دوشنبه 11 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نکوداشت استاد فرزانه، دکتر مصطفی خرم دل برگزار شد

نکوداشت استاد فرزانه، دکتر مصطفی خرم دل برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان کردستان، نکوداشت استاد فرزانه، دکتر مصطفی خرم دل روز پنجشنبه مورخه 1395/08/20 با حضور جمع زیادی از نخبگان، فرهیختگان، اساتید برجسته علوم قرآنی و مسئولین استان در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد. این مراسم با استقبال بسیار گسترده ای روبرو بود بطوریکه بیش از هزار نفر در مراسم حضور داشتند و به دلیل کمبود جا جمعیتی بالغ بر پانصد نفر هم مجال ورود به سالن را پیدا نکردند. بررسی ما بعد از برگزاری سمینار نشان می دهد که برگزاری این برنامه بازتاب بسیار خوبی در میان مردم سنندج و شهرستانهای اطراف و حتی استانهای دیگر داشته، بطوریکه از نقاط گوناگون کشور برای اخذ سی دی سمینار تماس گرفته اند. این موضوع قطعا باعث رضایتمندی خوبی در میان جامعه اهل سنت کشور و به تبع آن تقویت روحیه وحدت ملی خواهد شد و این موضوع باعث شده که بنیاد نخبگان درمیان مردم کردستان جایگاه بسیار خوبی پیدا کند.

دکتر مصطفی خرم دل از اندیشمندان و قرآن پژوهان سرشناس کردستان، ایران و جهان اسلام است که در سال 1315 شمسی در روستای ' دهبکر' از توابع شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود. این اندیشمند و مفسر بزرگ سال ها در دانشگاه های کردستان، کرمانشاه و مهاباد مشغول به تدریس و خدمت در پست ریاست بودە است. دکتر خرم دل انسانی وارسته، نویسنده ای متعهد، مفسری سرشناس و معلمی با اخلاق است که با انس با قرآن کریم و زیستن در سایه ی آن متخلق به اخلاق قرانی شدند. این اندیشمند برجسته همواره در اوج تواضع و فروتنی و در اوج دلسوزی و مهربانی و انسان دوستی به امر تعلیم و تربیت و تالیف و تحقیق پرداخته و نوشته هایش مقبول جوانان و فرزانگان با ایمان قرار گرفته است. استاد خرم دل دارای آثار ارزشمندی به سه زبان کُردی، فارسی و عربی است که بیشتر این اثار چاپ و منتشر شده است و آثار این استاد برجسته َ شامل هفت اثر در حوزە تفسیر و قرآن کریم، 6 اثر در حوزە زبان و ادبیات کردی و عربی، سه اثر در حوزە فقه و 2 اثر در حوزە عقاید اسلامی است.  بنیاد نخبگان استان کردستان و پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان به پاس چند دهه تلاش و کوشش خستگی ناپذیر، ماندگار و اثرگذار علمی و فرهنگی دکتر مصطفی خرم دل آیین نکوداشتی را در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار کرد. در این آیین باشکوه بخشی از آثار این مفسر کُرد در حوزە تبلیغ قرآن و معارف، حوزە فقهی و حقوقی، دستور زبان کردی وعربی توسط سخنرانان مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر رحمت صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان هم بعد از عرض سلام و خیرمقدم به مهمانان حاضر در مراسم عنوان کرد که: حضور پر رونق شما در این مراسم ارج نهادن و احترام گذاشتن به ساحت مقدس مقام علم و ایمان و فرهنگ و ادب است و اظهار داشت که ما به عنوان بنیاد ملی نخبگان خاصه بنیاد نخبگان استان کردستان و دانشگاه کردستان بسیار مفتخریم و خدای بزرگ را سپاسگزاریم که توفیق میزبانی همایش بزرگداشت و تکریم عالم با ایمان، مفسر و مونس قرآن و پیشکسوت فرهیخته جناب آقای دکتر مصطفی خرمدل را داریم. رئیس بنیاد نخبگان گفت که: خلوص نیت، وظیفه شناسی  و احساس دین دکتر خرم دل به منظور تاثیر گزاری هرچه بیشتر در جامعه من را به این باور قلبی رساند و تداعی کننده این حقیقت بود که برای یک نخبه واقعی استعداد و هوش ذاتی نعمتی تعهد آور است نه مزیتی توقع آفرین. بدون شک تکریم و تجلیل از چنین عالمان متعهد و دانشمندان پرتلاش و بویژه علمای دینی متدین همانا ارج نهادن به ساحت مقدس علم و اسلام و فرهنگ است. همه ملل و جوامع پیشرفته به نیکی از عالمان و فرهیختگان خود یاد می کنند و آنها را مایه افتخار و مباهات خود میدانند. این سرمایه های انسانی ارزنده ترین دارایی ملتها هستند و ملتها تلاش دارند تا کشور و جامعه خود را با آنها معرفی بکنند. به قول شاعر

در دفتر زمانه فتد نامش از قلم *** هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت


