پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بیجار برگزار شد.

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بیجار برگزار شد.

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بیجار با هدف تشکیل هسته مرکزی شورای هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بیجار در روز پنجشنبه مورخه ۲۶ اسفندماه سال جاری از ساعت ۱۴ با دعوت از سرآمدان نخبگان و برجستگان شهرستان بیجار در محل جلسات فرمانداری شهرستان بیجار تشکیل گردید. در ابتدا فرماندار شهرستان بیجار جناب آقای زندیه ضمن عرض خیرمقدم به عزیزان حاضر در جلسه که دعوت فرمانداری شهرستان و بنیاد نخبگان استان را متقبل شدند تشکر نموده و از زحمات بنیاد نخبگان جهت تشکیل جلسه تشکر نمود و پیشاپیش روز زن و سال جدید را تبریک عرض نمود. سپس در خصوص تشکیل جلسه بیان داشت، سرمایه هر کشوری نخبگان آن کشور هستند که با توجه به تأثیرگذاری که دارند می توانند موجبات رشد و اعتلای جامعه را فراهم نمایند. اگر در جامعه ای نخبگان تعهد خاصی نداشته باشند می‌توان آن جامعه را از مسیر اصلی و درست به بیراهه هدایت کرد. اکثریت نخبگان جامعه خصوصا نخبگان بیجار در همه عرصه‌های وطن دوستی عرق به کشور و میهن و ولایت مداری سرآمد هستند. در سال ۱۳۱۶ در اولین تقسیمات کشوری فرمانداری گروس با مرکزیت شهرستان بیجار و فرمانداری شهرستان سنندج با فرمانداری های کرمانشاه، لرستان ایلام جزو استان‌های پیشران کشور بودند. شهرستان بیجار از همان ابتدا مهد علم و فرهنگ و تمدن بوده است و در طول تاریخ مردان بزرگی در شهرستان بیجار بوده اند. شخصیت های برجسته ای که خوش درخشیدند مانند آیت الله فاضل امیرنظام گروسی که در عصر خود در حوزه سیاسی و هنر سرآمد بوده است. در این چنین شهرستانی باید بستر لازم برای شکوفایی استعدادها فراهم شود اگر توسعه را به یک درخت تشبیه کنیم فرهنگ حکم ریشه درخت را دارد، هرچه فرهنگ بالاتر و غنی تر باشد درخت بیشتر شاخ و برگ گرفته و رشد می‌کند. اگر ریشه به درستی رشد نکند درخت شاخ و برگی کمتری به خود می‌گیرد. ما باید بستر مناسب برای رشد فرهنگ را فراهم نماییم. انشاء الله در سال ۱۳۹۶ برنامه ریزی مناسب برای حضور نخبگان در شوراهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی داشته باشیم. با توجه به اینکه دستگاه‌های اجرایی از ایده‌های جدیدی برخوردار نیستند نخبگان و سرآمدان می‌توانند در حوزه‌های مختلف ایده های جدید ارائه نمایند تا امورات اجرایی به درستی به نتیجه برسد.


