سه شنبه 19 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دیدار ملاقات نخبگان استان کردستان با حضرت آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه برگزار شد.

دیدار ملاقات نخبگان استان کردستان با حضرت آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان کردستان، تعداد 120 نفر از نخبگان و استعدادهای برتر استان کردستان روز پنجشنبه مورخه 98/5/24 در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان، به دیدار حضرت آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضاییه رفتند. در این ملاقات آقای صباح قبادی به نمایندگی از نخبگان استان، مواردی را به محضر ایشان ارائه نمود.

نماینده نخبگان استان در ابتدا به لزوم توجه هر چه بیشتر به نخبگان و استعدادهای برتر اشاره نمود و تشکیل چنین جلساتی را موجب بیان بحث ها و نقطه نظرات اصحاب فکر در راستای کمک به حل مشکلات موجود تلقی کرد.همچنین از قاطعیت ریاست جدید دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی و تشکیل مجتمع ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی تشکر نموده چنین مواردی را موجب شفافیت دستگاه قضایی و جلب اعتماد مردم به قوه قضاییه تلقی کرد. 

وی در ادامه سخنان خود را حول دو محور مشکلات قضایی استان و دغدغه های نخبگان بیان کرد و ابتدا به مساله مبهم بودن بخشی از قوانین اشاره نموده و مصادیقی از آن را هم ذکر نمود و به عنوان راهکار پیشنهاد تخصصی کردن مراجع تصویب قوانین را مطرح نمود. قبادی در ادامه به موضوع اطاله دادرسی و حجم بالای پرونده های ورودی اشاره کرد که باعث نارضایتی مردم و فشار فراوان بر سیستم قضایی می شود و پیشنهاد نمود تا قوه قضاییه در راستای حل این معضل از نهادهای موازی مانند شورای حل اختلاف، هیات های حل اختلاف، داوری و موارد مشابه استفاده نماید.
نماینده نخبگان استان سپس به اسناد کلان موجود برای مبارزه با مفاسد اقتصادی مانند پیام هشت ماده ای رهبری اشاره نمود و برای بهبود وضعیت قضایی در آینده به سند برنامه ششم توسعه اقتصادی و جداول مندرج در آن اشاره کرد. قاطعیت، توصیه ناپذیری دستگاه قضا، برابری همه اشخاص در برابر قانون و لزوم محرومیت زدایی قضایی از استان کردستان از دیگر مسائل مهم مطروحه در این دیدار بود.
قبادی، در خصوص مشکلات نخبگان نیز به سند گام دوم انقلاب و بیانات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم استفاده از نیروی جوان و نخبه در سطوح علمی و عملی گریزی زد و نخبگان را محور پیشرفت و نوآوری در سطح جامعه تلقی نمود. وی همچنین گفت که لازم است دستگاه های اجرایی و قوه قضاییه به طور خاص از ظرفیت ها و استعدادهای نخبگان به بهترین نحو استفاده نماید تا بتوان آینده مناسب تری را برای توسعه کشور متصور شد.
قبادی همچنین به لزوم تصویب قوانین حمایتی از نخبگان مانند قانون ثبت علائم و اختراعات و قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان اشاره کرد، به گونه ای که در حوزه های مرتبط با قوه قضاییه و نهادهای نظارتی این قوه حداکثر امکانات و زیرساخت ها را برای حمایت از نخبگان و شکوفایی توان ایشان فراهم نماید. استفاده از نخبگان استان در بدنه سیستم قضایی و در سطوح مختلف نیز از جمله درخواستهای  مهم قبادی بود.
