پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بانه برگزار شد.

نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بانه برگزار شد.

اولین نشست هم اندیشی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بانه در روز چهارشنبه مورخه 1395/12/25 در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان بانه با حضور نخبگان و سرآمدان شهرستان بانه تشکیل گردید.

نخست جناب آقای محمد فلاحی فرماندار محترم شهرستان بانه از حضور همه اعضا تقدیر و تشکر نمود و برگزاری این نشست را موجب خیر و برکت و حرکتی ارزشمند در راستای توسعه پایدار شهر بانه معرفی کرد. سپس به بیان رسالت دولت تدبیر و امید پرداخت و بیان داشت: هدف دولت تدبیر و امید در شهرستان بانه توسعه است. دولت از نظر زیرساختی اقدامات مناسبی انجام داده است و نیاز دستگاه‌های اجرائی مشارکت مردم در توسعه است. شهرستان بانه یک برند تجاری در کشور است و این پیش‌بینی برای افق چشم انداز باید با متد های جدید بازاریابی و نظر متخصصین همراه باشد. سپس به بیان رشد جمعیتی شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: جمعیت شهر بانه در عرض پنج سال ۲۶ هزار نفر رشد داشته است و بیشتر جمعیت حاشیه شهر افزایش یافته که زیرساخت‌های شهری متناسب با رشد جمعیت تغییر نکرده است. فرماندار سپس در خصوص هدف نشست و تشکیل شورای هم اندیشی بیان کرد: ما با هم جمع شده ایم که بگوییم در کنار یکدیگر چه کنیم نه اینکه دولت چه کند. با توجه به رشد اقتصادی و بازارهای تجاری باید به فکر ساخت تولیدات فرهنگی، صنایع دستی و معرفی شهرستان بانه باشیم و تلاش کنیم رونق تجاری را در کنار رونق تولید حفظ نماییم.


دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان ضمن عرض خیرمقدم به کلیه عزیزان از مسئولین اجرایی شهرستان جهت انجام هماهنگی‌های تشکیل نشست تشکر نمود و اظهار کرد: در دنیای امروز پیشرفت و توسعه و رفاه با پول و سرمایه مادی به دست نمی آید بلکه نیروی متخصص و نخبگان یک جامعه هستند که می‌توانند با فرهنگ سازی درست موجبات رشد و توسعه پایدار را فراهم کنند. در کشورهایی که دارای معادن غنی هستند اما نیروی انسانی متخصص وجود ندارد می‌بینیم که همواره توسعه نیافته اند اما در بسیاری از کشورها که معادن غنی هم ندارند ولی دارای نیروی انسانی متخصص هستند همواره توسعه‌یافته بوده و روز به روز مترقی تر می‌شوند. تعریف سرآمد از منظر ما صرفاً افراد برجسته در حوزه‌های دانشگاهی نیست هر کسی که در بخش‌هایی از جامعه توانسته تأثیرگذار باشد و در حرفه خود دارای توان و تخصصی است که می‌تواند به ترقی جامعه کمک کند دارای ارزش است. در جوامع مختلف برای عالمان جایگاه ویژه ای در نظر گرفته شده است و در همه دوره های تاریخ تکریم نخبگان و الگوسازی از افراد برجسته جامعه جایگاه ویژه ای داشته است. باید بستری فراهم شود که بتوان ابتدا نخبگان شهرستان ها در حوزه‌های مختلف را شناسایی کرد، سپس با کمک این عزیزان بسترهای توسعه در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی را فراهم آورد. شهرستان بانه از نظر پتانسیل نیروی انسانی توان بالایی دارد و خاستگاه انسانهای بزرگی چون دکتر ابراهیم یونسی، دکتر مهین دخت معتمدی، بهمن قبادی،  پروفسور عبدالله سلیمی، پروفسور حسن بیورانی و... که آوازه ملی و بین‌المللی دارند، است. هدف از تشکیل شوراهای هم‌اندیشی ابتدا شناسایی، تکریم، ایجاد گروه های کاری و الگوسازی از این عزیزان است سپس استفاده از فکر و نظرات نخبگان در شوراهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز که می‌تواند بسترساز توسعه پایدار و درست جامعه برای آیندگان باشد. این شوراها عاری از هرگونه جناح بندی سیاسی و جانبداری از کاندیدای خاصی است و کاملا بی طرف هستند و همواره در راستای بسترسازی برای توسعه منطقه و آبادانی کشور حرکت خواهند نمود. افراد هسته‌ ی مرکزی باید بسیار فعال و مشتاق باشند تا زمینه ساز تشکیل کارگروه‌های تخصصی باشند و پیگیری مصوبات لازم را به نحو احسن انجام دهند. این شورا متشکل از چند عضو حقیقی و چند عضو حقوقی است که می‌توانند پس از تشکیل هر دو سال یکبار با نظر اعضاء، شورای مرکزی را معرفی نمایند.


سپس جناب آقای مهندس بیگلری نماینده محترم مردم شهرستانهای سقز و بانه از حضور روحانیون، نخبگان و سرآمدان شهرستان بانه و جناب آقای دکتر صادقی و همکاران بنیاد نخبگان استان کردستان جهت تشکیل نشست تشکر نمود و بیان کرد: امروز دور هم جمع شده ایم تا وضعیت بانه را بهتر از گذشته کنیم. در شهرستان بانه حدود ۱۰۰ پاساژ و ۱۲ هزار مغازه وجود دارد و مردم فعال در بازارچه های تجاری شهرستان بانه توانسته اند با معرفی شهرستان بانه و فرهنگ خاص منطقه اعتماد مردم جهت حضور در شهرستان را جلب نمایند. این کار فرهنگی توسط بازاریان شهرستان بانه یک اقدام نخبگی است. ما باید با کمک یکدیگر بستر فرهنگی لازم را فراهم نماییم. در شهر بانه باید ارتفاع دانشگاه ها از مجتمع های تجاری بالاتر باشد و با توجه به اینکه بستر مناسب جهت تاسیس دانشکده فنی و حرفه ای در شهر بانه فراهم شده است، همه آحاد جامعه از مدیران دستگاه‌های اجرایی و مردم شریف شهرستان کمک کنیم تا این دانشگاه تجهیز گردد. اقتصاد تک محصولی ویرانگر است و باید شوراهای مشورتی ما به نحوی باشند که افق افق آینده شهرستان را به خوبی ترسیم کنند. در این شوراها ارائه یک فکر هم می‌تواند بسیار کارگشا باشد و باید اهمیت ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود.


سپس هر یک از عزیزان حاضر در نشست به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و در نهایت اعضای شورای مرکزی سرآمدان علم و تجربه شهرستان بانه را تعیین نمودند.


تاریخ انتشار : 1395/12/26
کد : 135
تعداد بازدید: 465

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601