پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

ابتکار مخترعین کردستانی، کنترل پهباد به وسیله فکر کردن

ابتکار مخترعین کردستانی، کنترل پهباد به وسیله فکر کردن

ساخت پهبادها و ربات های پرنده چند سالی است که در کشور رواج یافته است، تکنولوژی که روز به روز در حال پیشرفت است، از پهبادهای امدادی گرفته تا نظامی، همه و همه به دست بچه های خودمان ساخته می شوند. حالا در ساخت پهبادها آنقدر پیشرفت کرده ایم که جوانان ما به خودشان این جسارت را می دهند که فقط با قدرت ذهن این ربات ها را به پرواز در بیاورند. کاری که ناممکن به نظر می رسد و فقط غیرممکن، غیرممکن است و آرزوهای دیروز ما حقایق امروز ما هستند.

زاهد کمانگر مخترعبرگزیده جشنواره اختراعات بنیاد ملی نخبگان گفت: تقریباً سه سال پیش این را به عنوان رویا می دیدیم. هدف این بود که بتوانیم سیگنال های مغز را در چهار جهت اصلی دتکت (آشکار) کنیم و سپس بتوانیم آن را برای هر نوع هدایتی، استفاده کنیم. منظور از سیگنال های مغز به این صورت است که شخص فقط با فکر کردن به چپ، راست، جلو و عقب می تواند جسم مورد نظر را حرکت بدهد و می تواند این دستورات را به مدت یک میلی ثانیه به صورت پروازی در همان راستا، به حرکت درآورد. نکته جالب این پروژه، یک اختراع دیگر در چشم پهباد است. کنترل دوربین به وسیله حرکت مردمک چشم. دیگر نیازی نیست شما پرنده را بچرخانید، فقط کافیه که چشمتان را تکان بدهید و محیط اطراف پرنده را پایین جلوی چشم (روی صفحه نمایش) ببینید.

دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اظهار داشت: بنیاد نخبگان از آن ها حمایت می کند و تسهیلاتی را برای ارتقاء، رفع نقص و تجاری سازی طرحشان به آن ها ارائه می دهد و بعد از این هم برای اینکه اختراعشان به سطح دوم و در نهایت به سطح یک ارتقا یابد، از آن ها پشتیبانی می کند

با توسعه این تکنولوژی در آینده و به وجود آمدن قوانینی، می شود هواپیماهایی را با کنترل حتی افراد معلول جسمی به پرواز درآورد. اینجاست که غیرممکن ها، ممکن می شوند.

 

تاریخ انتشار : 1395/10/14
کد : 128
تعداد بازدید: 430

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601