دوشنبه 18 اسفند 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

«دوست علمی» در حوزه نانوتکنولوژی برای دانش آموزان مستعد پسر استان کردستان برگزار شد

«دوست علمی» در حوزه نانوتکنولوژی برای دانش آموزان مستعد پسر استان کردستان برگزار شد

گزارش برگزاری طرح دوست علمی دانش آموزان پسر استعداد درخشان استان کردستان (16 الی 18 مرداد 1395)

بنیاد نخبگان استان کردستان در راستای فعالیت های علمی- آموزشی خاص برون مدرسه ­ای ذیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان و با هدف شناسایی و هدایت دانش آموزان مستعد در عرصه ­های مختلف علم و فناوری و ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانش آموزان در مقطع متوسطه و تقویت حس اعتماد اجتماعی و دلبستگی ملی در میان دوست علمی و دانش آموزان مستعد، با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان و دانشگاه کردستان، طرح دوست علمی نانو تکنولوژی را برای دانش آموزان پسر استعداد درخشان استان در تاریخ­های 16 الی 18 مرداد سال جاری در محل مجتمع دبیرستان­های استعداد درخشان سنندج برگزار نمود. در این برنامه حدود 50 نفر از دانش آموزان مقطع دوم متوسطه رشته­ های ریاضی فیزیک و علوم تجربی شهرستان­های سنندج، سقز و قروه حضور داشتند. دانش آموزان شرکت کننده توسط اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان و بر اساس معدل نمرات، فعالیت و علاقمندی در حوزه نانوتکنولوژی انتخاب شدند.
روز شنبه 16/5/95
مراسم افتتاحیه­ ی طرح دوست علمی رأس ساعت 8:30 صبح شنبه 16 مرداد و در سالن آمفی تئاتر آزمایشگاه مرکزی دبیرستان­های استعداد درخشان شهر سنندج و با حضور دکتر رحمت صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان و استاد تمام گروه شیمی دانشگاه کردستان، دکتر عبدالله سلیمی معاون پژوهشی دانشگاه کردستان و استاد تمام گروه شیمی دانشگاه کردستان، دکتر رحمان حلاج استادیار گروه شیمی دانشگاه کردستان، دکتر رزگار احمدی استادیار گروه شیمی دانشگاه کردستان، دکتر زاهد شمی استادیار گروه شیمی دانشگاه کردستان و آقای واعظی رئیس دفتر استعداد درخشان اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان و 50 نفر از دانش آموزان برگزیده­ی شهرستان­های سنندج، سقز و قروه برگزار گردید.
مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از دانش آموزان حاضر در طرح دوست علمی آغاز شد، سپس جناب آقای دکتر رحمت صادقی ریاست بنیاد نخبگان استان به عنوان اولین سخنران، مطالبی را در باب فلسفه­ ی برگزاری طرح دوست علمی بیان کرد. ایشان هدف از برگزاری این طرح را شناسایی دانش آموزان مستعد و تسهیل در مسیر شکوفایی استعدادهای آن­ها، شناسایی دوست علمی از میان استعدادهای برتر، تمرکز زدایی و افزایش گستره حمایتی بنیاد در کل استان، ایجاد ارتباط علمی، اجتماعی و فرهنگی در بین استعدادهای برتر و دانش آموزان مستعد بیان نمود. جناب آقای دکتر صادقی گفت که طرح دوست علمی یکی از مهم­ترین طرح­های ایجاد رابطه بین اساتید و استعداد­های برتر استان با دانش آموزان برتر مدارس است که در یک فضای کاملاً دوستانه و صمیمی برگزار می­شود. دکتر صادقی با معرفی اساتید و استعدادهای برتر حاضر در طرح دوست علمی، از دانش آموزان خواست که نهایت استفاده خود را از حضور اساتید و استعدادهای برتر ببرند و هرگونه سؤالی که در نظر دارند در زمان ارائه مطالب و در زمان نشست­ها، از اساتید و استعدادهای برتر حاضر بپرسند و سعی کنند با اخذ آدرس پست الکترونیکی و شماره تماس، با آن­ها در ارتباط باشند. دکتر صادقی در نهایت اعلام کرد که بنیاد نخبگان می­تواند همانند پلی در بین دانش آموزان با ایده­ های برتر و اساتید باشد، و به آن­ها کمک کند تا موضوعاتشان را با جدیت و امنیت بیشتری دنبال کنند و به نتیجه برسانند. سپس ایشان با بیان موضوع مورد بحث سلسله جلسات طرح دوست علمی (موضوع نانو تکنولوژی)، جناب آقای دکتر سلیمی را دعوت به ارائه­ی سخنرانی کرد.
