زندگی‌نامه

محمود ابراهیمی در سال 1319 شمسی در روستای خلیفان شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود، در سال 46 موفق به دریافت مدرک کارشناسی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران شد؛ در سال 48 به عنوان دبیر در آموزش و پرورش بیجار استخدام شد و دوره فوق لیسانس و دکتری رشته فرهنگ عربی و علوم قرآن را در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران گذراند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تابستان 58 به دانشکده تربیت دبیر سنندج وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه منتقل و به عنوان مدیر آموزشی دانشکده و مدیر گروه رشته زبان و ادبیات فارسی انتخاب شد و به تدریس نیروهای جوان و متعهد منطقه پرداخت.

با ارتقای دانشکده تربیت دبیر به دانشگاه کردستان به گروه زبان و ادبیات عربی در دانشگاه تاسیس و دکتر ابراهیمی به سمت مدیر گروه آن منصوب شد و در دو رشته زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات عربی مشغول تدریس و تحقیق شد و سرانجام در سال 83 با مرتبه علمی دانشیاری بازنشسته شد.

 

افتخارات

دکتر محمود ابراهیمی علاوه بر تدریس و مسئولیت‌های اجرایی در دانشگاه، از تحقیق و پژوهش نیز غافل نبوده و تا کنون بیش از بیست اثر ارزشمند را در زمینه‌های فقه اسلامی، اندیشه‌ی اسلامی، اخلاق اسلامی، حقوق زن در اسلام، تعلیم و تربیت، ادبیات عربی و... از عربی به فارسی ترجمه و به چاپ رسانده است.

 

لیست آثار

1) تألیفات

- شرح دیوان سقط الزند أبو العلاء المعری (چاپ دانشگاه کردستان)

- شرح غزلیات ذبی

 

2) ترجمه‌ها

- «قرآن و محورهای پنجگانه» تألیف محمّد غزالی

- «زن در اندیشه‌ی اسلام» نوشته‌ی جمال الدین فقیه الرسول

- «روش تربیتی اسلام و تطبیق عملی آن» تألیف محمد قطب

- «امام‌های چهارگانه‌ی اهل سنّت» نگاشته‌ی دکتر یوسف قرضاوی

- «فرائض سه‌گانه حجّ، نماز، روزه» تألیف دکتر عبدالرزاق نوفل

- «فقه آسان در مذهب امام شافعی» تألیف دکتر احمد عیسی عاشور

- «پاسخ به صد سؤال درباره‌ی صدر اسلام» تألیف محمّد غزالی معاصر

- « فلسفه‌ی احکام قرآن کریم»

 

هنرنامه

 

گزارش تصویری مراسم تجلیل از دکتر محمود ابراهیمی