یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

به همت بنیاد نخبگان استان کردستان مراسم بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار برگزار شد

به همت بنیاد نخبگان استان کردستان مراسم بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار برگزار شد

همایش بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار رأس ساعت 14:00 روز دوشنبه مورخه 04/02/1396 با همت بنیاد نخبگان استان کردستان و همکاری حوزه هنری استان کردستان، دانشگاه کردستان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، دانشگاه پیام نور استان و سازمان نظام مهندسی استان کردستان و با حضور جناب آقای دکتر رحمت صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان، جناب آقای دکتر زارعی فرماندار شهرستان سنندج، جناب آقای دکتر ایراندوست ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان، تنی چند از اساتید معماری و شهرسازی دانشگاه های استان، مدیران عامل شرکت های مطرح استان در زمینه معماری و شهرسازی و بیش از 700 نفر از استعدادهای برتر، فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های معماری و شهرسازی در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار گردید.

مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، سرود ملی و پخش کلیپی از برگزاری دوره های پیش همایش روز معمار آغاز شد و بعد از آن جناب آقای دکتر صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان کردستان به عنوان اولین سخنران به ایراد مطالبی در رابطه با مقام شیخ بهایی پرداخت.


دکتر صادقی ضمن خیرمقدم و خوش آمد گویی به خدمت میهمانان، دانشجویان، اساتید و مسئولین حاضر در جلسه اظهار داشت که برای بنده و بنیاد نخبگان استان کردستان بسیار مایه افتخار و مباهات است که امروز میزبان مراسم و همایش بزرگداشت علامه و دانشمند نامدار ایران زمین، شیخ بهایی، و همچنین روز معمار هستیم و حضور گرم شما در این محفل، که نشان از همت والای شما برای ارج نهادن به ساحت مقدس علم و هنر ایرانی-اسلامی است را ارج می نهیم. ایشان در ادامه ضمن تبریک و تهنیت سال روز ولادت شیخ بهایی و روز معمار به خدمت مهمانان و استعدادهای برتر حوزه معماری اظهار داشت که سوم اردیبهشت ماه سال روز ولادت شیخ بهایی است و به خاطر اینکه این دانشمند بزرگ، این دانشمند نامدار ایران هم به لحاظ اثار و تألیفات، هم به لحاظ تربیت دانشمندان بزرگی مانند ملاصدرای شیرازی که زیر نظر ایشان درس خوانده اند و همچنین اثار و یادگارهای تاریخی که در این کشور فکرش و اجرایش متعلق به ایشان است، این روز را بنام روز معمار نامگذاری کرده اند. آثار و بناهای تاریخی مانند مسجد جامع اصفهان، مهندسی تقسیم آب زاینده رود، کاریز نجف آباد، حمام معروف شیخ بهایی، معماری حرم امام رضا، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، دولت خانه و ده ها اثر دیگر که ایشان با تکنولوژی و فکر خیلی جلوتر و فراتر از علم معاصر خود آن ها را طراحی و اجرا کرده و من فکر می کنم که اگر انصافی در کار بود اینها باید جزو عجایب چندگانه قرار می گرفتند.


ایشان در ادامه اظهار داشت که شیخ بهایی در علوم مختلفی مانند منطق، فلسفه، ریاضیات، ادبیات، نجوم و از جمله معماری که امروز به خاطر ان ما دور هم جمع شدیم، سرآمد روزگار خود بوده. بطوریکه یونسکو سال 2009 را به خاطر تلاش ها و خدماتی که شیخ بهایی در زمینه نجوم داشتند، به سال شیخ بهایی و نجوم نامگذاری کرد. معماران امروز کشور ما خوب می دانند که اگر بتوانند معماری امروزشان را با حکمت شیخ بهایی امیخته کنند و ایشان را الگوی کاری خودشان قرار بدهند، بسیار موفق خواهند بود و از این لحاظ بود که امروز رابه نام روز معمار نامگذاری کرده اند.

رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اظهار داشت که الگوسازی از مشاهیر، مفاخر و نخبگان یکی از رسالت های بنیاد ملی نخبگان است و امیدواریم که این مراسم و همایش عاملی بشود که استعدادهای برتر ما در حوزه معماری امثال شیخ بهایی را الگوی خود در کار و شغلشان قرار بدهند. ایشان سخنرانی خود را با این غزل عارفانه به اتمام رساند:

ساقیا! بده جامی، زان شراب روحانی      تا دمی برآسایم زین حجاب جسمانی

خانهٔ دل ما را از کرم، عمارت کن!        پیش از آنکه این خانه رو نهد به ویرانی

ما سیه گلیمان را جز بلا نمی‌شاید         بر دل بهائی نه هر بلا که بتوانی

این مراسم با سخنرانی علمی اساتیدی چون دکتر ابراهیم زارعی فرماندار شهرستان سنندج و دانشیار رشته باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا همدان، جناب آقای دکتر ایراندوست ریاست دانشکده هنر و معماری و دانشیار رشته شهرسازی دانشگاه کردستان، مهندس فاضل حاتمی مدیر عامل شرکت کوبیاکس و مهندس فرهادی مدیر عامل شرکت فن و تدبیر تاو و اجرای چندین برنامه فرهنگی و تفریحی تا ساعت 17 ادامه داشت

تاریخ انتشار : 1396/02/09
کد : 141
تعداد بازدید: 451

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601