اولین ارائه­ ی طرح دوست علمی نانو فناوری را جناب آقای دکتر عبدالله سلیمی و با موضوع فناوری نانو آغاز نمود. ایشان در ابتدا به معرفی علم نانو پرداخت و با ارائه­ی مثال­هایی مرز بین نانو، انگستروم و فمتو را برای دانش آموزان روشن کرد. سپس در ادامه ­ی بحث خود به نحوه­ ی ساخت نانو مواد و همچنین نمونه­ هایی از آن­ها و کاربرد­هایشان اشاره کرد و در نهایت موضوع را با دریچه­ ها و چالش­های روبروی علم نانو به پایان رساند.
بعد از ارائه­ ی جناب آقای دکتر سلیمی، حضار برای بحث و پرسش و پاسخ در مورد مطالب ارائه شده، وارد سالن نشست شدند. نشست پرسش و پاسخ با حضور دکتر رحمت صادقی (دانش آموخته برتر آموزشی)، دکتر عبدالله سلیمی (برگزیده جشنواره خوارزمی)، دکتر رحمان حلاج (دانش آموخته برتر آموزشی)، دکتر رزگار احمدی (مشمول تسهیلات نظام وظیفه تخصصی بنیاد)، دکتر زاهد شمی، آقای واعظی و دانش آموزان و مربیان آن­ها، آغاز شد. در این بحث و گفتگو، اساتید به توجه بیش از اندازه ­ی دانش آموزان به تعداد محدودی از رشته ­ها و بی ­تفاوتی نسبت به دیگر رشته ­ها و رشته های جدید (میان رشته ­ها) اشاره کردند و از گرایش شدید دانش آموزان برتر به رشته­ ی تجربی و مخصوصاً رشته­ ی پزشکی و کم لطفی نسبت به دیگر رشته­ ها ابراز نگرانی کردند. در این بین چند تن از دانش آموزان به عدم اطلاع رسانی دقیق رسانه­ ها و مدارس در مورد رشته­ ها و بازار کارشان و همچنین مشکلات کنونی در بازار کار اشاره کردند و بیان کردند که دانش آموزان کنکوری در شرایط حاضر انتخاب­های محدودی دارند و خانواده ­ها اجازه­ ی این ریسک را به آن­ها نمی­دهند. در انتها تعدادی از دانش آموزان سوالاتی را از اساتید حاضر در نشست پرسیدند و با آن­ها به بحث و گفتگو و تبادل نظر صمیمانه پرداختند.
دومین ارائه­ ی علمی که در دانشکده­ ی علوم پایه­ ی دانشگاه کردستان برگزار شد مربوط به آقای دکتر رحمان حلاج و با موضوع روش­های شناسایی نانو مواد بود. آقای دکتر حلاج ارائه ­ی خود را با معرفی اشعه کاتدی و دستگاه مولد اشعه کاتدی و اشعه ایکس آغاز کرده و به کاربرد آن در ساخت دستگاه­های آنالیزی اشاره کرد. سپس به معرفی روش­ها و دستگاه­های آنالیزی کروماتوگرافی گازی، XRF، GC-MS و میکروسکوپی الکترونی پرداخته و توضیحاتی درباره هر کدام از این روش­ها دادند. در نهایت برای فهم بهتر مطالب، دانش آموزان را برای بازدید از آزمایشگاه­های نانو راهنمایی کردند. در این آزمایشگاه­ها دانش آموزان با دستگاه میکروسکوپ الکترونی و دستگاه آنالیز کروماتوگرافی گازی و با نحوه ­ی کارکرد آن­ها آشنا شدند.