همچنانکه دانش­مندان بزرگ گذشته ما مثل خوارزمی، ابن سینا، رازی، خیام، فارابی، شیخ بهایی، ابوریحان، خواجه نصیرالدین طوسی، غیره و غیره و بویژه دانشمندان و عالمان این منطقه همچون ماموستا هژار، ملا عبدالکریم مدرس، ملا باقر بالک، ملا ابوبکر مصنف چوری، آیت الله مردوخ، فاضل گروسی و دهها شخصیت دیگر الان هم بعد از گذشت قرنها مایه افتخار و مباهات ما و همه بشریت هستند. نقش بارز این بزرگان در پیرایش، رشد و تحول انواع دانش­ها و علوم انکارناپذیر است. میراثی که این بزرگان برجای گذاشته اند توفیق بزرگی برای همه بشریت بشمار میرود. برای بازگشت به آن دوران طلایی، جریان سازی و فرهنگسازی به منظور ایجاد اکوسیستم  و فضایی که در آن نخبگان و مفاخر ما الگوی جوانان باشند، می­تواند نقش بی بدیلی در بازیابی جایگاه واقعی خودمان در دنیا ایفا کند. ما معتقدیم که یکی از راههای ایجاد این فضا و گفتمان برگزاری چنین همایشها و مراسم بزرگداشت و تجلیل از زحمات و تلاشهای نخبگان است. به همین خاطر است که تکریم و الگوسازی از نخبگان و فرهیختگان جامعه یکی از ماموریتها و راهبردهای اصلی بنیاد ملی نخبگان است. امیدورام که بتوانیم قدم در راهی برداریم که امثال دکتر خرمدل الگوی قشر جوان و تحصیلکرده ما باشند.


دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان بنیاد ملی نخبگان نیز در این مراسم اظهار داشت: سوال مهمی که در  ذهن یک فرد دانشجو شاید ایجاد شود، این است که نخبه چه کسی است و جامعه از وی چه انتظاری دارد؟ به گفته شاهرضایی، نخبه کسی است که ظرفیت علمی بالایی داشته و این ظرفیت از قوه به فعل رسیده و اثر آن در جامعه نمایان است و چنین شخصی باید در جامعه شناخته شود.‌ مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان خاطر نشان کرد: اگر کسی ظرفیت علمی داشته باشد و در حد قوه بماند فایده ندارد و یا اگر به فعل صالح تبدیل نشود نمی‌توان به این فرد واژه نخبه تعلق گیرد. وی با اشاره به اینکه نکوداشت و یادبود برای نخبگان و  فرزانگان  باید همواره انجام گیرد، اظهار داشت: موضوع مهم در رابطه با تکریم نخبه این است که چرا باید از آن‌ها  قدردانی شود و نتیجه آن چیست؟ شاه‌ رضایی افزود: قدر شناسی یکی از مهم‌ترین خصلت‌هایی است که باید در رفتار و خصوصیات اخلاقی هر فردی باشد و علاوه بر قدرشناسی، الگوسازی برای داشتن جوانانی با هویت و دارای خصائل نیک از دیگر مواردی است که در تکریم فرزانگان مورد توجه قرار می‌گیرد. مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان افزود: تکریم در صورتی مفید است که به الگوسازی منجر شود در غیر این صورت مفید نخواهد بود و دیگران سودی از وجود شخص و حضور وی نخواهند برد. شاهرضایی اظهار داشت: ساخت فیلم، نوشتن کتاب و بررسی شخصیت و زندگی‌نامه بزرگان از جمله کارهای مهمی است که می‌توان انجام داد و خوشحالیم که بنیاد ملی نخبگان این حرکت را آغاز کرده است. وی در پایان عنوان کرد: شخصیت دکتر مصطفی خرم‌دل چند بعدی بوده و ما باید تمام جنبه‌های زندگی وی را مورد بررسی قرار دهیم و امیدواریم این همایش‌ها و تجلیل‌ها همواره ادامه داشته باشد تا جوانان از الگوهای بومی و  میهنی خود فاصله نگیرند.

دکتر مصطفی خرم دل در پایان این آیین با بیان اینکه انسان هیچگاه نباید از فرصت هایی که در اختیار وی گذاشته می شود غافل شود گفت: همه چیز یک مسلمان عقیده وی است و تا آخرین لحظات زندگی خود را فدای عقیده و انچه که باور دارد می کند. وی با تاکید بر اینکه همه ما باید در انجام فعالیت های خود رضایت الله را در نظر بگیریم افزود: رضای خدا از همه چیز در دنیا والاتر است و باید تلاش کنیم که به این مهم دست پیدا کنیم. پژوهشگر و مفسر کُرد اظهار کرد: بدون شک انسان از رنج کشیدن به گنج دست پیدا می کند و همه ما باید تلاش کنیم که برای بدست آوردن غفران، بخشش و رحمت الهی از همدیگر پیشی بگیریم. وی افزود: کسانی که در مسیر پژوهش و تفسیر قرآن کریم و حوزه دین فعالیت می کنند باید با تحمل رنج و سختی و بدون وقفه تلاش کرده و دین خود را دین و اسلام ادا کنند. وی با تاکید بر اینکه زندیگ را جدی گرفته و وقت و زمانی که در اختیار شما قرار داده شده را هدر ندهید گفت: تا آخرین لحظه زندگی ام می خوانم و می نویسم.

در ادامه این آیین از یک عمر فعالیت علمی، فرهنگی، و قرآن

تاریخ انتشار : 1395/08/20
کد : 120
تعداد بازدید: 462

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601