در ادامه جلسه حضرت آیت الله رئیسی نیز در سخنانی ضمن تجلیل از دفاع و پاسداری مردم این استان از مرزهای کشور تصریح کرد: کردستان، اقلیم و منطقه‌ای سرشار از ایثار و شهادت، شهامت، ایستادگی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی است و مردمی با بصیرت و جلوه‌هایی از فرهنگ، هنر، نوآوری و ابتکار دارد.
رئیس قوه قضاییه با بزرگداشت یاد و خاطره شهدای کردستان، بیداری امروز منطقه را مرهون جهل زدایی شهدا دانست و افزود: پیام این خاک گلگون که جلوه‌هایی از ایثار و شهادت دارد، ایستادگی و مقاومت، حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی و خدمتگزاری به مردم این خطه است.
آیت الله رئیسی، گره گشایی از کار مردم را بزرگترین مدال افتخار برای مسئولان دانست و اظهار کرد: مدیران باید بدانند که مهمترین افتخار آن‌ها نوکری کردن برای مردمی است که با همه وجود از کشور و ارزش‌های انقلاب اسلامی دفاع کرده اند.
آیت الله رئیسی در ادامه با تاکید بر لزوم فعال ساختن اقتصاد حوزه‌های مختلف در استان کردستان، این امر را در گرو مدیریت و پیگیری دانست و اظهار کرد: ذخایر مادی به ویژه نیروی انسانی کارآمد و فرهیخته، می‌تواند چرخ‌های اقتصادی این استان را فعالتر کند.
آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت حمایت از کارآفرینان خاطرنشان کرد: حمایت از کارآفرینی نیازمند حمایت حقوقی، قضایی و تسهیلاتی است. به حرکت درآوردن چرخ‌های تولید در گرو آن است که تسهیلات به تولیدکننده و کارآفرین اختصاص پیدا کند. در این صورت حتما شاهد افزایش تولید و اشتغال و کاهش بیکاری خواهیم بود.
آیت الله رئیسی با تأکید بر ضرورت توجه به مساله وحدت و حفظ انسجام گفت: نباید تحت تاثیر القائات دشمن و شبهاتی که دشمن ایجاد می کند قرار گرفت، امروز آشنایی با نوع ترفندهای دشمن بسیار مهم است.
آیت الله رئیسی ادامه داد: جامعه کردستان مردمی فرهنگی دارد که نماد آن در شعر، نثر، هنر و ایستادگی آنها متبلور است. مهمترین جلوه های فرهنگی همان ایستادگی در مقابل دشمن است. مگر ممکن است مردمی تا این اندازه آگاه و فرهنگ دان و فرهنگ دوست باشند و دشمن را نشناسند؟
رییس دستگاه قضا تصریح کرد: از جلوه های فرهنگی بودن این است که بتوان ادبیات دشمن را شناخت و تا یک آهنگ بلند می شود بگویند این آهنگ دشمن است. آنها با لا اله الا الله و با نام قرآن به جلو می آیند اما مردم می دانند که این آهنگ داعشی و صهیونیستی است. مگر ممکن است یک مسلمان اینگونه بی رحمانه خون یک مسلمان را بریزد و خانه یک مسلمان را بی رحمانه ویران کند؟ این سخن و این ادبیات و مشی، مشی اسرائیلی ها با نام لا اله الا الله و به اسم داعش است و انسان با فرهنگ به خوبی این آهنگ را می شناسد و بیش از دیگران و پیش از دیگران در جایگاه دیدبانی و رصد کردن شرایط، آسیب هایی که جامعه را تهدید می کند می‎فهمد. جمع فرهنگی نخبگی ما دارای این ویژگی است.
آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: مجموعه دستگاه قضایی را موظف کرده ایم با جامعه نخبگانی ارتباط مستمر داشته باشند و به صورت دقیق به شناخت ابعاد مختلف مقوله عدالت بپردازند.
رئیس قوه قضاییه گفت: برای اجرای عدالت و مبارزه با فساد هیچ تردیدی نداریم و مطمئنیم خداوند در این مسیر گشایش‌هایی را به برکت خون شهیدان ایجاد خواهد کرد.

تاریخ انتشار : 1398/05/26
کد : 121
تعداد بازدید: 920

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601