بعد از یک استراحت کوتاه و صرف میان وعده، برنامه تفریحی- ورزشی شنا در استخر دانشگاه کردستان و برنامه ­ی تفریحی پیاده روی در آبیدر در نظر گرفته شده بود که دانش آموزان و مربیان آن­ها در آن برنامه حضور پیدا کردند. در انتها دانش آموزان شهرستان­های سقز و قروه برای صرف شام به رستوران خانه­ ی معلم، و برای استراحت به خوابگاه دبیرستان ابرار منتقل شدند.
یکشنبه 17/5/95
سومین ارائه­ ی علمی که در سالن آمفی تئاتر آزمایشگاه مرکزی دبیرستان­های استعداد درخشان فرزانگان برگزار گردید، مربوط به جناب آقای دکتر زاهد شمی و با موضوع کاربرد نانو فناوری در صنعت پلیمر بود. آقای دکتر شمی ارائه­ی خود را با مقدمه­ای در مورد علم پلیمر و سپس پیشینه­ی آن آغاز نمود. آنگاه به روش­های سنتز پلیمر­ها، خواص و ویژگی­های آن­ها اشاره کرده و بعد از اشاره به نیاز فناوری نانو در صنعت پلیمر، روش­های تهیه نانو ساختار­های و نانو کامپوزیت­های پلیمری و فرایند الکتروریسی را با توضیحات مفصلی بیان کرد و در انتها کاربرد نانو ساختار­ها و نانو کامپوزیت­های پلیمری در صنعت و زندگی روزمره را برشمرد.
در زمان استراحت ارائه­ی جناب آقای دکتر شمی، حضار برای بحث و گفتگو در مورد مطالب ارائه شده، وارد سالن نشست شدند. جناب آقای دکتر شمی در این نشست به معرفی رشته­ ی تحصیلی خود پرداخت و به فرصت­ها و زمینه­ های کاری موجود در این رشته اشاره کرد و در ادامه­ گفت که حاضر است انواع کمک ­های ممکن را به دانش آموزان دارای ایده در زمینه­ی پلیمر و نانو فناوری در پلیمر، ارائه دهد. در این بازه­ ی زمانی، دانش آموزان سوالات متنوعی را از جناب آقای دکتر صادقی و جناب آقای دکتر شمی پرسیدند.
سومین نشست علمی با حضور جناب آقای دکتر صادقی، جناب آقای واعظی و سرکار خانم شهسواری (رتبه­ی 6 کنکور سراسری 90 در رشته­ی ریاضی- فیزیک) در سالن آمفی تئاتر آزمایشگاه مرکزی دبیرستان­های استعداد درخشان برگزار گردید. در ابتدای نشست جناب آقای دکتر صادقی با معرفی سرکار خانم شهسواری به دانش آموزان، از خانم شهسواری خواست که خود را بیشتر معرفی کند و دانش آموزان را با رشته­ ی تحصیلی و دانشگاه و شرایط کلی خود آشنا کند. سرکار خانم شهسواری بعد از معرفی کامل خود، مطالبی را در مورد کنکور و روش­های مطالعه و برنامه ریزی بیان کرد و از دانش آموزان خواست که سوالاتی که دارند را بپرسند. عمده­ی سوالاتی که دانش آموزان از سرکار خانم شهسواری پرسیدند در مورد روش مطالعه­ ی دروس کنکوری و فعالیت­های دوران پشت کنکور بود.
بعد از نشست پرسش و پاسخ با سرکار خانم شهسواری، برنامه تفریحی مشاهده فیلم در سینما بهمن سنندج و بازدید از خانه­ی کرد (خانه­ی آصف) در نظر گرفته شده بود که دانش آموزان و مربیان آن­ها در آن برنامه حضور پیدا کردند. در انتهای برنامه­ها، دانش آموزان شهرستان­های سقز و قروه برای صرف شام به رستوران خانه معلم، و برای استراحت به خوابگاه دبیرستان ابرار منتقل شدند.
