یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان برگزار شد.

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان برگزار شد.

اولین نشست هم ­اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان در روز شنبه مورخه 95/12/28 در سالن جلسات فرمانداری مریوان با حضور نخبگان و سرآمدان شهرستان رأس ساعت 10 صبح با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید تشکیل گردید.

ابتدا فرماندار محترم شهرستان جناب آقای شفیعی فرا رسیدن نوروز باستانی را به همه همشهریان مریوانی تبریک عرض نمود و بیان داشت: بسیار خرسندم که در جمع نخبگان و فرهیختگان شهرستان مریوان هستم و افتخار می­کنم به وجود مریوانی­ها که در هر کجا باشند از افراد تأثیرگذار جامعه خود هستند. امیدواریم خروجی جلسه امروز به نحوی باشد که الگویی از آموخته­ های شما را در بدنه اجرایی داشته باشیم. امروز مقرر گردیده شورای هم ­اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان تشکیل شود و با همفکری همه عزیزان بستر مناسب جهت توسعه شهرستان فراهم گردد.

سپس جناب آقای دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان در خصوص برگزاری این نشست اظهار داشت: بسیار خرسندم که در میان مفاخر و بزرگواران مریوان هستم. علی­رغم کلیه مشکلات، فرماندار محترم شهرستان مریوان جناب آقای شفیعی محبت کردند و نشست فوق را تدارک دیدند و از آقای مرادی نماینده محترم مردم شهرستان­های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی به خاطر حضور در نشست تشکر می­کنیم.با نگاهی به کشورهای مختلف جهان متوجه می­شویم بسیاری از این کشورها هیچگونه منابع زیرزمینی و سرمایه مادی نداشته ­اند اما با تکیه بر نیروی انسانی متخصص و کارآمد خود توانسته ­اند به اقتدار و ثروت دست یابند، در حالی که در بسیاری از کشورهایی که منابع طبیعی و ثروت خدادادی فراوانی دارند، همچنان مشغول خام فروشی هستند، و نتوانسته­ اند به همان میزان رشد یابند. سرمایه انسانی و اجتماعی به درستی با ارزش­ترین سرمایه هر سرزمین است و مفاخر یک کشور از افتخارات و میراث گران­بهای یک کشور به حساب می­ آیند. به گفته شاعر آزادی خواه معاصر، محمد فرخی یزدی؛

«در دفتر زمانه فتد نامش از قلم      *      هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت».


با بررسی پیشینه شهرستان مریوان متوجه می­شویم افراد برجسته ­ای در حوزه­ های علمی و آئینی در این شهر پرورش یافته ­اند و توانسته­ اند در سطوح ملی و بین المللی مطرح شوند. زمین­های حاصل خیزی که وجود دارد و مرزی که می­تواند در حوزه تجارت دخیل باشد. علی­رغم کلیه پتانسیل­هایی که وجود دارد، شهرستان توسعه نیافته است و نباید استان کردستان در نگاه­های توسعه ­ای همچون استان­های هم رده خود که هیچگونه منابع طبیعی و بسترهای توسعه ­ای را ندارند مقایسه شود. در شورای هم ­اندیشی سرآمدان علم و تجربه ما با شناسایی و ایجاد هم ­اندیشی سرآمدان شهرستان در حوزه­ های مختلف تلاش می­کنیم از ایده ­های دانش ­آموختگان برتر و صاحبان تجربه شهرستان، استفاده کنیم و با کمک خود این عزیزان و مردم شریف مریوان، گامی هرچند کوچک در آبادانی سرزمین خود برداریم. با این دید که همه امکانات، حمایت ­ها، و تفکرات موجود در خصوص منطقه مانند گذشته باشد و تلاش ما برای ایجاد تغییرات در حوزه­ هایی باشد که شهرستان مریوان در آن زمینه­ ها مستعد و یا نیازمند حمایت است، با یک­دلی و هم صدایی سرآمدان در حوزه­ های مختلف تلاش کنیم بستر مناسب جهت توسعه و رفاه بیشتر مردم را فراهم کنیم. به همین منظور دستورالعملی با 24 شاخص جهت شناسایی سرآمدان در حوزه ­های مختلف تدوین گردیده که عزیزان در قالب این دستورالعمل شناسایی شده و در شوراهای مشورتی بکارگیری شده و از ایده و طرحشان استفاده می ­شود. این شورا زیر نظر فرماندار محترم که از اعضای حقوقی هستند شروع به کار خواهد کرد و در حوزه ­های مختلف ایده ­ها و راهکارهای اجرایی در اختیار مسئولان اجرایی شهرستان قرار خواهد داد. هوش و استعداد نعمتی تعهدآور است نه نعمتی توقع­ آور. نباید نخبگان نسبت به اطراف خود بی ­توجه باشند و همواره توقع حمایت بیشتری داشته باشند. این عزیزان باید تلاش کنند که بستر مناسب جهت رشد و ترقی جامعه را فراهم نمایند. ما باید برنامه مناسب جهت الگوسازی نخبگان در جامعه را فراهم نماییم. جوانان ما با نگاه به زندگی سرآمدان جامعه خود می­تواند مسیر مناسب جهت رشد را طی کند. نخبگان و سرآمدان می ­توانند با حضور در میان دانش ­آموزان و آینده ­سازان جامعه به تعیین مسیر زندگی جوانان و شکوفایی آنها کمک کنند.


دکتر صادقی در پایان سخنان خود اظهار داشت: شورای هم ­اندیشی به هیچ وجه جانبداری سیاسی از هیچ گروهی را انجام نخواهد داد و برنامه جناحی و سیاسی در آن نقشی ندارد. هدف ما ایجاد بستری توسعه­ ای برای هدایت نیروی انسانی و کمک به رشد و ترقی فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه است. با شروع هسته مرکزی تکمیل بانک اطلاعاتی سرآمدان و کارگروه­های موضوعی مناسب با جامعه باید در دستور کار قرار گیرد. هسته مرکزی باید با آرامش موارد و مصوبات کارگروه­ها را پیگیری نماید و همه عزیزان با کمک یکدیگر تلاش کنند گامی هرچند کوچک برای آسایش و راحتی مردم شریف مریوان و توسعه منطقه بردارند.

سپس جناب آقای مرادی نماینده محترم مردم شهرستان­های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در خصوص توسعه منطقه تأکید کردند؛ توسعه شهرستان مریوان را باید از روستاها شروع کنیم. با حمایت و توجه به پتانسیل­های منطقه باید بستر مناسب جهت رشد روستاها و آبادانی آنها تلاش کنیم تا شهرستان مریوان را به یکی از شهرستان­های برتر کشور تبدیل نماییم. باید تلاش کنیم به آموزش نیروی انسانی اهمیت دهیم. آموزش اساس توسعه است. اگر آموزش نباشد توسعه نمی­ یابیم و در کارهای اجرایی باید بر اساس احساس نیاز جامعه حرکت کنیم. با توجه به شرایط حاکم به اشتغال دانش آموختگان، بیکاری در منطقه بسیار زیاد شده است. انشاالله مسائل را به نحوی پیگیری کنیم که موجبات اشتغال دانش آموختگان را فراهم کنیم. می­توانیم با کمک یکدیگر زیرساخت مناسب برای اشتغال شهروندان را ایجاد نماییم.

سپس هر یک از عزیزان حاضر در نشست به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در نهایت اعضای شورای مرکزی سرآمدان علم و تجربه شهرستان مریوان را تعیین نمودند.


تاریخ انتشار : 1396/01/14
کد : 138
تعداد بازدید: 501

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601