانسر که از برند بنیاد نخبگان استفاده شود برای هر شخصیتی علمی، هنری و فرهنگی که دارای سه مشخصه: 1) خدمات ارزنده ارائه کرده باشد 2) جایگاه، مقبولیت و مشروعیت داشته باشد و 3) عالم با سواد باشد، مراسم نکوداشت برگزار کند. حدود دو ماه پیش با همکاری انجمن باران قروه مراسم بسیار باشکوه نکوداشت استاد عربعلی شروه را برگزار کردیم. در آینده نزدیک با همکاری انجمن همدلان گروس بیجار برای امیر نظام گروس برگزار خواهد شد. با دانشگاه علوم پزشکی برای یکی از پزشکان استان برنامه خواهیم داشت. در حوزه کشاورزی هم برای یکی از متخصصان این حوزه هم که اخیرا بازنشسته شده اند، برگزار خواهد شد .


رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان گفت: بی تردید تکریم و تجلیل از عالمان متعهد و پرتلاش همانا ارج نهادن به ساحت مقدس علم و قدرشناسی از ستارگان درخشانی است که بر پهنه کوهپایه ای این دیار چون خورشید می درخشند و مردم از فیض نورشان بهره مند گردیده اند. همه ملل و جوامع پیشرفته به نیکی از عالمان و فرهیختگان خود یاد می کنند و آنها را مایه افتخار و مباهات خود میدانند. این سرمایه های انسانی ارزنده ترین دارایی ملتها هستند و حتی قدرت و نفوذ سیاسی یک ملت در سطح بین المللی را قدرت علمی آن ملت تعیین می کند و علم هم در سینه عالمان است. ملتی که حق بزرگان خود را نشناسد مانند درختی است که ارتباط آن با ریشه قطع شده و محکوم به خشکیدن است. به قول شاعر:

در دفتر زمانه فتد نامش از قلم       *        هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت

نیشتمان وه ک مه له، نووسه ر باله         *          هه ر مه لی بالی شکا، جی چاله

در خاتمه، دکتر صادقی سخنرانی خود را با قرائت پیام دکتر ستاری، معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان به پایان رساند.


دکتر فردین اخلاقیان، رئیس دانشگاه کردستان  هم در این مراسم با اشاره به اینکه تکریم دانشگاه از دکتر ابراهیمی، تکریمی نمادین است اما یادآور احترام به چنین الگوی انسان‌ساز و بحث الگوسازی برای جوانان است، گفت:  استاد محمود ابراهیمی اولین دانشیار، دانشگاه کردستان است که بیش از ۲۰ اثر از عربی به فارسی تصحیح و تصنیف  کرده است. وی  با بیان اینکه ما به وجود چنین همکار عالیقدری در این دانشگاه مفتخریم، افزود: نام دکتر محمود ابراهیمی با نام و تاریخ دانشگاه کردستان عجین است، ایشان حضوری پررنگ و موثری داشته و رونق‌بخش محافل علمی در این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه کردستان در وصف این نخبه عالیقدر، اظهار کرد: ابراهیمی علاوه بر ارتقاء سطح علمی موثر در زمینه‌های مختلف اخلاق، آزادگی و شادبودن از علما و دانشمندان مطرح بوده است. اخلاقیان، از  محمود ابراهیمی به عنوان معلم انسان‌ساز یاد کرد و افزود: وی علاوه بر تدریس علم و دانش، یک سرمایه علمی مطرح برای دانشگاه کردستان است که چندین دهه خدمات علمی را به جامعه ارائه کرده است. اخلاقیان گفت: کردستان به خود می‌بالد که در بطن خود چنین شخصیت گرانقدر، عالم و دانشمند بزرگی را پرورانده و به جامعه اسلامی و ایران همیشه جاوید عرضه کرده است.

هم‌چنین دکتر محسن پیشوایی، ضمن اشاره به سه فاکتور باور، اخلاق و شریعت، اهتمام چندین ساله‌ی دکتر ابراهیمی در سه حوزه مذکور را قابل ستایش و تمجید و افتخار همکاری با ایشان را موهبتی ارزنده خواند.


