یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

مراسم تکریم استاد عربعلی شروه برگزار شد

مراسم تکریم استاد عربعلی شروه برگزار شد


مراسم بزرگداشت استادعربعلی شروه بنیانگذارروش نوین طراحی درهنر معاصر ایران و مؤلف و مترجم بیش از ۱۲۰ عنوان کتاب هنری، در قروه برگزار شد. استاد عربعلی شروه متولد مهرماه سال ۱۳۱۸ قروه بنیانگذار سبک نوین طراحی در هنر معاصر ایران، مدرس دانشگاه، مجسمه ساز، نقاش و مؤلف و مترجم در سال ۱۳۹۰ وفات یافت.

این مراسم با حضور همسر استاد فقید شروه، بانو مرضیه قره داغی و خانواده و آشنایان و همچنین مسئولین و هنرمندان و هنردوستان استان، در جهت معرفی استاد شروه به عنوان یک هنرمند کردستانی برگزار شد.

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان در این مراسم عنوان کرد: ما به عنوان بنیاد ملی نخبگان خاصه بنیاد نخبگان استان بسیار مفتخریم و خدای بزرگ را سپاسگزاریم که توفیق میزبانی مراسم بزرگداشت و تکریم عالم و هنرمند فرهیخته جناب آقای استاد عربعلی شروه را داریم. مردی که با تلاش، فروتنی و پشتکار توانست اگاهی و دانش را به هنرمندان سرزمینش به ارمغان آورد، مردی که فروتنانه تمام حیاتش را وقف هنر و آموزش هنر به جامعه کرد. صد حیف و ایکاش توفیق داشتیم این مراسم را در زمان حیات ایشان و در محضر ایشان برگزار می کردیم.

دکتر صادقی افزود: اختصاص عمر پرمایه و فرخنده ایشان به دانش پروری و خلق انواع آثار ارزنده و فرخنده، شخصیت ذی قیمت ایشان را تا منزلت دانشوران نام آور و چهره‌های درخشان این میهن مینونشان ارتقا داده و مُهر احترامشان را بر سویدای دل‌های عشاق دانش و هنر، حک کرده است. بی تردید تکریم و تجلیل از چنین عالمان متعهد و هنرمندان پرتلاش همانا ارج نهادن به ساحت مقدس علم و هنر و فرهنگ و قدرشناسی از ستارگان درخشانی است که بر پهنه کوهپایه ای این دیار چون خورشید می درخشند و مردم از فیض نورشان بهره مند گردیده اند. همه ملل و جوامع پیشرفته به نیکی از عالمان و فرهیختگان خود یاد می کنند و آنها را مایه افتخار و مباهات خود میدانند. این سرمایه های انسانی ارزنده ترین دارایی ملتها هستند و ملتها تلاش دارند تا کشور و جامعه خود را با آنها معرفی بکنند. ملتی که حق بزرگان خود را نشناسد مانند درختی است که ارتباط آن با ریشه قطع شده و محکوم به خشکیدن است. به قول شاعر در دفتر زمانه فتد نامش از قلم *** هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت

رئیس بنیاد نخبگان اظهار داشت: همچنانکه دانش­مندان بزرگ گذشته ما مثل خوارزمی، ابن سینا، رازی، خیام، فارابی، شیخ بهایی، ابوریحان، خواجه نصیرالدین طوسی، غیره و غیره و بویژه دانشمندان و عالمان این منطقه چون میرزاده عشقی، عبدالباقی خان، و غیره که بعد از گذشت قرنها مایه افتخار و مباهات ما و همه بشریت هستند. شهرستان قروه خاستگاه عالمان، دانشمندان و فرهیختگان بی بدیلی است که در عرصه های مختلف علم و سیاست و فرهنگ و هنر نقش ارین بوده اند و سهم بسزایی در پیشبرد امور جامعه در ابعاد مادی و معنوی داشته اند. نقش بارز این بزرگان در پیرایش، رشد و تحول انواع دانش­ها و علوم انکارناپذیر است. میراثی که این بزرگان برجای گذاشته اند توفیق بزرگی برای همه بشریت بشمار میرود. چه شد که از آن تمدن بزرگ و مولد، با آن همه مفاخر و دانشمندان در حوزه­های مختلف به اینجا رسیدیم. من فکر می کنم در جایی مسیر را اشتباهی رفته ایم و باید اصلاح کنیم. برای بازگشت به آن دوران طلایی، جریان سازی و فرهنگسازی به منظور ایجاد اکوسیستم  و فضایی که در آن نخبگان و مفاخر ما الگوی جوانان باشند، می­تواند نقش بی بدیلی در بازیابی جایگاه واقعی خودمان در دنیا ایفا کند. ما معتقدیم که یکی از راههای ایجاد این فضا و گفتمان برگزاری چنین همایشها و مراسم بزرگداشت و تجلیل از زحمات و تلاشهای نخبگان است. به همین خاطر است که تکریم و الگوسازی از نخبگان و فرهیختگان جامعه یکی از ماموریتها و راهبردهای اصلی بنیاد ملی نخبگان است. امیدورام که بتوانیم قدم در راهی برداریم که امثال استاد شروه الگوی قشر جوان و تحصیلکرده ما باشند.

دکتر صادقی در خاتمه عنوان کرد: برخود لازم می دانم از تلاش و مساعی همه دست­اندرکاران این برنامه وزین و نورانی به ویژه، بزرگوارانمان و برادران و خواهران نجیب و زحمتکشمان در انجمن باران و نشریه مهر دلبران، همچنین از خانواده محترم و هنری استاد و بالاخره از عموم مردم فهیم و فرهنگ دوست قروه تشکر نمایم.

در ادامه مراسم، مرضیه قره داغی همسر استاد شروه، گفت: شروه، هنرمند، مجسمه ساز، مترجم، معلم، سرامیست، عکاس، نقاش و پژوهشگر در زمینه هنر بود. وی افزود: شروه ساده زیست، ساده پوش، با صداقت، شفاف، سخاوتمند، شوخ طبع و با تواضع زبانزد بود و ساده حرف می‌زد و ساده می‌نوشت، انسان فرهیخته‌ای بود با روحی بزرگ که عاشق مردم و تمام زندگی اش برای مردم بود.

در ادامه این مراسم برنامه گفتمان با حضور اساتید برجسته هنری، چون رضا هدایت، محمد رضا فیروزه‌ای، احمد فتوت و محسن صالحی، برگزار شد.

در خاتمه مراسم از یک عمر فعالیت علمی، هنری استاد شروه تجلیل و قدردانی شد.

 

تاریخ انتشار : 1396/06/26
کد : 167
تعداد بازدید: 488

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601