سپس جناب آقای دکتر صادقی ریاست محترم بنیاد نخبگان استان کردستان ضمن عرض خیر مقدم به عزیزان ابراز خرسندی نمود که در میان جمع نخبگان و سرآمدان شهرستان بیجار هستیم. ایشان در خصوص تشکیل جلسه هم اندیشی بیان داشت برای یک کشور پیشرفت، ترقی، توسعه و اقتدار بدون حضور نخبگان و سرآمدان جامعه امکان پذیر نیست. در اطراف ما کشورهایی وجود دارند که سرشار از منابع طبیعی هستند اما همچنان فقیر و وابسته اند اما کشورهایی وجود دارند که منابع طبیعی در اختیار ندارند اما دارای نیروی انسانی توانمندی هستند که توانستند پیشرفت کنند و جایگاه قابل توجهی را به دست آورده و در همه عرصه‌ها پیشتاز هستند. متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم توازن منطقه ای و نبود فرصت شغلی مناسب برای نخبگان شاهد مهاجرت سرآمدان و نخبگان به شهرهای بزرگ و مرکز کشور و خارج از کشور هستیم این یک آسیب بزرگ است که شهرها و مناطق ما را تهدید می‌کند که یکی از این تهدیدها گریبانگیر شهرستان بیجار است که رشد جمعیتی آن منفی است. در این مهاجرت‌ها معمولا نخبگان از شهر خارج می شوند. با توجه به این مسئله در بنیاد نخبگان استان کردستان تصمیم گرفتیم شوراهایی را در هر یک از شهرستان ها تشکیل دهیم تا با استفاده از کلیه نخبگان (مقیم،  متولد،  اهلیت) بتوانیم مسائل توسعه ای را در کارگروه‌های تخصصی که متشکل از نخبگان همان شهرستان است تشکیل دهیم. در شهرستان بیجار ما استعدادهای فراوانی داریم که کمتر شهری در کشور است که به اندازه شهرستان بیجار افراد سرآمد داشته باشد. از سرآمدان بیجار می‌توانیم به امیر نظام گروسی، فاضل خان گروسی،  آیت الله فاضل گروسی، دریادار غلامعلی بایندر، شهید کامران نجات اللهی که اولین شهید هیات علمی کشور است و از نخبگان معاصر بیجار نیز می‌توانیم به نخبگانی چون دکتر محمدرضا ستاره یک چهره شناخته شده و صاحب سبک بین المللی هستند که مقالات ایشان بیش از ۸۰۰۰ سایتیشن داشته که تعداد چنین افرادی در سطح کشور به ۵ نفر نمی رسد. دکتر مسعود گروسیان، در حوزه سینما و هنر سعید آقاخانی، فرهاد اصلانی، جمشید فرجوند فردا، دکتری افتخاری گیاهان دارویی جناب آقای پیران و ... که همه عزیزان نشاندهنده توان شهرستان است که استفاده از ایده و فکر این عزیزان منجر به ایجاد ساختار فرهنگی و ایجاد صنعت و کسب و کار و اشتغال در شهرستان بیجار می شود. اگر ما بستر لازم را فراهم کنیم جامعه مترقی خواهیم داشت. اگر ما گفتمان مناسب فرهنگی را ایجاد کنیم خود به خود بستر علم و تکنولوژی و فناوری را فراهم کردیم. در کشورهایی که بستر مناسب فرهنگی ایجاد نشده شاهد رشد مباحثی چون داعش خواهیم بود اما در کشورهایی که بستر لازم فراهم شده سرکش ترین افراد جامعه در آنجا آرام برخورد می‌کنند. باید با الگوسازی از نحوه موفقیت‌های نخبگان بیجاری به جوانان شهرستان انرژی دهیم تا آینده روشنی برای خود ترسیم کنند. مسئولان ما نباید از نخبگان غافل باشند و نخبگان نیز نباید صرف داشتن سواد و استعداد و هوش مغرور شوند. نخبگی یک نعمت توقع آور نیست بلکه یک نعمت تعهدآور است. کسی که احساس مسئولیت نکند نخبه نیست. هدف ما ایجاد بستر مناسب برای استفاده از فکر نخبگان است. تاکنون حدود ۱۶۰ نفر از نخبگان و سرآمدان و برجستگان شهرستان بیجار شناسائی شده اند. در جلسه امروز یک هسته مرکزی برای شورای سرآمدان انتخاب می‌کنیم تا جمع شدن اعضا و تشکیل کارگروه ها و تکمیل بانک اطلاعاتی توسط هسته مرکزی شکل گیرد. دکتر صادقی جهت جمع بندی مباحث خود یک بیت شعر از فرخی یزدی خواند

در دفتر زمانه فتد نامش از قلم                    هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت


سپس جناب آقای دکتر ستاره از نخبگان برجسته کشور به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت: امروز بسیار خرسندم که در جمع عزیزانی که در حوزه‌های خود سرآمد هستند و نخبه اند هستم که تعداد کمی از پتانسیل نیروی انسانی استان کردستان هستند. ما در کنار این پتانسیل عظیم ، دارای پتانسیل عظیمی از معادن در کشور هستیم معدن آهن داریم که باید در شهرستان بیجار فرآوری گردد. در شهرستان بیجار بیش از ۵ هزار نفر نیروی بیکار داریم که باید برای اشتغال این عزیزان چاره اندیشی شود. با رواج بیکاری بستر مناسب برای اعتیاد و خودکشی و موارد غیرقانونی فراهم می‌کنیم. در شهر بیجار قبل از هرچیز به اشتغال نیاز است که جوان ما سرمایه لازم جهت ازدواج و تشکیل خانواده را داشته باشد. با توجه به نشستی که با چند تن از دوستان بیجاری داشتیم می توان کارگروه‌های فرش و گلیم، معدن، گیاهان دارویی و چرم وپشم برای شهرستان بیجار تشکیل دهیم. ما نیازمند اشتغال برای جوانان هستیم. با توجه به شهرت فرش بیجار در طرح، رنگ، نقش و جنس که شهرت جهانی دارد، چرا امروزه از رونق افتاده است. چرا خانمها و دختران جوان و افراد بیجاری امروزه از فرش بیجار استقبال نمی‌کنند. علت فروش نرفتن فرش بیجار را باید بررسی کنیم. با توجه به پتانسیل کشاورزی منطقه و وجود اساتید توانمندی چون دکتر اسفندیاری می‌توانیم زیر نظر کارگروه کشاورزی در خصوص گیاهان دارویی و طب سنتی کارگروهی تشکیل دهیم و از پتانسیل منطقه به بهترین نحو ممکن استفاده نماییم. سالانه ۱۰۰ هزار گوسفند در شهرستان بیجار پرورش پیدا میکند. باید بستر مناسب برای فرآوری چرم و پشم را فراهم نماییم. ما با حمایت همدیگر می توانیم مزیت های نسبی شهرستان را بررسی کنیم و سپس کارگروه های مرتبط را تشکیل داده و از توان نخبگان شهرستان استفاده نماییم.


سپس هر یک از عزیزان حاضر در نشست به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در نهایت اعضای شورای مرکزی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بیجار را تعیین نمودند.

تاریخ انتشار : 1395/12/28
کد : 137
تعداد بازدید: 467

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601