یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

برگزاری نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری با همکاری بنیاد نخبگان استان کردستان در دانشگاه کردستان

برگزاری نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری با همکاری بنیاد نخبگان استان کردستان در دانشگاه کردستان

آیین افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری ایران با حضور مسئولان کشوری و استانی در محل مجموعه ورزشی دانشگاه کردستان برگزار شد.

در این نمایشگاه مجموعه‌هایی از جمله مجموعه الکتریسیته و باطری، مجموعه تراز‌های محمد کرجی در زمینه نقشه کشی، مجموعه هندسه، مجموعه آثار بازسازی شده رصدخانه مراغه، مجموعه مکانیک سیالات و بخش علوم جدید که مربوط به علم فیزیک و مباحث پایه‌ای است گنجانده شده است.57 اثر در شانزدهمین نمایشگاه موزه ملی علوم و فناوری ایران ارائه شد. دکتر محمدی معاون موزه علوم و فناوری ایران در این مراسم گفت: نمایشگاه‌ها و موزه‌های علوم و فناوری در جوامع پیشرو به عنوان مکان‌های سرگرمی، تفریحی، توریستی و آموزشی بسیار حائز اهمیت است. محمدی افزود: امیدواریم بتوان نمایشگاهی دائمی از علوم و فناوری متشکل از فناوری و تجهیزات بومی منطقه‌ای را در استان کردستان راه اندازی کنیم تا دانش‌آموزان و جوانان با تاریخ گذشته این خطه از کشور اسلامی ایران آشنا شوند.محمدی با بیان اینکه بسیاری از کتب و نسخ خطی، تجهیزات و عکس‌های قدیمی به ویژه در بخش کشاورزی در اختیار و مالکیت مردم است، گفت: باید تلاش شود با همکاری دانشگاه، میراث فرهنگی، بنیاد نخبگان و سایر مراکز، این میراث گران‌بها جمع آوری و با الهام و بهره‌گیری از آن‌ها موزه متمرکزی که جوابگوی نیاز‌های علمی استان باشد، راه اندازی کرد. وی با اشاره به اینکه می‌طلبد که تفکر علمی فرهنگ سازی شود، گفت: آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با فعالیت گذشتگان، منجر به خودباوری و حس وطن‌دوستی خواهد شد و این اندیشه را حاکم خواهد کرد که تلاش و زحمت جزو جدایی نشدنی پیشرفت و تحول علمی است. محمدی در پایان با ذکر این نکته که قشر تحصیلکرده امروز با معضلاتی همچون عدم تاب‌آوری و بی انگیزگی روبرو است و در بسیاری از موارد می‌خواهند راه صد ساله را یک شبه طی کنند، افزود: موزه‌های علوم و فناوری این فرصت را فراهم خواهد ساخت که جوانان با مشاهده این آثار به این نتیجه دست یابند که دانشمندان و اندیشمندان کهن این مرز و بوم به چه نحو و با چه مشقتی به این دستاورد‌ها دست یافته اند.وی همچنین گفت: تخصیص اعتبارات و همکاری همه جانبه در راستای راه‌اندازی موزه علم و فناوری در کردستان لازم است.

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در ادامه این افتتاحیه، هدف از برپایی موزه ملی علوم و فناوری را تلاش برای تربیت شهروندان علمی، ترویج و تأثیرگذاری علم در جامعه دانست و گفت: بر این اساس نیازمند همکاری تمامی ارگان‌های مرتبط به ویژه دانشگاه خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه خدمات موزه فناوری که در استان‌های مختلف برپا می‌شود فرصتی مناسب و مغتنمی را فراهم آورده است، گفت: امید است نمایشگاه علوم و فناوری، زمینه‌ای مساعد برای همکاری‌های آتی با دانشگاه کردستان به عنوان مرجعیت علمی در کردستان را فراهم سازد. صادقی، با ابراز تأسف از اینکه در این دوره نمایشگاه از دستاورد‌ها و فناوری‌های کردستان ابزاری وجود ندارد، گفت: تلاش می‌شود تا در نمایشگاه‌های پیش رو زمینه فناوری‌های بومی استان کردستان رافراهم کرده و در سال‌های آتی قسمتی از فناوری‌های بومی استان کردستان نیز در نمایشگاه عرضه شود.


تاریخ انتشار : 1396/07/24
کد : 170
تعداد بازدید: 421

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601