پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

چهاردهمین جلسه هسته مرکزی شورای سرامدان علم و تجربه شهرستان مریوان برگزار شد.

چهاردهمین جلسه هسته مرکزی شورای سرامدان علم و تجربه شهرستان مریوان با محوریت موضوع فرهنگ و ادب در روز پنج شنبه 24 اسفند ماه سال 1396 در محل سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مریوان برگزار شد. 

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان ضمن تشکر از تمامی اعضای کارگروههای مختلف به خاطر یکسال تلاش صادقانه و دلسوزانه و تبریک پیشاپیش سال جدید، عنوان کرد: در روز پنج شنبه دوم فروردین ماه جلسه فوق العاده ای برای آسیب شناسی عملکرد شورا در سال گذشته و همفکری در خصوص نحوه ادامه کار تشکیل خواهد شد. ایشان در ادامه اظهار داشت که شهرستان مریوان علیرغم داشتن پتانسیلهای بالایی همچون تجارت مرزی، گردشگری، صنایع دستی، کشاورزی، دام و طیور، باغداری، گیاهان دارویی و ... اما متاسفانه بالاترین آمار بیکاری استان را دارد و جا دارد ما در سال آینده با نگاه ویژه ای به این موضوع نگاه کنیم و بحث اشتغال، برگزاری استارت آپ و سایر مباحث مرتبط را با جدیت دنبال کنیم.
در ادامه جلسه آقای انور روشن دبیر کارگروه فرهنگ و ادب، اعضای کارگروه و مسائل مورد بحث در جلسه جاری را معرفی کرد. ابتدا آقای جلال شفیعی به عنوان یکی از اعضای کارگروه به ایراد مطالب خود پرداخت. ایشان اظهار داشت: متأسفانه مقوله فرهنگ همیشه در حاشیه است و در کشورهای در حال توسعه سیاست همیشه حرف اول را زده است. در مملکت ما هم مدیران ما پس از چهار دهه هنوز فرصت سخن گفتن در باره ی فرهنگ را پیدا نکرده اند. در طول یکصد سال گذشته سیاستمداران در کشورهای درحال گذار متأسفانه به دلایل ساختاری هیچگاه فرصت نیافته به طور جدی به مقوله فرهنگ بپردازند. نکته مثبتی که در باره مریوان می توان گفت این است که این شهرستان از لحاظ فعالیتهای مدنی و انجمن های مردم نهاد جزو آبادترین و امیدوارکننده ترین شهرهای کردستان به شمار می آید. آن تعداد سمنی که در این شهر موجود است و آن تعداد صدای مدنی که از این شهرستان به گوش می رسد، آن تعداد سمینار و همایش و کنگره که از سوی نهادهای مدنی دراین شهرستان برگزار شده با هیچ یک از شهرهای دیگر کردستان قابل مقایسه نیست. اما در مقوله فرهنگ این شهرستان مسائلی هستند که دور پارادوکسیکال دارند یعنی هم نقش مثبت و هم نقش منفی دارند. یکی از آنها سرمایه است که در مقایسه با شهرهای دیگر استان کردستان به دلیل نزدیک بودن به مرز یا دلایل دیگر در این شهر انباشت شده است. این سرمایه اثری پارادوکسیکال دارد به نوعی موجب شکل گیری قدرت خرید بخشی از مردم شده و نوعی ارتقای سطح رفاه مردم را سبب شده، اما همین سرمایه و قدرت خرید به نوعی سبب چیزی شده که در حیطه جامعه شناسی از دیدگاه کسانی مانند دورکهایم مقوله ای می سازد به نام آنومیزم و آنومیزمی که دورکهایم بیان کرده تا حدودی در این شهر مشهود است که متأثر و ملهم است از چند چیز پارادوکسیکال که از دیدگاه متدولوژیک و روش شناسی متغیرهایی مستقل که صرفا اثر مخرب برای باز تولید فروپاشی فرهنگی در این شهر دارند. مقوله ای دیگر که متاسفانه به جای تاثیر مثبت، تأثیری منفی در فرهنگ این شهرستان داشته، آموزش و پرورش است. مدرسه و معلم فرهنگ را می سازند. با فرض وجود تمامی عوامل مخربی که به طور کلان در بازدارندگی رشد فرهنگ در این جامعه وجود دارد، آموزش و پرورش و مدرسه می توانست خروجی هایی به مراتب سالم تر داشته باشد. آموزش و پرورش باید در انتخاب مدیران مدارس بویژه مدارس دخترانه با دقت و احتیاط عمل کند و فقط شایسته سالاری را مبنا قراردهد. متاسفانه برخی مدیران به خصوص در دبیرستان های دخترانه تعهدی نسبت به جامعه ندارند و به نحو مطلوب دغدغه ی فرهنگ و انسان سازی، رویکرد اجتماعی و عنصر شهروندی را ندارند. پیشنهاد می کنم سلسله همایش و سمینارهایی جدی برای آسیب شناسی فرهنگ این شهرستان برگزار شود که خروجی داشته باشد و خروجی های آن به دست سیستم قضایی و آموزشی و اداری و مدیریتی این شهرستان برسد.
ماموستا حمدی ادوایی یکی دیگر از اعضای کارگروه در ادامه به موضع طلاق به عنوان یکی از آسیبهای اجتماعی و فرهنگی در جامعه اشاره کرد و عنوان کرد که بر اساس اعلام رسمی سازمان ثبت احوال در هر ساعت ۱٦طلاق درکشور و در24 ساعت ۳٨٤طلاق ثبت می شود. ایشان منشا طلاق را عواملی چون خیانت، خشونت علیه زنان، عوامل اقتصادی و فقر، گناه واعتیاد، بی اخلاقی، دخالت خانواده، نبود تفاهم و بیکاری عنوان کرد.

آقای طالب نحوی مقدم یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود که به ارائه گزارش و نتایج مطالعات خود در حیطه آسیبهای اجتماعی بویژه اعتیاد در میان دانش آموزان مدارس مریوان پرداخت. ایشان آموزش و پرورش، علمایان آیینی و خانواده را سه رکن مهم جامعه برای پیشگیری از گرفتار شدن دانش آموزان به آسیبهای اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد که باید هر سه نگاه ویژه ای به این موقوله داشته باشند و در فعالیتها و رسالت خود بگنجانند.
در خاتمه، آقای عبدالرحمن اشکوه عضو دیگر کارگروه فرهنگ و ادب شورای سرآمدان علم و تجربه مریوان عنوان کرد شهرستان مریوان که به عنوان شهرى فرهنگى و داراى فعالیتهاى مدنى شناخته شده است بیشتر دستاوردهاى ما مربوط به نسل دهه ٤٠و٥٠ میباشد.نوجوانان اساس نیروى انسانی و آینده سازان جامعه ما می باشند که متاسفانه کمتر مورد توجه بوده و چشم اندازی را برای آنان ترسیم ننموده ایم. اکثر ناهنجاری های اجتماعی مربوط به این رده سنی میباشد. پیشنهاد بنده جذب آنان در سمن ها و در اختیار گذاشتن تجربیات بزرگسالان و فعالان فرهنگی و مدنی شهرستان مریوان با آنان است. در این صورت نسلی متعهد بر سر کار خواهد آمد که منافع جامعه را فدای منفعت شخصی خود نخواهد و همیشه نسبت به جامعه خود احساس تعلق خواهد نمود.

تاریخ انتشار : 1396/12/27
کد : 121
تعداد بازدید: 585

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601