درادامه‌ی همایش یار غار و دوست چهل‌ساله‌ی دکتر ابراهیمی، استاد خرّم‌دل، حاضران را با گزاره «زندگی جدّی‌ است و باید آن را جدّی‌ گرفت» خطاب قرار داد. مؤلّف‌ تفسیر نور ضمن شرح و توضیح توصیه‌های دوستش برای عموم مردم، بر مسابقه برای رسیدن به بهشت و کسب رضایت الهی تأکید‌ کرد و مهارت چگونه زیستن را صفت برجسته‌ی دکتر ابراهیمی خواند.

دکتر محمدعلی کوشا، محقّق‌ و قرآن‌پژوه و دانش‌آموز دوره دبیرستان دکتر ابراهیمی نیز با بیانی شیرین خاطرات ارزنده‌ای از تلمّذ‌ در محضر استاد را نقل کرده و به مهارت در تسخیر قلب‌ها با دو فاکتور علم و سواد والا و نیز شوخ طبعی و درک همدلانه دکتر اشاره کرد. این مدرّس‌ مدرسه عالی قضایی قم و استاد دانشگاه شهید بهشتی، موفّقیّت‌های خود را مدیون منش و بینش و مناعت طبع استاد ابراهیمی معرّفی‌ و بر نیازمندی جامعه به عالمانی چون استاد ابراهیمی، دکتر خرّم‌دل و ماموستا ابوبکر حسن‌زاده و یارانشان تأکید‌ کرد.


در ادامه همایش، دکتر نعمت‌الله عزیزی با اشاره به بازنشستگان زیادی چون دکتر ابراهیمی در کشور، ضعف عدم استفاده از این گنجینه‌ها و مهجور ماندن این بزرگان را چون دردکشنده‌ی نظام آموزشی یادآور شد. این هیأت‌علمی دانشگاه کردستان ضمن اشاره به ۳۰ سال بهره‌مندی از شرف همکاری استاد، به برخی سجایای استاد به‌ویژه شجاعت وی در نقد و بیان گزاره‌های خالص دین اشاره کرد.

آخرین سخنران همایش دکتر عبدالله رسول‌نژاد به تبیین و تقسیم جنبه‌های مختلف آثار استاد ازجمله: عقیدتی، اخلاقی و اهتمام به ترجمه‌ی تألیفاتی‌ در راستای پرهیز از تقدّس‌ پنداشتن برداشت خویش از دین و حقوق زنان و آشتی بین علوم روز و دین و توجه به مباحث و مسائل نو اشاره کرد.

تعدادی از دانشجویان و استادان نیز به بیان خاطرات خویش و نیز مکارم و فضایل استاد ازجمله خوش‌خلقی، شوخ‌طبعی، شجاعت و شهامت در بیان حق و لطف پدری و باز بودن در اتاقش برای رفع هرگونه مشکل درسی و گاه شخصی و خانوادگی دانش‌آموختگان پرداختند و درنهایت دکتر محمود ابراهیمی ضمن اظهار تشکر و قدردانی از همگی حاضران و برگزارکنندگان همایش، تجلیل از خود را «هذا من فضل ربی» خواند و شعف و سپاس بی‌پایان خود را درقبال برگزارکنندگان همایش و مهمانان ابراز نمود.


تقدیم لوح‌های تجلیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملّی‌ نخبگان، رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان، رییس دانشگاه کردستان، پژوهشکده کردستان‌شناسی، و هدایای ویژه مشارکت‌کنندگان به استاد و تجلیل از همسر آن استاد توسط ماموستا عبدالرحمن یعقوبی، مدیر انتشارات نشر احسان که تشویق ممتد حاضران را در پی داشت، پایان‌بخش برنامه بود.


تاریخ انتشار : 1396/08/13
کد : 172
تعداد بازدید: 503

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601