یکشنبه 30 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر استان با استاندار و شورای علمی بنیاد نخبگان استان کردستان برگزار شد

نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر استان با استاندار و شورای علمی بنیاد نخبگان استان کردستان برگزار شد

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان شامگاه یک شنبه مورخه 1395/11/10 در نشست هم اندیشی نخبگان و استعدادهای برتر  استان با استاندار و اعضای شورای علمی بنیاد نخبگان استان کردستان در محل سالن شهدای دولت استانداری ضمن تشکر و قدردانی از استاندار محترم و سایر اعضای شورای علمی استان و همچنین نخبگان و استعدادهای برتر حاضر در نشست اظهار داشت: بنا به تصویب شورای علمی استان و از اعتبارات استانی، جایزه علمی فرهنگی ادبی مستوره اردلان تعیین شده که این جایزه در طول سال و در سه سطح اعطا می شود، که انشاالله در آینده ای نزدیک به تصویب شورای برنامه ریزی استان می رسد که ضمانت اجرایی لازم را نیز کسب کند.

وی افزود: تشکر می کنم از استاندار محترم که همیشه پشتیبان و حامی جامعه علمی استان هستند و چون خودشان نخبه هستند، خیلی خوب امور مربوط به نخبگان و استعدادهای برتر را درک می کنند. تقریباً از دو هفته پیش برنامه ریزی این نشست را شروع کردیم و تعطیلات بین دو ترم فرصت مناسبی برای برگزاری این نشست بود. یکی از مشکلاتی که ما و بنیاد نخبگان سایر استانهای کشور داریم این است که بخش زیادی از نخبه های شاخص در تهران مشغول تحصیل و فعالیت هستند و دسترسی به این عزیزان دشوار و هماهنگ کردن آنها برای تشکیل یک جلسه کار بسیار سختی است که ما همیشه در جلساتی که با مسئولین بنیاد ملی نخبگان داریم، این مسئله را منعکس می کنیم. برای مثال امسال برنامه ای برگزار کردیم تحت عنوان دوست علمی که بنده دوست داشتم چند نفر از نخبه های شاخص استان را دعوت کنیم که در این برنامه حضور داشته باشند. دانش آموزان شرکت کننده در این برنامه حدود 75 نفر از دانش آموزان دختر و پسر سال دوم مقطع دبیرستان بودند که از نزدیک با  نخبگان موفق استان ارتباط پیدا کرده و اطلاعات و راهنمایی های لازم را از این افراد کسب کردند. با آقای شهرام رحیمی که در سال 86 رتبه یک کشور را در رشته علوم تجربی کسب کرده بودند، برای شرکت در برنامه دوست علمی تماس گرفتیم و از نزدیک به دو ماه قبل با ایشان هماهنگ کردیم که بتوانند در این برنامه حضور یابند.


دکتر صادقی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 200 نفر به عنوان استعداد برتر در سطح استان داریم که از یکی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده کرده اند و همچنین حدود 140 نفر به عنوان مخترع برگزیده داریم که در مجموع حدود 340 نفر از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده کرده اند. قطعاً شکی در آن نیست که ظرفیت استان خیلی بیشتر از این تعداد است که هنوز شناسایی نشده اند. بر این اساس یکی از وظایف اصلی بنیاد در حقیقت شناسایی این بخش از نخبگان، هدایت و توانمندی آنها، تشویق، ترغیب، تکریم و الگوسازی از آنهاست. بخش دیگری از وظایف بنیاد در حقیقت بسترسازی برای ایجاد ارتباط و تعامل هم افزا بین اجتماع نخبگانی و مجموعه های مدیریتی سطح استان است.


رئیس بنیاد نخبگان استان در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد: ما در بنیاد نخبگان بیشتر با افرادی سروکار داریم که جزو استعدادهای برتر به حساب می آیند و نخبه نیستند. استعداد برتر یعنی کسی که پتانسیل نخبگی دارد و وظیفه ما این است که این استعدادها را در مسیر نخبگی هدایت کنیم تا به درجه نخبگی برسند. نخبه کسی است که در حوزه تخصصی خود به مرحله تأثیرگذاری در جامعه رسیده باشد. برای طی این مسیر نخبگی، بنیاد ملی نخبگان یک سری تسهیلات مانند جایزه تحصیلی، تسهیلات جذب نخبگان در دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی، تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، تسهیلات ادامه تحصیل در مقطع دکتری و ... را به منظور توانمندسازی نخبگان ارائه می دهد.


دکتر صادقی ابراز داشت: نخبگان زمانی می توانند در حوزه تخصصی خود در جامعه نقش آفرینی کنند که حمایت همه دستگاه های اجرایی را داشته باشند. در حقیقت بنیاد نخبگان یک دستگاه حاکمیتی است و وظیفه اش سیاستگذاری و برنامه ریزی در زمینه توسعه منابع انسانی برگزیده است. بنیاد نخبگان مانند نرم افزاری است که باید روی سخت افزار کشور اجرا شود. بدون شک نخبگان و استعدادهای برتر ما بزرگترین و ارزنده ترین دارایی های ما هستند که بدون نقش آفرینی آنها و صرفاً با تکیه بر منابع زیرزمینی نمی توانیم به توسعه و اقتدار برسیم، بنابراین باید برای تلاششان ارزش قائل شویم و حمایتشان کنیم.

دکتر صادقی در ادامه اظهار داشت: مسئولین بلند پایه نظام، نگاه ویژه ای به نخبگان دارند. در مراسم دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری ایشان فرمودند من حتی برای یک لحظه از دفاع از نخبگان و جامعه علمی کشور کوتاه نمی آیم و  به مسئولین و دستگاه های اجرای ذیربط تأکید فرمودند که مراقب نخبگان به عنوان هدایای بزرگ الهی باشند.


دکتر صادقی خطاب به نخبگان و استعدادهای برتر حاضر در جلسه عنوان کرد: داشتن هوش و استعداد برتر یک نعمت تعهدآور است نه یک مزیت توقع آفرین، یعنی خداوند به شخص این نعمت را عطا کرده و آن فرد باید در قبال این هدیه الهی، نسبت به جامعه خود احساس مسئولیت داشته باشد.

رئیس بنیاد نخبگان استان در خاتمه خطاب به خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر در جلسه گفت: متأسفانه ما در سال های گذشته مشاهده کرده ایم که برخی از روزنامه ها، نشریات و حتی صدا و سیما گاهاً افرادی را به عنوان نخبه و مخترع معرفی کرده اند که خودشان این ادعا را داشته اند و متأسفانه آن جایگاه را ندارند. خواهش می کنم که در چنین مواردی حتماً از بنیاد نخبگان و سایر دستگاه های ذیربط استعلام گرفته شود.

تاریخ انتشار : 1395/11/11
کد : 131
تعداد بازدید: 377

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601