دوشنبه 18/5/95
ارائه­ ی چهارم را جناب آقای دکتر رزگار احمدی و با موضوع فناوری نانو در سالن آمفی تئاتر آزمایشگاه مرکزی دبیرستان­های استعداد درخشان فرزانگان آغاز کرد. آقای دکتر احمدی در ابتدا به معرفی ابداع، اختراع، و نحوه­ی ثبت اختراع پرداخت و بحث را با بررسی اعصار گذشته و عصر اطلاعات ادامه داد و قرن بعدی را قرن نانو نامید. سپس به معرفی آینده ­ی نزدیک و دور فنآوری نانو پرداخت و مثال­های متنوعی را در مورد کاربرد­های فن آوری نانو ارائه داد. آنگاه تاریخچه ­ی فن آوری نانو در زمان­های گذشته دور و نزدیک را همراه با مثال­های متنوعی بیان کرد و در پایان با استفاده از چند نوع میوه به تشریح بحث علمی نانو و اندازه­ی نانو ذرات پرداخت.
آخرین نشست طرح دوست علمی نانوتکنولوژی با حضور جناب آقای دکتر صادقی، جناب آقای دکتر احمدی، جناب آقای واعظی، سرکار خانم شهسواری، سرکار خانم شاه­ویسی (رتبه­ی 43 کنکور سراسری 93 در رشته­ ی ریاضی- فیزیک)، سرکار خانم ابراهیمی (دانشجوی دکتری رشته­ ی شیمی فیزیک و برگزیده جایزه تحصیلی بنیاد نخبگان) و دانش آموزان حاضر در طرح در سالن نشست آزمایشگاه مرکزی دبیرستان­های استعداد درخشان برگزار شد. در ابتدا جناب آقای دکتر صادقی از سرکار خانم شاه­ویسی و سرکار خانم ابراهیمی خواست که خود را برای دانش آموزان معرفی کنند. سپس جناب آقای واعظی با طرح سوالی در مورد نحوه­ ی مطالعه­ ی دروس، از اساتید و برگزیدگان حاضر درخواست کرد که برنامه­ های پیشنهادی خود را برای دانش آموزان بیان کنند. اساتید و برگزیدگان حاضر در جلسه به طرح دیدگاه­های خود پرداختند و روش­هایی را برای مطالعه­ ی دروس عمومی و تخصصی ارائه دادند. جناب آقای دکتر صادقی نیز در این مورد نظراتی را ابراز کرد و بیان داشت که فکر باید خلاق باشد و بتواند راه چاره را پیدا کند. ایشان به رشته­ های جدید نیز اشاره کرد که بر اساس نیاز کشورها ایجاد می­شود، مانند حقوق دریا، و از دانش آموزان خواست که هنگام ورود به دانشگاه، پویا باشند و افکارشان را به واقعیت تبدیل کنند. بعد از بحث و گفتگوی دانش آموزان با برگزیدگان علمی، اساتید از دانش آموزان خواستند که خود را معرفی کرده و علایق و رشته­ ی دانشگاهی مورد علاقه ­ی خود را بگویند.
در مراسم اختتامیه­ ی این طرح آقای دکتر صادقی ضمن تقدیر از دست اندرکاران اجرایی این دوره از دانش آموزان شرکت کننده خواست که ارتباط خود با اساتید که دوستان علمی آنان هستند را حفظ کنند تا زمینه ­ی اثرگذاری آنان در جامعه امکان پذیر شود. آقای دکتر صادقی همچنین متذکر شد که بنیاد نخبگان استان همواره یار و یاور دانش آموزان سخت کوش و برتر استان است و این دانش آموزان می­توانند روی حمایت­های بنیاد حساب کنند. در خاتمه ایشان بیان نمود که امیدوارند دانش آموزان بهره لازم را از این دوره برده باشند و دریچه­ های جدیدی در افکارشان باز شده باشد.

تاریخ انتشار : 1395/05/16
کد : 104
تعداد بازدید: 574

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601